BETA

28.08.2018

12:33

כתובות אינטרנט בעברית? בקרוב מאוד
כתובות אינטרנט בעברית? בקרוב מאוד,
fotolia

סבבה דוט קום? מסתבר שבקרוב תוכלו לרשום כתובות אתרים בעברית

עוד קצת יותר מחודש יתחולל ארוע משמעותי בתולדות רשת האינטרנט הישראלית ולראשונה ניתן יהיה לרשום כתובות אתרים בעברית. אז במה מדובר ואיך זה יעבוד? הנה הפרטים

חברת Verisign, המנהלת בין היתר את רישום כתובות ה- .com ו- .net בעולם הכריזה רשמית על פתיחת תהליך רישום לשמות דומיין בעברית עם סיומת .קום. חברות וארגונים יוכלו להפנות גולשים לאתריהם באמצעות כתובת דומיין בעברית ועל ידי כך למנוע צורך לזכור שם דומיין באנגלית או להפנות גולשים למנועי חיפוש, אשר אינם ניתנים לשליטה ובהם יכולים הגולשים להיחשף למתחרים. הכרזה זו הופכת את העברית להיות באופן רשמי ולראשונה חלק ממערכת האינטרנט (ה- DNS) הבינלאומית. 


במקביל חברת דומיין דה נט, רשם שמות דומיין מורשה של Verisign, פתחת בשבועות האחרונים הליך רישום מוקדם לשמות הדומיין בעברית. חברות, ארגונים ויחידים יוכלו לשריין כתובות אינטרנט בעברית עבור השם שלהם, עבור קטגוריה גנרית (לדוגמא: אופנועים.קום) ואף כהפניה לדף חברה ברשת חברתית (לדוגמא: סוזוקי-פייסבוק.קום).  אז איך זה יעבוד? בדקנו עם יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה נט.

 

 יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה נט
 

יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה נט ( יח"צ)

 

מה תועלות כתובת אתר בעברית?


"כתובת אתר בעברית בסיומת .קום מאפשרת גלישה קלה ונוחה באמצעות הקלדת כתובות אתרים בשפה העברית הנוחה לצרכן הישראלי, אומר קרן, ללא התקלות שעלולות להיווצר בשל טעויות כתיב או חוסר היכרות עם השפה האנגלית. כמו כן, שימוש בשפה העברית מאפשר לגולשים לזכור בקלות רבה יותר את כתובת האתר. בנוסף, חידוש זה יפתור לישראלים רבים את מחסום השפה שמונע מהם או מגביל את השימוש שלהם באינטרנט. יתרה מכך, שמות הדומיין בעברית יסייעו לבעלי עסקים למקסם את תנועת הגולשים לאתר שלהם - הגישה לאתרים המבוקשים על ידי הגולשים תהיה יעילה ומהירה על ידי הקלדה בשורת ה-URL מבלי צורך לעבור דרך מנועי חיפוש שעלולים לחשוף את הגולשים לפרסומות או לתוצאות חיפוש של מתחרים. בעלי עסקים יוכלו גם להשתמש בביטויים שונים בעברית ככתובת לאתר, למשל: "הפורץהנוצץ.קום". שמות הדומיין בעברית לא מיועדים להחליף את השמות הקיימים - ניתן להוסיף דומיין בעברית לדומיין הקיים, ואף להשתמש בו ככתובת עבור דף פייסבוק".

 

מה העלות של דומיין בעברית?


"ברישום המוקדם העלות עומדת על 595 ₪ + מע"מ. בשלב הרישום הפתוח יעלה הרישום 99 ₪ לשנה + מע"מ".
 
עד כמה לדעתכם כתובת אתר בעברית מהווה יתרון בעולם שאחרי גוגל?


"שמות הדומיין בעברית הם בשורה עבור עסקים בינוניים וקטנים אשר כיום מוציאים סכומים גבוהים בתחרות על מיקום רלוונטי מצומצם במנועי החיפוש, כדי שאפילו לקוחות שמכירים אותם יגיעו אליהם. כתובת אתר בעברית היא פתרון אפקטיבי למפרסמים בערוצי הפרסום השונים, כגון טלוויזיה, רדיו שילוט חוצות ועוד, אשר מפנים את המתעניינים בהם לחפש אחריהם ברשת. אותם לקוחות פוטנציאליים במקרים רבים מגיעים בעקבות חיפוש זה גם למתחרים או נתקלים בהסחות דעת שונות ברשת. כך, במקום להפנות את הלקוחות לחפש אחר העסק באינטרנט, הם יוכלו לפי שם האתר הקליט למצוא את התוכן שהם מחפשים בקלות ובמהירות ועל ידי כך יעילות ההמרות תעלה עבור המפרסמים".

 

ניתן יהיה להוסיף דומיין בעברית לדומיין הקיים, ואף להשתמש בו ככתובת עבור דף פייסבוק

 

יש לציין כי פתיחת הסיומת .קום מתרחשת במסגרת התהליך להוספת סיומות דומיין גנריות חדשות (New gTLDs) לרשת האינטרנט אותו מנהל ארגון האינטרנט העולמי ICANN, האחראי על המדיניות בתחום שמות הדומיין באינטרנט. בחברה מבקשים להדגיש כי לפני כעשור כבר נפתחה אפשרות לרישום שמות דומיין בעברית, אך היה זה רישום שהתאפשר באמצעות ספקיות שירותי האינטרנט הישראליות עם מספר מגבלות, ביניהם אי ניטור במנועי החיפוש. כיום הרישום הוא באמצעות ICANN ו- Verisign באופן הדומה למדינות נוספות בעולם המשתמשות באותיות שאינן באנגלית, דוגמת רוסיה, סין ומדינות אחרות. חברות ישראליות המחזיקות בכתובות דומיין בעברית יוכלו להמשיך ולהחזיק בשמות שלהן. הדומיינים בעברית יהיו נגישים לכל מערכות האינטרנט, יסרקו באופן מלא על ידי מנועי החיפוש ויהיו ניתנים לקידום SEO ככל דומיין תיקני אחר.


"כתובת דומיין בעברית גלישה קלה ונוחה באמצעות הקלדת כתובות אתרים ללא עיוותים או טעויות כתיב, בשפה הנוחה ביותר לישראלים – עברית", ציין יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה נט. "שימוש בדומיין בשפתו של קהל היעד מקל על המשתמשים לזכור את שם האתר ולהגיע אליו ישירות, חוסך זמן יקר בשימוש במנועי חיפוש ומפחית עלויות פרסום – מאחר שהלקוחות מגיעים באופן ישיר לאתר הרצוי מבלי לעבור במנועי החיפוש ולהיחשף למתחרים".

 

מי לדעתך הם הלקוחות הפוטנציאלים?


"כל חברה ועסק שיש להם נוכחות באינטרנט. במיוחד העסקים הבינוניים והקטנים שאין להם תקציבי שיווק גדולים. כמו כן, עסקים קטנים שלא מחזיקים אתר אינטרנט יכולים להשתמש בדומיין כהפניה ישירה לדף הפייסבוק שלהם, כך שגם במקרה זה יוכלו הגולשים למצוא אותם בקלות ברשת החברתית".

 

 

מה יעשו עסקים אשר להם כתובות באנגלית? האם כעת הם לא בסכנה שגורם עויין יתחזה אליהם? (למשל  GAS.COM מול גז.דקום ) 


"ראשית, ניתן להוסיף דומיין בעברית בנוסף לדומיין הקיים ולהפנות כל דומיין לאתר החברה. שנית, נושא אבטחת מותג הינו בעיה לא רק בשפה העברית. עם כ-1300 סיומות חדשות שנוספו בשנים האחרונות, ניתן לייצר רישומים של שמות מותגים בכל סיומת, כמו למשל .web , .app , .blog ,  .bank ועוד רבים אחרים. לכן חברות נוקטות צעדי מניעה על ידי ניהול פורטפוליו של שמות דומיין בסיומות הרלוונטיות להן, ובאמצעות ביצוע ניטור אקטיבי של הפרות סימני מסחר. כבכל אחת ממאות הסיומות שנוספו בשנים האחרונות, תהליך השקה של סיומת חדשה מאפשר לחברות וארגונים לשמור על שמות המותגים ועל זכויותיהם בתהליך שנקרא Sunrise, וכך גם בסיומת .קום. במסגרת התהליך, בעלי סימני מסחר מגישים בשלב מוקדם את הבקשות לפתיחת הסיומת לכלל הציבור וזוכים בקדימות לשמור על השמות שלהם לפני שמישהו אחר מנסה לתפוס אותם. שלב זה החל לפני כחודש ואמור להסתיים בימים אלו. בנוסף לכך יש שלב של רישום מוקדם, שמטרתו הינה גם כן לספק הגנה מסוימת. כך עסקים שאין להם סימני מסחר אשר רוצים להגן על עצמם, יוכלו לרשום את השמות שהם רוצים, לפני שנפתח הרישום באופן חופשי לקהל הרחב".

 

עם מי כתובת שכזו עשויה להטיב?


"חברות ועסקים יוכלו למתג את עצמם בקלות, כאשר שם המותג או החברה יוכל להיות גם שם הדומיין או כתובת האתר. למשל, חברה כמו מחסני חשמל לא תצטרך שם דומיין כמו payngo.co.il אלה תוכל להשתמש בשם דומיין – מחסני-חשמל.קום. חברות יוכלו להשתמש ביצירתיות בסלוגנים שמלווים קמפיינים שהן מנהלות ולהפנות ישירות לדף הנחיתה, כך למשל הקמפיין של הבנק הבינלאומי – "משקיעים בך" – יפנה את הגולשים לכתובת – משקיעיםבך.קום  - ולא למנוע החיפוש, שם כותרת הקמפיין עלולה להיות מנוצלת על ידי גורמים זרים להפניות חיצוניות שאינן קשורות לקמפיין. 
בשלב הרישום המוקדם כל מי שיצליח לתפוס שם דומיין אטרקטיבי או גנרי עשוי למצוא עצמו מחזיק בשם דומיין ייחודי בעברית שעשוי להוות נכס דיגיטלי משמעותי לבעליו ואף להיות בעל שווי כלכלי גבוה בהתאם בעתיד. למשל 'מטיילים.קום' יכול להוות שער כניסה למתעניינים בתחום התיירות והנופש, ולהיות מוקד משיכה לתנועת גולשים רלוונטית ועל כן סביר שיהיה דומיין מבוקש".