19.12.2018

15:13

הכירו את רותי: הרובוט הצהוב שחוקר את הימים מסביב לישראל

בזמן שאתם קוראים את הכתבה הזו, סביר להניח שהרובוט הצהוב שבתמונה למעלה, נמצא איפשהו כמה מאות מטרים עמוק במעמקי הים התיכון או הים האדום - וכן, יש לו שם מיוחד מאוד

אם הייתם אחראים על בחירת שם לרובוט, סביר להניח ש "רותי" זה השם האחרון שיעלה לכם לראש, על אחת כמה וכמה כשמדובר ברובוט מיוחד שמשימתו היא חקר המצולות והימים. ובכן, לכל כלל תמיד יש יוצא מן הכלל: הכירו את  
ROV, או בפי החוקרים, רותי,  רובוט מחקר שמשמש את החוקרים במצולות הים התיכון.

 

רותי הגיע לישראל בשנת 2015 ומאחורי עומדים כמה גופים: המכון הבין אוניברסיטאי באילת, משרד המדע ועמותת אקואושן - שגם מתפעלת את רותי. על פי אנשי העמותה,  הרובוט המיוחד, עם הגב הצהוב, מהווה עליית מדרגה בכל הנוגע לאופי המחקר הימי. בניגוד לאביזרי מחקר קודמים, רותי מסוגלת לרדת לעומק של 500 מטרים ובאמצעות זרוע ייחודית לאסוף דוגמאות ממעמקי האוקיינוס, מבלי לפגוע בסביבה הימית.

 

 רותי בפעולה

רותי בפעולה (יח"צ)

 

 

כאמור, עמותת אקואושן אחראית על תפעול רותי בישראל. העמותה, שהוקמה בשנת 2002 על ידי משפחת וייל וקבוצה של מדענים ישראלים, שמה לה כמטרה את העלאת המודעות לנושא שמירת הסביבה הימית באמצעות קידום המחקר הימי וחינוך לשימור וטיפוח הסביבה. ביקשנו מאיתי כצמן, מנהחל המחלקה הימית בעמותה, להסביר לנו קצת יותר על הפעילות של רותי וכל תרומתה לקידון המחקר הימי בישראל.

 

 

מה בעצם רותי עושה? מהן היכולות המיוחדות שלה?


"רותי היא רובוט תת-ימי חדשני וייחודי, הנרכש במטרה לשמש מחקרים בעומקי הים של עד כ-500 מטרים עם זרוע ייחודית לאיסוף דוגמאות ממעמקי האוקיינוס בדיוק מרבי ותוך צמצום הפגיעה בסביבה הימית" אומר כצמן. "במהלך הצלילה מתקבלת מרותי תמונה באיכות FULL HD המאפשרת לתעד את המתרחש במעמקים, בסביבה אשר הייתה חשוכה (תרתי משמע) לפני הגעת רותי לסביבה".

 

 רותי מצליחה להגיע לעומקםי שלא יכלנו להגיע אליהם עד כה

רותי מצליחה להגיע לעומקםי שלא יכלנו להגיע אליהם עד כה ( יח"צ)

 

 

"רותי מיועדת להגיע עד לעומק של ק"מ אך מוגבלת לעבודה של עד חצי ק"מ בעיקר בשל אורך הכבל, האחראי לשליטה ברובוט. לרותי זרוע איסוף בעלת 5 דרגות חופש אשר מאפשרת לחוקרים לאסוף דוגמאות, להציב ניסויים ולהפעיל ציוד מחקר נוסף מתחת למים ובכך למעשה לתפקד כצולל נשלט מתחת לים ללא הסיכון המתלווה לצלילות עומק ממושכות כאשר קבלת ההחלטות לגבי ביצוע המשימה מתקבל מהסיפון בצורה מושכלת ובתנאים נוחים ואם אפשר אז גם עם כוס קפה ביד . כיום היעד של אקואושן הוא לשפר את התנאים לחוקר כך שהוא יוכל לבחור האם להצטרף להפלגה או להישאר באוניברסיטה, במעבדה או בכל מקום אחר בעולם. מצב זה מתאפשר ע"י חיבור לרשת האינטרנט המעביר בזמן אמת שידור מהפעילות של הרובוט והספינה לחוף. כמו כן, שידורים אלו מאפשרים למחלקת החינוך של הארגון לשלב שידורים ישירים מהרובוט והספינה כחלק מתכניות החינוך שהם מעבירים בבתי הספר ובכך חושפים בפני התלמידים את עולם המחקר והיופי שבמעמקים כפי שרותי רואה אותו בזמן אמת".

 

 מה העלות של רותי? וכמה בעצם עולה לתפעל אותה?

 

"רותי נרכשה בשנת 2016 בעלות של 1.6 מיליון ₪ במימון משולב של עמותת אקואושן, משרד המדע והמכון הבין אוניברסיטאי למדעי הים באילת. בשנה הנוכחית רותי ביצעה 33 ימי צלילות בים תיכון ובמפרץ אילת בעלות תפעול של כ 300 אלף ₪".  

 

 

במה הועיל השימוש ברותי לפעילות הארגון?


"בעזרת הצלילות של רותי התגלו מינים חדשים אשר לא היו מוכרים למדע. פרויקט TASCMAR הוא פרויקט במימון האיחוד האירופי שמטרתו לאתר  חומרי טבע המצויים בחסרי חוליות ימיים לצורך הפקת תרופות ומוצרים נוספים לטיפול במחלות הזיקנה. הפרויקט שם דגש רב על הפחתת ההשפעה הסביבתית בתהליכי המחקר השונים. הצלילות של רותי באילת, כחלק מפרויקט TASCMAR אשר מבוצע על ידי העמותה ופרופסור הודי בניהו מאוניברסיטת ת"א, הניבו תגליות של מינים חדשים בעומקים שבין 60 ל 120 מטר. תגליות מעין אלו ויכולת לאסוף דוגמאות ממינים נוספים יכולים להוביל לדבר הבא בתחום התרופות לטובת האנושות".

 

 רותי מורדת למעמקים

רותי מורדת למעמקים ( יח"צ)

 

 

באילו מחקרים נעשה שימוש ברותי?


"אקואושן עוזרת בקידום המדע הימי באמצעות תמיכה במחקרים ימיים שנעשים על סיפונה של ספינת המחקר של העמותה – ה-"מדיטרניין אקספלורר" או בקיצור המדאקס. הספינה מצוידת בכלי מחקר חדשים וייחודיים המאפשרים לחוקרים לבצע מחקרים ימיים בנוחות, זמינות ובמחירים מסובסדים. התוספת של רותי לכלי המחקר של הספינה עזרה להגדיל את כמות המחקרים שאינם יכולים להתבצע ללא היכולות הימיות של הרובוט ובכך תרמה להגדלת המידע על הים". 


 

אחרי שנתיים של פעילות, אילו תגליות או תצפיות יחודית התאפשרו רק בזכות השימוש ברותי? מה ההישג הכי גדול שלה?

 

"אני חושב שההישג הגדול של רותי הוא בהגדלת הידע על סביבת הריף בעומק המזופוטי – עומק אשר מתחיל מתחת ל 30 מטר ומסתיים בחושך מוחלט סביב ה 170 מטר בערך (תלוי בעכירות), השעות והימים שרותי בילתה בעומק זה בים התיכון ובאילת הגדילו באופן משמעותי את הידע אשר היה קיים לפני ובזכות התיעוד המצולם של הצלילות יוכלו בעתיד לדעת אף יותר. מפתיע כל פעם מחדש עד כמה מעט אנחנו יודעים על המעמקים" .