BETA

18.03.2016

01:10

נגמ"ש ישראלי בדרך לרצועת עזה במבצע "צוק איתן"
נגמ"ש ישראלי בדרך לרצועת עזה במבצע "צוק איתן",
רויטרס

הורים שכולים נגד שוברים שתיקה: "משהו חייב להשתנות"

הוריו של רב סרן צפריר בר אור ז"ל שנפל בצוק איתן פנו הערב לראש הממשלה בדרישה לפעול כנגד ארגון שוברים שתיקה: "כאבנו משקף את החשש שחוסר אחריותו של ארגון שוברים שתיקה כלפי פעילותם של לוחמי צה"ל עלולים לגרום, לסיכון הלוחמים ולפגיעה בחיי אדם". למכתב המלא

בעקבות תחקיר חדשות 2 ששודר הערב(ה') וחשף כיצד אנשי שוברים שתיקה אוספים מידע מודיעיני מסווג על פעילות צה"ל, פנו הוריו של סרן צפריר בר אור ז"ל ,שנפל במהלך מבצע צוק איתן, לראש הממשלה בדרישה "לטפל באופן אישי בנושא". במקביל נתניהו עצמו התייחס לדברים בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "ארגון שוברים שתיקה חצה קו אדום נוסף, כך על-פי התחקיר הערב בערוץ 2. גופי החקירה הביטחוניים בודקים את הנושא". לידי נענע10 אונליין הגיע העתק המכתב המיועד לראש הממשלה ואנו מפרסמים אותו כאן בשלמותו.


רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

 

וכך כתבו הוריו של רב סרן בר אור ז"ל, אריה ושרונה לראש הממשלה מר בנימין נתניהו:

 

"כבוד ראש הממשלה,
הפעם האחרונה שדיברנו הייתה בשבעה של בננו, צפריר ז"ל, סמג"ד גדוד הסיור של חטיבת גולני, שנפל בקרב בסג'עייה במהלך מבצע צוק איתן . כשצפריר התגייס לגולני, הדאגה ההורית שלנו לוותה בגאווה גדולה. כשהודיעו לנו שהוא נהרג, תחושת הדאגה התחלפה בכאב עצום, אך הגאווה נשארה ועודנה שם כל יום מאז, שעה אחר שעה. כאשר אתה מבין את גודל המשימה אליה נקראנו בצוק איתן, לא נשאר לנו אלא להמשיך ללכת בראש מורם לנוכח השליחות אותה מילא צפריר.

 

כשהתקשרת אלינו בשבעה, ציינת כי "ברגעים הקשים עלי לחשוב על כל אותם מאות ואלפי תושבי הדרום, אשר במותו הגן צפריר עליהם בגופו ממש". אמרת גם שכשקשה לך עם החוסר של יוני אחיך, אתה נזכר באותם בני ערובה אותם הוא יצא לחלץ ולהשיב הביתה. ולמרות זאת, דבר לא הכין אותנו לסערת הרגשות שמציפה אותי מאז שידור הכתבה מיום חמישי 17 במרץ 2016, בערוץ 2 על ארגון "שוברים שתיקה".

 

 

רב סרן צפריר בר אור ז
 

רב סרן צפריר בר אור ז"ל(פייסבוק)

 

בתחקיר, נראה כי ארגון שוברים שתיקה, הכווין צעירים לפני גיוס להתגייס ליחידה ספציפית בצבא, על מנת שאלו ישמשו כ"אנשי קשר" ויעבירו מידע בחזרה לארגון. בנוסף, נראית גביית עדות מלוחם לשעבר על ידי עובדי שוברים שתיקה. הלוחם הגיע לדבר על דילמה מוסרית, אך השאלות אותן הוא נשאל כוללות שאלות על סדרי כוחות, תנועות מבצעיות, סוגי נשקים ומידע מבצעי.

 

התחקיר העלה בנו שאלות קשות מנשוא בדבר כוונותיו הכנות של הארגון, אשר אסף בין היתר מידע סודי ומסווג, כולל מיוצאי יחידות מובחרות ובעלי תפקידים רגישים. ניתן להניח, שאלפי ההקלטות שבידיהם, לא אובטחו והוצפנו כראוי, ואין לנו יכולת לדעת האם המידע הגיע למקורות שעלולים לנצל אותו לרעה.

 

 

רב סרן צפריר בר אור ז
 

רב סרן צפריר בר אור ז"ל(פייסבוק)

 

אדוני ראש הממשלה, כאבנו משקף את החשש שחוסר אחריותו של ארגון שוברים שתיקה וגישתו המזלזלת כלפי פעילותם של לוחמי צה"ל עלולים לגרום, ואולי אף גרמו, לסיכון הלוחמים ולפגיעה בחיי אדם. ארגון שהקנה לעצמו דימוי של כזה האוסף עדויות בעלות בעיתיות אתית, התגלה בתחקיר כארגון שאוסף מידע רגיש ומסווג, כזה שעלול לפגוע בחיילי צה"ל ברגעים אלו ממש, ומי יודע, אולי כבר פגע בעבר.

 

אנו פונים אליך כהורים שכולים לאח שכול, וכאזרחים פשוטים לראש הממשלה - משהו חייב להשתנות. אנו קוראים לך לטפל באופן אישי בתופעה זו, אשר טומנת בחובה סכנות עתידיות ללוחמי צה"ל ולעם ישראל.

בברכה,
אריה ושרונה בר אור
נהריה

 

 

עובדת בארגון
 

עובדת בארגון "שוברים שתיקה"(רויטרס)

 

במקביל, בעמוד הפייסבוק של שוברים שתיקה פירסמו את הדברים הבאים:

 

"הערב חדשות ערוץ 2 פרסמו עוד חומרים של ארגון המתנחלים והשתולים עד כאן עליהם ביססו שלל טענות מופרכות ומביכות לגבינו. יחד עם הארגון המממן שלהם, ועד מתיישבי השומרון, ומי שדואגים שכספי הציבור שלנו יממנו את הפעילויות האפלות שלהם, מפלגת הבית היהודי, ממשיך הימין במתקפה נגד ארגוני זכויות האדם בישראל במטרה להשתיק את מי שפועלים לסיום הכיבוש. רק להזכיר, מדובר בעוד מניפולציה מבית היוצר של החבורה שפיברקה הטרדות מיניות באוטובוסים בגדה המערבית, הוציאו סרטונים אנטישמיים, איימו על עיתונאים, השתילו סוכני חרש בארגונים ועוד ועוד. אחת הטענות שנשמעו במהדורת החדשות של ערוץ 2 היא שאנחנו, בשוברים שתיקה, מחזיקים במידע מודיעיני מסווג. א-מ-מה, המידע ה"מאוד מסווג" הזה עליו דובר בכתבה אושר כולו לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית. במילים אחרות, הצנזורה הצבאית לא רואה שום בעיה בפרסום של מה שטענו הערב 'עד כאן' שהוא "חומר סודי" . עד כאן הסיבוב הנוכחי של 'עד כאן ו'ועד מתישבי שומרון' על חדשות 2, ועכשיו למשהו אשכרה חשוב: אנחנו נמשיך לשבור את השתיקה עד שהכיבוש יגמר".