BETA

19.01.2017

15:45

פייסבוק
פייסבוק
,רויטרס

האם באמת אין להם יכולת לסנן תכנים? הבלוף הגדול של צוקרברג ופייסבוק נחשף

שוב ושוב טוענים בכירים בפייסבוק שאין באפשרותם לסנן פוסטים מסיתים ואלימים. הטיעון המרכזי שלהם בדרך כלל הוא שמעבר לעובדה כי מדובר במשימה בלתי אפשרית, הרי שיש בעניין גם ניגוד חמור לעקרונות חופש הביטוי בהם דוגלת החברה. הכל טוב ויפה, זאת אומרת, אלא אם כן אתם מארק צוקרברג ואז מסתבר שהחוקים קצת שונים. קבלו את הסיפור המכעיס של היום

בכתבה שפורסמה אמש באתר הכלכלי האמריקני בלומברג, נחשף כי מאחורי עמוד הפייסבוק של יושב ראש ומייסד החברה, מארק צוקרברג, עומד צוות שלם של עובדים שתפקידם רק לתחזק את העמוד. עד כאן הכל שיגרתי ולא יוצא דופן אתם, ודאי חושבים, ובכן - כמעט הכל. מתברר שצוקרברג מתחזק צוות הכולל 6 כותבי פוסטים ולפחות 12 אנשים שאחראים על ניטור וניקוי תגובת שליליות, לא רלוונטיות או זדוניות מהעמוד. כן, קראתם נכון תריסר עובדים שמטרתם מחיקת פוסטים שיפגעו בתדמיתו של של מארק חולצה אפורה.

 

עוד כתבות בנושא:

מבחן הטרור של פייסבוק: כיצד הרשת החברתית מתייחסת למי שמפרסם פוסט על פיגוע?

"הבלתי משוייכים": המחבלים שהונעו מהסתה בפייסבוק הופכים את הסדר בכלא הישראלי

פייסבוק נתבעת במיליארד דולר בארה"ב: "מספקת שירותים לחמאס"


 

בשנים האחרונות צוקרברג יצא מהצללים והחל לטפח אישיות אינטרנטית אותנטית ומגניבה - אותנטיות כזו שרק צוות של יחצ"נים, צלמים, מאפרים, במאים, עורכים, כותבים, סטייליסטים וכמובן - מוחקי תגובות מקצועיים יודעים לייצר. בפייסבוק הבינו שהתדמית של המנהיג משפיעה על הדרך בה הציבור והמשקיעים רואים את החברה, ולכן הוחלט שם על מייקאובר טוטאלי במסגרתו צוקרברג הפך לסוג של איירון מן מודרני, רק בלי החליפה, האלטרואיזם, חוש ההומור והכריזמה של טוני סטארק.

 

אז למה זה בעצם משנה לנו כמה אנשים מועסקים במחיקת תגובות מעמודו של צוקרברג? ובכן, זה משנה מאוד. כאמור הטיעון המרכזי של פייסבוק, זה הגורס כי אין ביכולתה לנטר את כל הפוסטים העולים לפלטפורמה הוא רחוק מהאמת, מרחק סרטון התדמית המגניב והנונשלנטי שצוקרברג העלה לפייסבוק בסוף 2016 ממי שהוא באמת.

 

ברור שישנה יכולת לנטר כל תו שעולה לפייסבוק, הבעיה היא שזה יעלה כסף, וכסף - זה משהו שחברה מסחרית לא ששה להוציא מכיסה, אלא אם כן היא ממש חייבת לעשות זאת. מקריאת הכתבה בבלומברג, ומהידע שמצוי ברשת על כמות העובדים בפייסבוק העולמית שאחראים על ניטור פוסטים בעייתיים בפייסבוק בגזרת ישראל והשפה העברית - הרי שקיים יסוד סביר להניח כי יותר אנשים בפייסבוק עסוקים בתפעול הפרופיל של צוקרברג ומחיקת התגובות שם, מאשר אלו האמונים על ניטור פוסטים שקוראים להסתה ורצח, פה בישראל.

 

 

 

הלו מארק צוקרברג, תתעורר
 

הלו מארק צוקרברג, תתעורר(Getty Images)

 

אז מה המשמעות של הדברים? ובכן אל מול הביקורת שבפייסבוק משמיעים כנגד חוק פייסבוק, אותו מקדמים בלהט השרים שקד וארדן, קשה שלא להביט בהתנהלות התמוהה של החברה ולהבין כי אולי הדרך היחידה שדברים ישתנו כאן - היא זו שעוברת בחקיקה מתאימה שטומנת בחובה כקנסות, בדיוק כפי שהתנהלה ממשלת גרמניה לאחרונה. אחרי הכל, פייסבוק אינה עמותה לרווחת הציבור, כי אם חברה היפר קפיטליסטית שהדרך היחידה לחנכה חייבת לעבור דרך הכיס - שהרי איזה עוד אינטרס יכול לגרום לה לשנות דרכיה?