BETA

27.08.2014

15:27

עודכן:

יוג'ין קספרסקי
יוג'ין קספרסקי,
Getty Imag

פרשת וירוס הגרעין: מי אתה קספרסקי?

פרשת וירוס הגרעין: לחברת אבטחת האינטרנט הרוסית קספרסקי, העומדת במרכז פרשת וירוס התולעת שנטען כי הוא ישראלי, יש היסטוריה ענפה עם צמרת השלטון הרוסי- כמו גם עם ארגוני הביון במדינה. כזכור, החברה הכריזה על גילויה של נוזקת "תולעת" אשר חדרה למחשבי החברה, כמו גם למחשבי המלונות שארחו את שיחות הגרעין בין איראן למעצמות. מי אתה יוג'ין קספרסקי? מאמר דיעה

סערת הוירוס הגרעין הנחשד כישראלי. אמש(ד'), מנכ"ל חברת אבטחת המחשבים יוג'ין קספרסקי טען בכל אמצעי התקשורת כי וירוס שהחברה שלו איתרה במחשביה, מטרתו הייתה איסוף מידע אודות טכנולוגיות ופיתוחים חדשים של החברה ובכללותם מוצרי הגנת המחשבים של החברה, טכנולוגית מניעת הונאות ומידע אודת דרכי פעולת מערכת האבטחה של החברה. לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, הנוזקה החדשה שמקורה, כביכול, בתשתיות ישראליות וכונתה על ידי קספרסקי בשם Duqu 2.0, התגלתה  גם במחשבים של המלונות שאירחו את שיחות הגרעין בין איראן למעצמות המערב.

.

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

התוכנה הזדונית, שבקספרסקי טוענים כי גילו, מבוססת על פלטפורמת ה Duku שנתגלתה לראשונה בשנת 2011 על ידי החברה, ואשר פיתוחה מיוחס באופן לא רישמי בקהילה המקצועית העולמית לישראל. מייסד קספרסקי עצמו, מגלה בבלוג החברה הרישמי באתר החברה, כי מחשבים במעבדת המחקר של חברת קספרסקי עצמה נדבקו ב- Duku וכי מדובר באחת הפלטפורמות הטובות והמתוחכמות שנוצרו מעולם, לתוכנות זדוניות. עוד הוסיף וכתב, שהחשיבה מאחורי הגרסא הזו של ה Duku מקדימה את זמנה וכי כמות המשאבים והמאמץ מאחורי פיתוח הפלטפורמה הוז, דורשים הון קולוסאלי שרק מדינה מסוגלת לייצר.


על פי דיווחים, מדובר בתריסר מחשבים שנדבקו במעבדות החברה, כאשר הפרצה הראשונית אותרה במחשב מהזרוע האסייאתית של החברה- אליו חדרו הפורצים דרך הונאת פישינג ממוקדת, שיצרה פירצה שנוצלה בדיוק ברגע המתאים. דיווחים שונים שמגיעים מגורמים מתוך קספרסקי מספרים שהחברה ניתקה עצממה מהאינטרנט ברגע שזוהתה חדירה וכי כשלוש שעות בלבד מרגע הגילוי - החל מירוץ נגד הזמן בין הגורם הפורץ לחברה בנסיון למחוק את עקבותיהם במערכת- נסיון שהסתיים בכך שהגורם שפרץ למחשבי החברה הצליח למחוק ולטשטש את עקבותיו כמעט לחלוטין.

 

 

 

יוג'ין קספרסקי
 

יוג'ין קספרסקי(Getty Imag)

 

בשנים האחרונות, חברת הגנת המחשבים קספרסקי מצליחה לתפוס כותרות נרחבות מכמה סיבות: הראשונה היא בשל הדוחות שהיא מפרסמת והשנייה בשל מקימה יוג'ין קספרסקי, דמות שנויה במחלוקת שעל פי דיווחים, התחנך בעברו על ברכי ה KGB והמודיעין הסובייטי, ובהווה משמש כבן בית בחצר השלטון הרוסית, במה שנראה כיותר מעוד איזו דלת מסתובבת.


סריקה קלה של רוב הדוחות שפרסמה  חברת האבטחה הרוסית בנושא סייבר וריגול, מעלה את הרושם הבלתי ניתן להכחשה, כי כמעט כל פרשות הריגול האלקטרוני שהחברה חשפה מיוחסות למדינות מערביות כשבראשן ארה"ב, ישראל ואנגליה. יתרה מכך, החברה כמעט ומעולם לא חשפה או חקרה באותה התשוקה והעוצמה מידע דומה על מבצעי ריגול רוסיים- אם וכאשר בכלל טרחה לעשות זאת.

 

 

יוג'ין קספרסקי
 

יוג'ין קספרסקי(יוג'ין קספרסקי פייסבוק)

 

עוד בשנת 2010, חוקרים מטעם החברה חשפו לתודעה העולמית את ה" Stuxnet", נזקת התולעת שיוחסה לארה"ב וישראל שפגעה בתוכנית הגרעין האיראנית וכונתה לימים כנשק הסייבר הראשון. במאי באותה השנה, חשפה החברה גם את נוזקת ה Flame שאף היא תקפה את תוכנית הגרעין האיראנית. שוב מדובר היה ב"תולעת" שכונתה על ידי החברה כנשק סייבר אשר גם היא יוחסה לארה"ב וישראל. שורת הגילויים הזו כמו גם אחרים שהגיעו מאוחר יותר הסיטו את פעילות החברה ולמעשה הפכו אותה מחברת אבטחת מחשבים למגזר הבייתי והעיסקי - לחברה ה"פרטית" המובילה בעולם בגילוי וסיכול ריגול מבוסס סייבר- כאמור בדגש נרחב על פעילות הסייבר ההתקפי של מדינות המערב. כדי להבין מדוע חברה, המשווקת עצמה כמובילה העולמית בפתרונות אבטחת מחשבים למגזר האזרחי, עוסקת בתחום השמור ברך כלל לארגוני ביון, צריך תחילה להבין את ההיסטוריה של מייסדה , יוג'ין קספרסקי.

 

 

הווירוס פליים שתקף מחשבים באיראן
 

הווירוס פליים שתקף מחשבים באיראן(מעבדות קספרסקי)

 

לפני מספר חודשים פרסמה רשת בלומברג כתבת תחקיר תחת הכותרת "לחברת שמאבטחת את המחשב שלך יש קשרים ענפים עם מרגלים רוסיים"  קספרסקי הגיב בחריפות ויצא אישית נגד הרשת בגיבוי ותמיכת רשת הטלויזה דוברת האנגלית של הקרמלין "RT" (זרוע התעמולה/חדשות של רוסיה עבור דוברי אנגלית). בשנת 2012, מגזין המחשבים הנחשב WIRED, פירסם כתבת פרופיל לא מחמיאה בעליל על מייסד החברה שעוררה את זעמו. בכתבה תואר מומחה האבטחה כמגלומן שחצן עם בעיות שתייה שחונך עוד מגיל 16 על ברכי ה KGB. יוג'ין הצעיר התמחה בקריפטוגרפיה ותקשורת מחשבים בתוכנית לימודים מיוחדת שמומנה על ידי השירות החשאי הסובייטי. כשסיים אותה, גוייס ב-1987 לצבא הסובייטי , שם שירת כקצין מודיעין. כמעט שלושים שני אחרי וקספרסקי חולש על אימפריה בשווי מליארדים שכפלי חוץ מתנהגת כחברה פרטית לכל דבר עם יותר מ-300 מליון משתמשים מכל העולם, אך יודעי דבר מספרים סיפורים אחרים.

 

 

 

יוג'ין קספרסקי (ראשון משמאל) בצעירותו
 

יוג'ין קספרסקי (ראשון משמאל) בצעירותו(יוג'ין קספרסקי פייסבוק)

 

על פי עשרות תחקירים שפורסמו (מרביתם בשלוש השנים האחרונות) קספרסקי וה FSB (שירותי הביטחון הרוסיים שירשו את הKGB) משתפים פעולה במה שנראה כיותר מהחלפת מידע. למעשה על פי דיווחים שונים- חלקם של קספרסקי עצמו, החברה מחזיקה ביחידת עלית של האקרים הפועלים מחוץ למעבדת המחקר הראשית של החברה.אותם האקרים, אשר מקורם משלל מדינות מרחבי העולם, מועסקים בשלל פרוייקטים של שירותי הביטחון הרוסים- החל מלקיחת חלק בפעולות תקיפה והגנה ועד אימון סוכנים ומתכנתים של ארגוני הביון הרוסים. קשריו של קספרסקי עם החונטה המחזיקה בשלטון הרוסי לא מסתיימים שם. בשנים האחרונות הפך קספרסקי לדובר הרשמי של רוסיה בכל הקשור לאינטרנט. קשריו עם צמרת השלטון הובילו אותו לשמש כבן בית בחצר השלטון , כאשר נשיאה הקודם של רוסיה , דימיטרי מדבדב אף מינה אותו באופן אישי כחבר בועדה המפקחת על פעילות הפרלמנט הרוסי. אותה מערכת יחסים הדוקה הובילה את סוכנות הביון הרוסית לסייע בשחרור בנו החטוף של קספרסקי - עניין שבשגרה כלל אינו נוגע אליה.

 

 

מפקדת שירותי הביון הרוסים. מוסקבה פענחה מידע שחשף סנודן
 

מפקדת שירותי הביון הרוסים. מוסקבה פענחה מידע שחשף סנודן(fottolia)

 

לאור כל הנאמר, כשחברה המקושרת לשלטון הרוסי כקספרסקי, מחליטה לצאת בהודעה דרמטית, אשר לה השלכות מרחיקות לכת בתחום הפוליטי-מדיני עולמי, סביר להניח כי אין מדובר בעוד הכרזה תמימה של חברה מסחרית  כי אם צעד טאקטי שמעיד על זרמים רבים הפועלים מתחת לפני השטח בין ישראל, רוסיה, ארה"ב וכמובן- איראן.  המהלך של קספרסקי מוציא לאור את החברה מבין הצללים שהיא נסתה להלך בהם ובאופן די ישיר קושר אותה עם ארגוני הביון הרוסיים- מעבר לכל מה שכבר תואר. ההתעסקות האובססיבית בצדו האחד של המשוואה אינו מתיר ספק לגבי כוונותיה של החברה - שכיום יש לה יותר מ-300 מליון משתמשים אזרחיים שהתקינו את מוצריה על מחשביהם.