BETA

28.08.2018

11:22

ענף הבנייה במשבר? קבלו הצצה לטכנולוגיות שיצעידו אותו קדימה

על רחפנים ומנופים: בעוד ענף הבניה מתעקש להצמד לשיטות מסורתיות, הרי שמספר תאונות העבודה הגובר מעיד על משבר מהותי. האם הפתרון טמון בידי החברות הישראליות הללו?

(הסרטון לקוח מתוך התוכנית "לונדון וקירשנבאום")

 

בעוד הסטטיסטיקה הקשה של תאונות העבודה בענף הבנייה מצביעה על ליקויי בטיחות קשים, קשה להמנע מהתחושה שלא נעשה מספיק בתחום כדי למנוע את אלו. לפי נתוני  "קו לעובד" הרי שמתחילת 2018 נהרגו 28 בני אדם בתאונות עבודה – כאשר תשעה מתוכם נהרגו רק בחודשיים האחרונים, כשהצפי הוא שהמספר הזה יאמיר עד לכדי -50 הרוגים עוד בטרם השנה תסתיים.  בנוסף, הרי שלמעלה מ-110 בני אדם נפצעו קשה ועוד למעלה מ- 80 נפצעו בינוני.  הנתון הזה מדאיג עוד יותר אם משווים אותו לזה של שנת 2017, אז נהרגו 35 בנאים בתאונות עבודה ו-229 נפצעו בהם 56 קשה ו-173 בינוני.

 

"תעשיית הבניה סובלת הן מהעדר בטיחות והן מחוסר יעילות שמתבטא בשימוש בזבזני בחומרי גלם, פערים בין תכנון לביצוע ושיטות עבודה מיושנות.אומרת נועה אהרוני, מנהלת ענף קלינטק במכון היצוא. "המקרים המצערים של השבועות האחרונים מבטאים את זה ביתר שאת ושמים את הזרקור על הפערים הקיימים היום בין תעשייה שמרנית מאד מחד והצורך בשילוב תהליכי חדשנות ותהליכי התייעלות מאידך".

 

 אתר בנייה
 

אתר בנייה ( shutterstock)

 

קשה להתעלם מכך שבעוד שמדינת ישראל מתגאה עצמה כמעצמה טכנולוגית, הרי שהתעשיות המסורתיות נותרו אי שם הרחק מאחור. נראה כי  ללא דחיפה ממשית מראשי הענף, כמו גם תמריץ כלכלי נכון מצד המדינה, הרי שהסיכוי שמשהו ישתנה הוא קלוש. " לעומת ההתפתחות המואצת הנראית בענפי התעשייה האחרים" אומרת אהרוני,"בתעשייה זו יש סטגנציה שלצערנו גם גובה חיי אדם, ומדובר פה בתעשייה אשר במונחים גלובליים מהווה כ-10% מהתמ"ג העולמי".

 

אז מה הפתרון? ובכן לא תמצאו כאן איזה כדור כסף, או תרופת פלא אחרת, אבל ברור שמעבר להגברת המודעות לבטיחות וצורך בהול באכיפה מוגברת של נהלי הבטיחות - הרי שנדרש גם שינוי תפיסתי,  כמו גם אימוץ ויישום אמצעים טכנולוגים רבים יותר במטרה להצעיד את הענף קדימה. מתחת לראדר התקשורתי נוצרה כאן תעשייה שלמה של חברות ישראליות טכנולוגיות שמפתחות כלים בדיוק למטרה הזו, הנה כמה דוגמאות מעניינות :

 

 

בטיחות מעל לכול

 

Just Manage מקיבוץ געש מפתחת מערכות ניהול המיועדות לענף הבנייה והתשתיות. במערכת שפיתחו בחברה , המיועדת לפלטפורמות המובייל והדסקטופ,  ניתן לנהל ולעקוב אחר נוכחות עובדים וסטטוס ההדרכות שלהם, ניהול ציוד ומנופים כולל ביצוע בדיקות יומיות ותקופתיות, יצירת סיורים מונחים פתיחת ליקויים וניהולם וכו'. המערכת שעוזרת למשתמש לנהל את שגרת הבטיחות הנדרשת ע"פ חוק בצורה קלה ויעילה, תוך הנגשת התקנים הרלוונטיים ושימוש בהתראות שונות.

 

 

 Just Manage
 

Just Manage (יח"צ)


"המערכת משתמשת בפלטפורמה ומתודולוגיה ייחודית אשר מניעה לשינויי התנהגות ויוצרת תרבות ארגונית שנושא הבטיחות הוא בראש סדר העדיפויות שלה" אומר ארי אוריאלי, מייסד החברה ומנכ"ל Just Manage.

 

לאיזה צורך עונה הפתרון שלכם?

 

"הפתרון עונה לצורך של הניהול השוטף של פעולות הבקרה השוטפות באתר" אומר אוריאלי. "מסגרת שמזכירה, מתקשרת, מאפשרת לדברים לקרות".

 

מה המצב בשוק כיום?

 

מצב השוק של פתרונות התוכנה הוא של תהליכי התבגרות והטמעה. יש שתי מערכות מובילות, סייפגארד ואנחנו ולאט לאט קבלנים מאמצים ומרגילים עצמם לנהל את הבטיחות בדרכים טובות יותר. לגבי מצב השוק של ניהול הבטיחות - המצב די קשה, יש פער מרכזי של תרבות של התנהגות בטוחה. מזה הכל מתחיל. אין לנו תרבות של עבודה בטוחה ועל כן גם חסרים הרגלים של פעולות בטיחות באופן שוטף בעת ביצוע עבודות הבניה. היעדר התרבות, מאפשר התנהגויות לא בטוחות, זלזול בהנחיות ובעטין תאונות עבודה. חשוב להבין שזהו תהליך עיקש של פיתוח ההרגלים בדיוק באופן מקביל לפיתוח ההרגל לחגור חגורת בטיחות או לא לשתות כשנוהגים ואם נלך עוד קצת אחורה בזמן, בניית ההרגל לא לקטוף פרחי בר מוגנים.

 

היעדר תרבות בטיחות בעבודה מאפשר התנהגויות לא בטוחות, זלזול בהנחיות ובעטין - תאונות עבודה

 

איך הפתרון בדיוק עובד בדיוק עובד?

 

הפתרון יוצר סביבה דיגיטלית לביצוע פעולות הבטיחות. מייצר תזכורות ואתראות על פערי בטיחות אשר מניעים את העובדים לבצע תיקונים או פעולות מונעות. השימוש הדיגיטלי מאפשר את התקשורת והבנת תמונת המצב החדה למצב הבטיחות כך שמעגלים נוספים יוכלו להתערב ולהשפיע.

 

 

 

הרחפנים שיפקחו על התקדמות פרוייקט

 

חברת Datumate (דאטומייט) מיוקנעם, מי שמאיימת לקטוף את תואר בירת ההייטק הצפונית מחיפה, פיתחה פלטפורמה לניהול ובקרה של פרויקטי תשתית ע"י שימוש בטכנולוגיות רחפניים ועיבוד תמונה. הפתרון של החברה מאפשר לחברות בניית ותשתיות, ולחברות ניהול פרויקטים הנדסיים, ואפילו לגורמי פיקוח לנתר אתרי בנייה בזמן  ובכך לייעל תהליכים, לבצע תחזיות מדויקות יותר  ולהפחית עלויות של תהליכים קונבנציונליים 

 

 

 "עבודת המעקב והתעוד של ביצוע הפרוייקט הם תהליכים לא דיגיטליים וכמעט ללא אוטומציה ולכן סטטיסטית בארץ ובעולם פרוייקטים כאלה סוטים משמעותים בלו"ז , בתקציבים ולפעמים פוגעים גם באיכות" מסביר טל מאירזון, מנכ"ל Datumate. "קבועי הזמן לאספקת אינפורמציה מדוייקת מהשטח היא בשבועות ולכן האיחורים נערמים ויכולת התגובה לשינויים בלתי מספקת". 

 

 

לאיזה צורך עונה הפתרון שלכם?

 

 "מעקב וייעול אחרי התקדמות ביצוע ותכנון מול ביצוע של פרוייקטי בנייה ותשתיות גדולים" מסביר מאירזון.

 

 

איך הפתרון בדיוק עובד בדיוק עובד?

 

" דאטומייט מספקת פלטפורמה מלאה שאוספת את נתוני הביצוע (תמונות) מהשטח (אוטומטית לגמרי) באמצעות רחפן, מעבדת את כל הנתונים בענן, משווה אותם לטיסה הקודמת ולתכנון המקורי ומספקת מיפוי שטח מלא ודוחו"ת אנליזה הנדסיים תוך 3 ימים מהטיסה" אומר מאירזון. "כל העיבוד נעשה בענן ומאפשר לנתח כמויות נתונים עצומות בקבוע זמן מהיר ולספק את כל הניתוחים בצורה מאובטחת למשתמשים רבים שמעוניינים לחלוק את האינפורמציה עם אחרים בזמן אמיתי. זוהי פלטפורמה טכנולוגית ייחודית שיכולה לחסוך אחוזים מעלויות פרוייקט וחודשים בלוחות זמנים בביצוע. הפלטפורמה נמכרת כשירות לחברות ביצוע, ניהול ופיקוח פרוייקטי בנייה או לפיקוח ע"י יזמי הפרוייקטים".

 

 

הרובוטים הבאים

 

חברת Beyon3D מהרצליה פיתוח, הינה חברת המפתחת טכנולוגיות תעשייתיות תוך דגש על טכנולוגיות בנייה ורובוטיקה.  כחלק ממאמצי החברה לפתרון אוטומטי מלא ללא התערבות אנושית פיתחה החברה פתרונות תוכנה, חומרה וחומרים ייעודיים, כמו גם מערכת ייצור רובוטית הוליסטית לתעשיית הבנייה, המאפשרת פתרון מלא משלב התכנון ועד לשלב הייצור של מוצרי בנייה/תשתיות מבטון. 

 

המערכת מאפשרת ייצור מוצרים בעלי צורות פשוטות או מורכבות (חלקם לא ניתנים לייצור כיום), בקנה מידה גדול יותר, באיכות גבוהה יותר, בזמן ועלות ייצור מופחתים בהרבה. בחברה מסבירים כי "פיתוח מערכת זו מוגדר כמהפכה בענף הבנייה, שכן תהליך ייצור מסוג זה מבטל את חוסר היעילות הנגרם על ידי שיטות בנייה מסורתיות וטעויות אנוש נפוצות באתרי הבנייה ומפעלי ייצור רכיבים תרומיים".

 

 

 

לאיזה צורך עונה הפתרון שלכם?

 

"שינוי הפרדיגמה של תעשיית הבנייה של פרודוקטיביות נמוכה ואיכות מוצרים ובנייה ירודה, בעוד שהעלויות ממשיכות לעלות" מסביר רן ברמן, מנכ"ל ואחד המייסדים BEYON3D.
  

החברה שואפת לשבש (Disrupt) את תעשיית הבניה" אומר ברמן "ע"י הטמעת מערכת ייצור רובוטית תעשייתית חדשנית אשר מאפשרת פתרון מלא משלב התכנון ועד לשלב הייצור של מוצרי בניה או תשתיות מבטון בהתאמה אישית או כחלק מייצור המוני" מסביר ברמן. "טכנולוגית החברה מציגה יתרון תחרותי משמעותי להפחתת עלויות וזמני הייצור, והגדלת האטרקטיביות של ספקטרום רחב של מוצרים במונחים של עיצוב וביצועים. בעזרת ניצול טכנולוגיה פורצת דרך זו חברת Beyon3D מספקת דור חדש ורחב של מוצרי בניין חדשניים מבטון אשר מיוצרים ע"י רובוטים עבור מגוון רחב של פרויקטים וצרכי לקוחות שונים". 

 

בעוד שרוב הענפים האחרים עברו שינויים עצומים במהלך העשורים האחרונים, ענף הבינוי והתשתיות היסס להטמיע טכנולוגיות עדכניות

 

 

 

"הבעיה הקשה ביותר בתעשייה מסורתית ושמרנית זו הם תהליכי הבניה הידניים באתר או בתהליכי הייצור המיושנים במפעלי ייצור למוצרי בנייה שונים, אומר ברמן. "ממחקרים ונתונים אנליסטים עולה כי בענף הבנייה יש היסטוריה ארוכה של ירידה מתמשכת של יעילות עד היום. בעוד שרוב הענפים האחרים עברו שינויים עצומים במהלך העשורים האחרונים, ענף הבינוי והתשתיות היסס להטמיע טכנולוגיות עדכניות, דרישות הבניה השתנו ולכן הפריון שלו ירד וזמני הקמת פרויקטי בנייה ועלויותיהם עלו בהתאם".

 

איך הפתרון בדיוק עובד?

 

"אחת ההשפעות הגדולות ביותר בענף הבנייה כיום הינה הבנייה המתועשת מחוץ לאתר שהינו יעיל בהרבה. עם זאת בענף הבנייה המתועשת רכיבים ומוצרים שונים עדיין מיוצרים באמצעות תהליכי ייצור סטנדרטיים מיושנים ולכן ספקטרום המוצרים מצומצם, זמני הייצור והעלויות גבוהות עבור אלו שרוצים לבנות מהר, זול ויעיל יותר. החברה מציגה מהפכה בענף הבניה המתועשת. באמצעות שילוב של תוכנה וחומרה ייעודית, וחומרים תפורים למידה פתחה החברה מערכת ייצור רובוטי אוטומטי לחלוטין מקצה לקצה בו ניתן להפוך כל קובץ דיגיטלי לרכיב/מוצר לבניין בצורה זולה ויעילה, ברמת דיוק גבוהה ובזמני ייצור חסרי תקדים לעומת השיטות המסורתיות". 

 

 

מקפיצים את תעשיית הבנייה לשלב הבא

 


"אנחנו כואבים את אובדן החיים אתמול וליבנו יוצא אל המשפחות והחברים" אומרת אומרת מירב אורן, מנכ"ל ואחת המייסדות של Verstile Natureבעודה מתייחסת לנתונים הקשים אודות תאונות העבודה הקטלניות באתרי הבנייה בארץ.

 

החברה מפתחת מערכת, המורכבת בין היתר משלל חיישני IOT,  שמאפשרת ייצוא של נתונים מלב ליבו של האתר ללא צורך במעורבות של אנשי השטח וניתוח של התהליכים שמתרחשים על מנת לאפשר קבלת החלטות מבוססות ידע. הפיתוח כולל יכולות חיזוי למצבי סיכון בטיחותיים ותפעוליים והבנה תהליכית עמוקה של רצפת הייצור שנקראת אתר בנייה.  

 

 

 

הפתרון שלנו מאפשר איסוף מידע ללא הפרעה לאתר (6 שניות התקנה), ומספק יכולות ניתוח מידע והחזרת תובנות לשטח - מה שבתורן מעניקות את הכוח לקבל החלטות טובות יותר למגוון בעלי התפקידים באתר.

 

 

לאיזה צורך עונה הפתרון שלכם?

 

יכולת קבלת החלטות מבוססות ידע בזמן אמת. השפעה על בטיחות, מהירות ואיכות התהליכים באתר (בקיצור, יכולת לבנות מהר יותר, באיכות גבוהה יותר ובבטיחות גבוהה יותר במקום בפשרות על בטיחות). למעשה,. אנחנו נמצאים בקדמת העקומה בגלל הנוכחות המוקדמת בשוק האמריקאי ובזכות היכולת להשפיע ולאסוף מידע בלי לבקש מהשטח לספק לנו מידע ובזכות יכולל לייצר ROI מיידי פשוט כי הניצול של המנוף משפתר כמעט מייד, עוד לפני שמיבינים את שאר הערך שלנו.