BETA

08.03.2017

21:37

רוסיה וארה"ב: האם ויקיליקס משמשת כזירת סייבר רוסית?
רוסיה וארה"ב: האם ויקיליקס משמשת כזירת סייבר רוסית?,
fotolia/ עיבוד תמונה נענע10 אונליין

הסוד החבוי בתוך ההדלפה הגדולה של ויקיליקס

בין אלפי המסמכים הסודיים שנגנבו מה-CIA ופורסמו על ידי ויקיליקס מסתתרת לה התשובה לשאלה הכי גדולה כאן: מי הדליף את החומרים, ומדוע?

תמונה

בעוד התקשורת העולמית מתמקדת במידע הגולמי הטמון במסמכי ה-CIA שהודלפו, כמה שאלות רציניות נותרו תלויות באויר ללא מענה. שאלות כמו "מי הדליף את החומרים?" ו"מדוע החומרים הודלפו כעת?", שהרי מאז שויקיליקס הגיחה לעולמנו בשנת 2006, במסווה של הפלאטפורמה האוליטימאטיבית לחשיפת עוולות העולם המודרני, הפכה זו לכלי ניגוח פוליטי גלובאלי. פרטים חדשים שנתגלו, כמו גם תשומת הלב המיוחדת שניתנה לכמה מן היכולות של ה-CIA בהודעה ששיחרר אסאנג' לתקשורת - מצביעים על המושכים בחוטים, ויתכן שאף על סיבת הפירסום של המסמכים הגנובים.

 

לעוד כתבות בנושא:

הסיפור המלא: כיצד רוסיה גנבה את הבחירות בארה"ב

דוח בארה"ב: "רוסיה התערבה בבחירות באמריקה באופן חסר תקדים"

 

אמש חשף אחד ממומחי אבטחת המידע המכובדים בעולם, הבלוגר בראין קרבס, כי החומרים שפורסמו על ידי ויקיליקס השתייכו לזרוע מיוחדת של ה-CIA שתפקידה היה תכנון ויישום תגובה ומענה כנגד מה שהוגדר על ידי רשויות הביון האמריקנים כ"מעשי התוקפנות הרוסיים" במהלך הבחירות האחרונות במדינה. צירוף מקרים? לא היינו מהמרים על כך.

למעשה כל הראיות הנסיבתיות מצביעות על כך שרוסיה היא זו שעומדת מאחורי ה"הדלפה" הזו כביכול.

 

 

משרדי ה-CIA
 

משרדי ה-CIA(רויטרס)

 

קשה להתעלם מהמתיחות הגואה בין רוסיה לארה"ב בשנתיים האחרונות - מתיחות שהגיעה לשיאה (הזמני מסתבר) בבחירות האחרונות, עת סוכנויות הביון יצאו כנגד מה שנטען על ידם כהתערבות רוסית בוטה לטובתו של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ. על פי הנטען, לא רק שרוסיה פרצה לשרתי המפלגה הדמוקרטית והביכה את המועמדת מטעמם, הילרי קלינטון, בשורת הדלפות לאתר ויקליקס, הרי שנטען כי פוטין וחבר מרעיו הפעילו מערך פרופגנדה שתפקידו היה לייצר ידיעות חדשותיו מזויפות במטרה להפיץ דיסאינפורמציה ולזרוע אוירת כאוס ואי אמון במדינה.

 

וזה לא נגמר שם, בחודשים האחרונים חברות נוספות בברית נאטו התלוננו על תקיפות סייבר שיוחסו לרוסיה ובחלק מהמקרים - על נסיון להשפיע על הבחירות הקרבות במדינות אלו. מצרפת וגרמניה, דרך איטליה ונורבגיה - טביעות האצבע של הקרמלין מרוחות על הכל ולא נראה שבכוונתם לעצור שם.

 

לעוד כתבות בנושא:

מסתבר שההאקרים שהתערבו בבחירות בארה"ב, פרצו גם למדינה אחרת

דיווח: רוסיה חדרה למחשבי משרד החוץ האיטלקי

 

אז אם הארועים האלו נמשכים זמן מה, מדוע לרוסיה לפרסם מידע שכזה (במידה ואכן היא זו העומדת מאחורי הפריצה לCIA) דווקא עכשיו? ובכן, מסתבר שהתשובה לכך גם די פשוטה, ואם עקבתם אחר החדשות, ייתכן ואפילו הרחתם את זה מגיע.

 

 

מפקדת שירותי הביון הרוסים. מוסקבה פענחה מידע שחשף סנודן
 

מפקדת שירותי הביון הרוסים. מוסקבה פענחה מידע שחשף סנודן(fottolia)

 

רק לפני כחודש רוסיה שיחררה לעולם את דבר מעצרם של לפחות 8 בכירים במערך שירותי הביון שלה, ה-FSB. עצור נוסף הוא בכיר בחברת אבטחת המידע הרוסית קספרסקי. החבורה הזו נעצרה באשמת בגידה במולדת ובקשירת קשר עם ה-CIA. אמרנו "נעצרו"? על פי הדיווחים בתקשורת הרוסית הבכירים ב-FSB נחטפו במהלך תדריכים שיגרתיים במשרדי ה-FSB, כשאנשי השירות החשאי עטו על ראשם שקים שחורים ופשוט שלפו אותם אל מול כל עמיתיהם - למען יראו וייראו.

 

לעוד כתבות בנושא:

רעידת אדמה ברוסיה: בכירים בקספרסקי ובשרותי ביון נעצרו באשמת בגידה

מסתמן: הבכירים בקספרסקי וב-FSB שנעצרו ברוסיה מואשמים בקשירת קשר עם ה-CIA

פרשת וירוס הגרעין: מי אתה קספרסקי?

 

סדרת המעצרים הזו נעשתה בחשאי עוד במהלך חודש דצמבר, רק שבועות מספר לאחר שארה"ב החליטה להשיב לרוסיה על מעשיה וגירשה דיפלומטים רוסיים שלטענתה עסקו בריגול סייבר על אדמתה. יש מי שאמר שהסודיות נשמרה כדי לא לפגוע בסיכויי טראמפ לזכות רק מספר ימים לפני הבחירות בארה"ב. מיותר לציין שעבור רוסיה המהלך הזה נתפש כפגיעה בקודש הקודשים והיה ברור שהנקמה תבוא - רק לא בדיוק היה ברור מתי.

 

 

אחד העצורים: רוסלן סטויאנוב, בכיר בחברת אבטחת המידע קספרסקי
 

אחד העצורים: רוסלן סטויאנוב, בכיר בחברת אבטחת המידע קספרסקי(יח"צ)

 

חדירה של סוכני CIA אל קרביה של הסוכנות היריבה ה-FSB נחשב כאקט משפיל בעיני הרוסים, לכן הגיוני היה שרוסיה תחפש להשפיל את האמריקנים אפילו עוד יותר. באם אכן פירסום שיטות הפריצה של ה-CIA היה אקט נגד רוסי, הרי שהוא משרת את המטרה. ההשפלה כאן כואבת במיוחד, מאחר ונראה כי ברוסיה ישבו על המידע הזה לפחות שנה וכי על פי טענת אסאנג', המידע שפורסם עד כה, למרות שהוא רב יותר ממה שסנודן גנב משרתי ה-NSA, מהווה רק חלק מכלל החומר שבידם. אז האם האמריקנים ידעו שהרוסים יושבים להם על השרתים? האם מדובר בשרתים פנימיים או שמא בשרתי אמאזון - חברת מיחשוב הענן שמספקת לCIA שירותים בחוזה של מאות מיליוני דולרים.

 

רוסיה וארה"ב של שנת 2017, הן לא ברית המועצות וארה"ב של המאה הקודמת. מדובר ביריבות גיאופוליטית מזן חדש, יריבות ובה לא רק הכבוד ותחושת העליונות ממלאים בה מקום - אלא גם שיקולים כלכליים. לכן תגובה בדמות פירסום מידע סודי של היריבה, תחת המעטה הצדקני של ויקיליקס היא "מושלמת". מעבר להשפלה העולמית ולתהודה שהסיפור זוכה לה, הדבר מנטרל (לפחות על פני השטח) הדרדרות נוספת ביחסים בין ארה"ב לרוסיה - כשאסאנג' והתנועה שלו לחופש המידע משמשים ככלי לניגוח ארה"ב. עד כמה בוויקיליקס מודעים לכך? כנראה באותה מידת הוודאות שבה כולנו יודעים שהשמש תזרח מחר בבוקר.

 

 

מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'
 

מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'(רויטרס)

 

ויקיליקס החלה דרכה לפני כ-11 שנים בתור נושאת דגל חופש הביטוי, חופש המידע וזכויות האזרחים באשר הם - כשג'וליאן אסאנג', מייסדה, נהנה עד מאוד מחמימות אור הזרקורים. מה שנשמע מאוד רומנטי על הנייר, הפך במהלך העשור האחרון לבמה לונדטה אישית כנגד ארה"ב, בדגש על המפלגה הדמוקרטית ונציגיה - האחראים הישירים (לטענתו) לכך שהוא נאלץ להתחבא בשגרירות אקוואדור. לאורך השנים האחרונות נראה כי ויקיליקס הפכה לכלי שרת לניגוח ארה"ב, כשהמקרה הידוע ביותר היה זה של "רודף הצדק" העולמי אדוארד סנודן, שחשף לעולם את ארסנל כלי השרת שהיו בידי ה-NSA ואז מצא מחסה בחיבוק הדב של אמא רוסיה - אולי אחת המדיניות המודרניות שבהן דיכוי אזרחים בידי המשטר הוא דבר שבשגרה.


לעוד כתבות בנושא:

שנת ההדלפות: מי אתה ג'וליאן אסאנג'?

 

אז מה הקשר של ויקיליקס להדלפה עצמה? ובכן, הסוד טמון במה שנכתב שם בהודעה לתקשורת שהוצמדה לפירסום חשיפת כספת 7, החלק הראשון במסגרת פרוייקט פירסום המידע שנגנב מה-CIA והמכונה "שנת האפס":

 

 

רוסיה וארה
 

רוסיה וארה"ב: האם ויקיליקס משמשת כזירת סייבר רוסית?(fotolia/ עיבוד תמונה נענע10 אונליין)

 

בויקיליקס בחרו להדגיש באופן בולט במיוחד את מה שלטענתם הוא תוכנה סודית של ה-CIA המכונה "UMBRAGE", תוכנית אשר מטרתה להסוות את עקבות ארה"ב בזמן תקיפת סייבר על ידי ניצול כלי תקיפה ממדינות אחרות - ובקיצור לזייף מתקפת סייבר של מדינה זרה. אילו מדינות אתם שואלים? למשל רוסיה - ולא, אנחנו לא נתנו את הדוגמה הזו, זה מה שנכתב במפורשות בהסבר המצורף של ויקיליקס לתוכנית. מדוע אתם שואלים? זו שאלה מעניינת. אם נסחף לנו לרגע על גלי הדמיון נוכל לחזור אחורה לימי הבחירות בהם טראמפ יצא נגד סוכנות הביון שטענה כי רוסיה פרצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית ולמערכת הבחירות במדינה. טראמפ האשים את סוכנויות הביון האמריקניות שהדוחות שלה שגויים וכל הסיפור על המעורבות הרוסית הוא פשוטו כמשמעו - פייק ניוז. יתרה מכך - טראמפ האשים את המפלגה הדמוקרטית בקשירה עם שירותי הביון האמריקנים נגדו ושלל כל אפשרות של מעורבות רוסית.

 

לכן, כמה נח שבמסגרת ההדלפה - נמצאה ההוכחה שבידי ה-CIA הכלים והידע לזייף מתקפת סייבר של מדינה זרה. המידע הזה נופל לחיקם של חובבי תאוריות הקונספירציה - ואלו נראה שמחבקים אותו כמו אהוב שחזר ממרחקים. בנוסף, נראה שאת המידע הזה מקפידים לפמפם בעמוד הטוויטר של ויקיליקס, ואם אתם חושבים שמדובר בצירוף מקרים - תחשבו שוב.

 

ויקיליקס הוכיחה עצמה בשנים האחורנות ככלי שמטרתו זריעת כאוס בעולם - אף אחד לא טוען שמעשי ה-CIA היו נכונים אתית, אבל נשאלת השאלה הפשוטה: מה הייתם מצפים שיעשו שם? יפתחו תוכניות להגברת הילודה? סדנאות מקרמה? נראה שהתדהמה העולמית מהחשיפה הזו מתמקדת בתמונה הקטנה - ביכולות הפריצה. נשאלת השאלה מדוע? כותב שורות אלו סובר שלעיתים אנחנו פשוט מעדיפים לחיות בבועה שלנו, זו שבה פייסבוק לא מקליטה את הדיבורים מסביב לסמארטפון שלכם כדי למכור לכם פירסומות רלוונטיות, זאת שבה חלק גדול מהמכשירים שמיוצרים על ידי חברות סיניות - יוצאים עם תוכנות backdoor מותקנות כבר בהוראת הממשל שם. מציאות ובה הסמארטפונים שלכם פרוצים לא בגלל ה-CIA אלא בגלל האפליקציות שבחרתם להתקין עליו וההרשאות הנרחבות שהתרתם לאלו (בין היתר: קריאת הודעות, מיקומים, העתקת ספר הטלפונים שלכם והשמות בו, פירסום הודעות בשמכם ומעקב אחר תעבורת המידע במכשיר). הסיפור האמיתי כאן הוא לא שלסוכנות ה-CIA יש יכולות לפרוץ לטלויזיות חכמות, כי אם הייתם קוראים את הפרטים הקטנים הייתם יודעים שהטלויזיות הללו מקליטות כמעט תמיד את שאתם אומרים (זה אפילו כתוב בספר ההדרכה לטלויזה שלכם - קראתם אותו בכלל?) הסיפור האמיתי הוא שכרגע, אי שם ברשת, יושב לו האקר סוג ז' שקיבל מפת דרך באמצעות הפירסום הזה של ויקיליקס בדרכו לפיצוח ומציאת פירצות כאלו ואחרות.

 

אז מה השלב הבא? לא ברור. מובן שממשלה יכולה להתמודד עם ארוע שכזה. וכן, גם ה-CIA ישרוד את זה. היו סמוכים ובטוחים שהנזק כאן הוא ברובו תדמיתי. נשאלת השאלה מה יקרה כשבבוא אחד מן הימים הידע על כלי הפריצה שפורסם כאן, זה השייך לגוף ביטחוני שבין היתר תפקידו להתעמת עם ארגוני טרור, יוביל איזה האקר להפיל בנק בקצה השני של העולם?

 

בשלב הזה ויקיליקס ואסאנג' פשוט יושבים בצד ונהנים לראות את העולם נשרף, וכן, הם מבינים שהם בסה"כ כלי שרת זניחים בידיה של חסידת זכויות האדם ואבירת השיוויון - רוסיה, אבל זה לא ממש משנה, כי נקמה קודמת להכל. ראיה לכך תמצאו בסיסמה שבחרו שם למאגר הקבצים שהודלפו:

 


 

וכך נכתב שם: "SplinterItIntoAThousandPiecesAndScatterItIntoTheWinds" הכוונה כאן היא לציטוט שיוחס לנשיא ארה"ב המנוח ג'ון קנדי לאחר מותו, שהמשמעות שלו היא "אני אנפץ את ה-CIA לאלפי חתיכות ואעיף אותן ברוח". מי צריך תיאוריות קונספירציה, שהכל פשוט גלוי ומונח לנו מול העיניים?