07.01.2019

12:20

 זירת השריפה בפולין שבה נהרגו חמש נערות
זירת השריפה בפולין שבה נהרגו חמש נערות,
יוטיוב

דליפת גז ומחסור בנתיבי מילוט: המחדל בחדר בריחה שגרם למוות

בעקבות מותן הטראגי של חמש הנערות מפולין בחדר בריחה, נחשפו הליקויים במקום שגרמו לטרגדיה. בעקבות המקרה נמצאו במעל 200 חדרי בריחה ליקויי בטיחות חמורים

גורמי משטרה בפולין הורו לסגור 13 חדרי בריחה במקומות בילוי שונים עקב כשלי בטיחות. ראש הממשלה ביקש מהאזרחים לדווח על ליקויים כאלה למכבי האש והמשטרה, אחרי הטרגדיה שפקדה את המדינה בסוף השבוע האחרון, כאשר חמש נערות נספו בחדר בריחה אחרי שבמקום פרצה דליקה.

 

מחקירה ראשונית של שירותי הכבאות בפולין עולה כי החיווט החשמלי במבנה לא נמצא תקני וגרם לדליקה. כמו כן, לדברי מפקד הכבאות הפולני, נהלי האבטחה במקום היו רופפים. הנערות הן הראשונות שמצאו את מותן בחדר בריחה.

 

משתתפים המשחקים בחדרי בריחה ננעלים בחדר או בתוך בניין ועליהם לפתור חידות שיובילו אותם למפתח שישחררם מהחדר. משחקי חשיבה אלו מוערכים כאתגרים אינטלקטואליים ופופולאריים במיוחד בקרב בני נוער בפולין ובערים אירופאיות אחרות.

 

 

כבאים מצאו את גופות הקורבנות אחרי שהצליחו להשתלט על שריפה בחדר סמוך לחדר הנעול בו שהו. בנתיחה שלאחר המוות, נמצא שהבנות, חברות טובות מבית ספר, מתו מהרעלת פחמן חד-חמצני שנגרם כתוצאה משאיפת עשן. בחור צעיר שעבד במקום הגיע לבית החולים כשהוא סובל מכוויות.

 

התובעים טוענים שדליפה של גז בסמוך למערכת החימום היא הגורם המרכזי לשריפה ולמותן של הבנות. הבעלים של חדר הבריחה בן ה-28 הואשם שסיכן את משתתפי חדר הבריחה וגרם בשוגג למותן של הנערות בשריפה. בעל המקום מואשם שלא דאג לנתיבי מילוט תקינים שיכלו לעזור לבנות לברוח בבטחה מהמקום כשהאש פרצה.

 

ראש הממשלה הפולני, מתאוש מורביצקי, חושב כעת על דרכים לשפר את הבטיחות במקומות בילוי מסוג זה. מאז יום שישי, נבדקו 200 מתוך 1,100 חדרי בריחה שיש בפולין וחשפו ליקויי בטיחות שדרשו טיפול ותיקון מיידי. במהלך הבדיקה נסגרו 13 חדרי בריחה.