BETA

15.01.2017

11:48

עודכן:

"גוגל ופייסבוק - איום גדול יותר מערוץ 2". גיא פינס ויוסי ורשבסקי במהלך הכנס
"גוגל ופייסבוק - איום גדול יותר מערוץ 2". גיא פינס ויוסי ורשבסקי במהלך הכנס
,יחצ

צבי יחזקאלי בכנס "דוקו-פריים": "צריך להיכנס לראש הערבי בשביל לצאת לסקר"

ערוץ 10 מקיים היום את הכנס הראשון העוסק בעשייה דוקומנטרית, כשמיטב היוצרים והמגישים צפויים להשתתף בו. גיא פינס, אילנה דיין, רביב דרוקר, מיקי חיימוביץ', צבי יחזקאלי ואורנה בן דוד הם רק כמה מהשמות שיעלו על הבמה. מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי: "המחוקק צריך לדחות את פיצול ערוץ 2 בשלוש שנים"

"גוגל ופייסבוק יותר מאיימות עלינו מאשר הפיצול של ערוץ 2", אמר הבוקר (ראשון) יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10, במהלך כנס "הדוקו-פריים". "הן לא משקיעות שקל ביצירה, חברה של אנשים צעירים, אבל זה דבר שחייבים לטפל בו בצורה מאוד שיטתית".

 

"הפיצול בא לייצר תחרות ובאמת שאני בעד תחרות, אך התחרות האמיתית שהציבור צריך זה בחדשות ובתוכניות אקטואליה - פחות בריאליטי ובתוכניות בידור. התחרות האמיתית היא בחברות החדשות, המחוקק צריך לדעת את זה ולדחות את הפיצול בשלוש שנים, ואז שיפצלו גם את חברות החדשות", הוסיף ורשבסקי.

 

כשנשאל אם היה לו תקציב בלתי מוגבל כדי להמשיך ליצור איזה תוכן שרוצה האם היה מוותר על רעיון הדוקו וממשעיך לעשות ריאליטי כדי להילחם בערוץ 2, ענה ורשבסקי שהיה ממשיך להפיק חומרים דוקומנטריים: "הערוץ ניסה במשך 13 שנה להוות תחרות לערוץ 2 וזה לא הלך. החלטתי לבדל את הערוץ כדי שלצופה יהיה משהו שונה לצפות בו. אני אוהב לעשות את מה שאנחנו עושים בערוץ 10".

 

 

מיקי חיימוביץ' בכנס
 

מיקי חיימוביץ' בכנס "דוקו פריים"(יחצ)

 

במהלך הכנס נאמה מיקי חיימוביץ', מגישת "המערכת", שחשפה קטע מתוך תוכניתה בה היא מתעמתת עם גורמים בצה"ל שזורקים אוכל רב לפח - במקום לתרום אותו לנזקקים. לטענת צה"ל, הצבא אינו מוכן לקחת עליו את האחריות כי האוכל שיגיע לנזקקים יזיק להם, אך לאחר שהנושא נבחן, לא מעט הודות לתוכנית עצמה, חזר צה"ל לתרום לנזקקים והפך לגוף הגדול ביותר שתורם מזון לנזקקים. בזכות השינוי, לא פחות מ-2,200 בני אדם מקבלים ארוחה חמה מדי יום בזכות התרומות של צה"ל.

 

"הרבה יותר פשוט לזכיין לא לשדר בפריים טיים סרטים על קו העוני, על הנזק שהשימוש בפלסטיק עושה לסביבה ולחיינו, על מה זה אומר להיות בדואי בנגב ועוד, ומגיע ל'רשת' על כך הרבה כבוד", אמרה חיימוביץ' על תוכניתה. "אני מודה שלפעמים היה לי קשה לעשות מנושאים כאלה סרטים מעניינים אבל התוצאות מדברות בעד עצמן, אפילו הרייטינג לא רע בכלל".

 

גם היוצר הדוקומנטרי דורון צברי הגיע כדי לנאום בכנס, במהלכו התייחס לפרשת ראש הממשלה נתניהו עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס: "כשהם מנסים לסגור דיל הם רוצים לעשות זאת על הסיפורים שסופרו". צברי גם אמר כי המדיניות הכלכלית בישראל משרתת 20 משפחות, ולדבריו כדי לגרום לצופה הממוצע להבין זאת צריך לחזור על כך שוב ושוב.

 

 

דורון צברי
 

דורון צברי(יחצ)

 

צופית

צופית גרנט, יוצרת סדרת הדוקו "אבודים", הגיעה גם היא לכנס שם דיברה על מה שמניע אותה - "הרבה זמן ניסיתי להבין מה באמת מניע אותי ביצירה הדוקומנטרית עד שהבנתי - הרבה ייאוש וכעס. זאת פשוט מלחמת עולם שקשה מאוד להוביל".

 

גרנט סיפרה את סיפורה המזעזע והקשה של נג'את, יהודייה אנוסה שחיה כשמונה שנים בחורבה במרוקו עם שתי בנותייה שם עברו התעללות יויומית. גרנט הצליחה אחרי מאמצים לא יאומנו, הכוללים טלפונים לשב"כ ואיומים על טורקים בשדה התעופה. אך ההתעללות בה בארץ נמשכת, במשרד הפנים, ברשויות. "אני הבנתי שהתפקיד שלי זה להיות אקטיביסטית, לעמוד כמו חומת מגן עבורה כי האישה הזאת נתנה לי את הסיפור שלה", אומרת גרנט. "היום היא מוכרת כיהודייה, שתי הילדות שלה תלמידות מצטיינות והן ישראליות לכל דבר. זאת הזכות שלי כדוקומנטריסטית והתפקיד שלנו היום יותר מאי פעם הוא להילחם בייאוש, בבירוקרטיה, בחוסר הצדק. רק לחשוף את זה זה לא מספיק, אנחנו חייבים להפוך לאקטיביסטים, זה הדוקו הבא - אקטיביזם".

 

 

צופית גרנט במהלך כנס הדוקו פריים
 

צופית גרנט במהלך כנס הדוקו פריים(יחצ)

 

צל של אמת

יוצרי "צל של אמת", מיקה תימור ויותם גנדלמן הגיעו גם הם לכנס וסיפרו: "תמיד שאלו אותנו - מי בכלל ירצה לשמוע על זדורוב שוב"? אבל אנשים רותקו למסך עם 'צל של אמת' בכל זאת, בגלל שהם שמעו את הסיפור אחרת, גם מבחינת התוכן אבל במיוחד מבחינת הצורה. שמנו את מירב תשומת הלב שלנו על איך העברנו את הסיפור מבחינת - צילום, עריכה, מוזיקה, כשני יוצרי קולנוע וטלוויזיה רצינו לספר את הסיפור כפי שלא סופר מעולם".

 

"בסופו של דבר התחקיר הוא רק הדלק לאיך להעביר את הסיפור", אומר גנדלמן. "אנשים מאמינים לסיפור של עצמם לכן החלטנו לפרק את הסדרה לארבעה נרטיבים שונים". "הדילמה הכי קשה שלנו הייתה איך להציג את הסיפור של א.ק מבלי שהסכימה להתראיין", אומרת תימור, "הההחלטה בסופו של דבר הייתה להשתמש בהקלטה שלה שכן מאפשרת לשמור על הנימה הספקנית בה ניתן לראות כיצד נקודות התורפה של א.ק נוצלו. הסדרה נעשתה על מנת לגרום לאנשים להטיל ספק, לראות איך הכל זה מלחמת נרטיבים. הדוקומנטריסטים, בשונה מעיתונאים, לא שואלים רק מי רצח את תאיר רדא אלא שואלים מהי האמת בכלל ואיך אפשר להגיע אליה וגם תהיה - מדוע בישראל יש פחד כזה גדול להטיל ספק ולערער על הרשעה?"

 

 

מיקה תימור ויותם גנדלמן, יוצרי
 

מיקה תימור ויותם גנדלמן, יוצרי "צל של אמת"(יחצ)

 

צבי יחזקאלי

צבי יחזקאלי על דוקומנטרי בעולם הערבי: "'המה' יותר חשוב במקרה שלי מה'איך', מה קורה שם בעצם, מזרח ומערב מתנגשים ואת המזרח אפשר להבין רק כשמתנתקים ממה שמכירים, צריך להכיר אותו, לחשוב כמוהו. תחווה את מה שהמרואיין שלך חווה עד כמה שאתה יכול, צריך להיכנס לראש הערבי ורק אז לצאת לסקר. ישראלי לא יכול לסקר את העולם הערבי כמו כתב אוסטרלי".

 

"האף העיתונאי שלי ידע שכן, דווקא באירופה צריך לסקר עכשיו", אומר יחזקאלי על הסדרה "אללה אסלאם". "זה לא כי מעניין אותי לספר כמה באסה לחיות באירופה - זה כי זה קשור אליי, זה קשור לחיים שלי. אני הלכתי בדרך שאף אחד לא הלך בה. כל אלה שראיינתי שם - כולם כבר בדאע"ש היום".

 

"זאת לא הייתה הסתערבות, זאת הקשבה. אני נכנסתי לשם כדי להקשיב בפורומים הפנימיים, אם המצלמה מפריעה - אני ארד לכפתור. העיקר להביא את מה שמדברים שם - החוצה. פעם זה היה תפקיד של ארגוני מודיעין, של השב"כ. אני התרעתי על מפלצת האיסלאם כבר לפני ארבע שנים, כשאף אחד לא רוצה לשמוע - הישראלים יכולים לעשות עבודה בשביל כל העולם בנושא הזה".

 

 

צבי יחזקאלי במהלך כנס דוקו פריים
 

צבי יחזקאלי במהלך כנס דוקו פריים(יחצ)

 

דיני נפשות

אורנה בן דור, יוצרת הסדרה "דיני נפשות", סיפרה כי הסדרה גרמה לה לחיות בפחד מכיוון שהיא גילתה קבוצה של אנשים שנגועה בשכרון כוח: "הם משפיעים על כל אחד מאיתנו - וכל אחד מאיתנו צריך לחשוש מהם, כי הכוח שיש להם הוא כוח חסר גבולות".

 

"הבנתי שיש משהו בסיפור של רות דוד (לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב בפרקליטות המדינה) שימוטט את מערכת המשפט הישראלית, זו שאמורה להגן עלינו, האזרחים, אם חלילה נצטרך לכך. פרקליט המדינה שי ניצן לא הסכים להתראיין לסדרה למרות שביקשנו ממנו לעשות זאת שבע פעמים. כשהסדרה התחילה להיות מדוברת, עוד לפני שעלתה לשידור, הוא התראיין לערוץ 2 וענה על השאלות שאליהן הוא התכונן מראש. כשעלה הפרומו הראשון לסדרה כתבו כתבה ב'הארץ' שקטלה אותה, וניצן ביקש ממנכ"ל הערוץ להוריד את הסדרה - אך היא שודרה למרות הכל".

 

"בזמנו התיק של דוד החל להיסגר והבנו שאם התיק ייפתח המון ראשים 'יתגלגלו', שנגלה עיוות מוסרי ממעלה ראשונה במערכת המשפט הישראלית. שופטים מכהנים התקשרו אליי כדי לספר דברים שהדעת לא סובלת", הוסיפה בן דור. "בזמן שכולם התעסקו בסדרה סגרו בשקט את התיק של רות דוד".

 

 

 

"'צוק איתן' - התרחיש הכי מסובך שצה"ל לחם בו". אלון בן דוד במהלך הכנס(יחצ)

 

אלון בן דוד

"בפורים האחרון נוצר גיבור חדש, אז צצה פרשת אלאור אזריה שמשסעת את החברה שלנו וקורעת אותה. היצרים בסיפור הזה חזקים מאוד ומעל למחצית מהמדינה הזו רואה את אזריה כגיבור", אמר כתב חדשות 10 אלון בן דוד, יוצר "ארבעה סיפורי גבורה". לדבריו, "מבצע 'צוק איתן' היה התרחיש הכי מסובך שצה"ל לחם בו במקום הכי צפוף בעולם. החיילים נלחמו בגבורה ובמשמעת, הסתכלתי עליהם ואמרתי לעצמי שאשרינו שיש לנו דור נוסף שמוצא את המקום הזה כבית שכדאי להילחם עליו".