BETA

26.07.2018

10:02

 חוזרים לשחק כמו פעם
חוזרים לשחק כמו פעם,
פוטוליה

תגידו ביי למסכים: משחקי הקופסא למבוגרים חוזרים

מועדוני משחקים אל תוך הלילה, קבוצות פייסבוק למציאת פרטנרים למשחק וערבים מיוחדים בפאבים - כך כבשו מחדש משחקי הקלפים והלוח את דור הנוער והמבוגרים

על פי נתוני רשתות המשחקים והספרים קימת עליה של עשרות אחוזים בשנתיים האחרונות  במכירות  של משחקי קלפים קופסה למבוגרים.

 

בין המשחקים המבוקשים ביותר בישראל אפשר למצוא קלאסיקות וותיקות כמו "מונופול" ו"רומיקוב" לצד משחקים חדשים כדוגמת "Let's talk"  שכובש את חנויות המשחקים והספרים.

 

מדובר בטרנד בינ"ל מאות משחקים חדשים מורכבים ומגוונים יוצאים מדי שנה, חנויות ייעודיות משווקות אותם, מגזינים עוסקים רק בהם, ואחת לשנה אף מתקיימת בגרמניה, הSpiel des Jahres  התחרות הנחשבת ביותר בעולם של משחקי קופסה.  

 

"זה רצון אדיר שעולה מהקהל בארץ ובעולם", מספרת כרמית אלבק בעלת 'חלום ליDreamBow - ' חברה ישראלית לפיתוח והפצת משחקים הפועלת בפריסה בינ"ל, "אנשים מבקשים לחזור לאינטראקציות חברתיות שאינן מתווכות במדיות הדיגיטאליות ולתת דרור אמתי לצחוק, דרמה דמיון והמצאה."

מבוגרים בגילאי 20-40 מחליפים את ערבי היציאות לפאבים, מסעדות ומועדונים במפגשים ביתיים שעורכים אנשים החברים בקבוצות פייסבוק שונות המזמינות את חבריהם להגיע למפגשי משחק המוניים. גם פאבים רבים עלו על הטרנד ומקדישים ערבים שלמים לערבי משחקי קופסה.

 

רבים מהשחקנים בערבי המשחק מספרים כי המשחקים מסייעים להם בצורה של כיף וחירות מחשבתית מוחלטת להכיר אנשים לעומק, אפילו להיכרות חברית או רומנטית חדשה במפגש אחד.

מי שבוחרים לשחק עם חברים ובני משפחה מדווחים על קרבה רבה וחשיפה של צדדים חדשים, מצחיקים, משעשעים, דרמטים ומלאי דמיון אליהם לא נחשפו בעבר.

 

טרנד חזרתם בענק של משחקי הקופסה והקלפים למבוגרים החל בארה"ב ואנגליה כבר לפני עשור. וצבר תאוצה במקביל לחדירתן של רשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר לחיינו. לדעת כרמית, אנשים מצאו עצמם  תקועים מעל לשני עשורים במסכים ומדיה מתווכת ופשוט ביקשו אינטראקציה מופשטת אמיתית ופתוחה בין אנשים.  

 

גם עסקים שמארגנים ערבי הכרויות הבינו את הפוטנציאל הטמון בארגון ערבי משחקי קופסא שגורם לאנשים להשתחרר ולאווירה להיות יותר נינוחה. לאחרונה גם התחילו מלונות בארץ לארח סופי שבוע המוקדשים לחובבי המשחקים ומציעים פנסיון מלא ואולם פרטי המוקדש למשחקים לטובת האורחים.

 

כיום משחקי הקופסא יוצרים עולם שלם של חוקים, דמויות ומקומות שיוצרים למשתמש חוויה כוללת ומלאה. אסטרטגיה הם שם המשחק ודימיון הוא המוטיב המוביל. "אחד המשחקים החדשים שפיתחנו במטרה לענות במדויק על רצון וצורך המשחקים". מספרת כרמית.

 

'Let's Talk', הוא משחק קלפים למבוגרים (מגיל 15 ומעלה), המתבסס על שדרוג אדיר של משחק הנעורים האהוב אמת או שקר. בתוספת איכותית של עקרונות פסיכולוגים ליציאת אינטראקציה מצוינת בן המשתתפים לצד אומנות שאילת השאלות המבטיחה רצף והומר בהתפתחות המשחק.  המשחק פותח בשיתוף מומחים מתחום הפסיכולוגיה החברתית.

 

 שקר או אמת?

שקר או אמת?( בועז נובלמן)

 

 

איך משחקים?

יש לכם דקה אחת לענות על השאלה שעל הקלף; לומר את האמת שבלב, או להמציא סיפור דמיוני, המשתתפים האחרים צריכים לנחש האם זה אמת או שקר. תהיו אישיים, מרגשים, מסתוריים, כנים  ומסעירים, תגרמו לכל הנוכחים להתלבט. המנצחים הם היצירתיים ובעלי האינטואיציה החזקה ביותר המחזיקים בתום המשחק  את כמות  קלפי האמת ושקר הגדולה ביותר.

 

Let's Talk, הוא משחק הדגל למבוגרים מבית 'חלום לי' הישראלית אשר מכרה מעל בישראל לבדה מעל 200,000 משחקים. מעבר לכך,  משחקי החברה מופצים במדינות שונות בצפון אמריקה, מערב ומזרח אירופה בהן: רוסיה, איטליה, צרפת, ספרד, הולנד, קנדה, ארה"ב, דרום קוריאה את פיתוח משחקי החברה, ואת התאמתם לתרבויות שונות ברחבי העולם מלווים: מישחקולוגים, פסיכולוגים של ילדים, מומחי תרבות ויועצי שיווק ממדינות שונות.

 

 

מה הם היתרונות בחזרתם של המבוגרים לעולם המשחקים?

  • הדחף לשחק הוא עצום: המקור שלו הוא בגזע המוח, שבו קמים לדחייה הדחפים הבסיסיים שלנו, משחק הוא משהו שמתקיים גם בתנאים הקיצוניים ביותר של קושי ומחסור

 

  • מחקרים שונים בתחום הראו כי אפילו צורות בסיסיות של משחק גורמות לפעילות מוגברת כמעט בכל חלקי המוח, שנחווית כעונג צרוף. ממצא אחר העיד על התאמה גבוהה בין הפעילות באונות הימניות של כל השחקנים - שיתוף הפעולה שלהם יוצר הרמוניה בין המוחות שלהם

 

  • מחקרים מראים כי חולדות שנמנעה מהן היכולת לשחק סובלות מתפקוד לקוי בתחומים שונים, בין השאר סקס והישרדות

 

  • הזואולוג ג'ון באיירס מצא קשר בין עקומת המשחק לעקומת התפתחות הצרבלום במוח. האזור הזה, שאחראי על התמצאות במרחב ועל קואורדינציה, מתפתח באופן אופטימלי רק בתנאים שבהם מופעל כל המנעד של תנועות משחק.

 

  • חוקר אחר, סרג'יו פליס, הוכיח את הקשר בין משחק, בעיקר פיזי ומחוספס, להתפתחות תקינה של הקורטקס הפרונטלי, שכפי הנראה אחראי על היכולת החברתית.

 

  • ישנם מחקרים רבים נוספים שקושרים בין משחק להתפתחות תקינה של חלקים ותפקודים שונים במוח

 

בשל יתרונותיהם הרבים, ארגונים המבקשים לעודד יצירתיות ולפתח קשר איכותי בין עובדיהם רוכשים את המשחקים עבור משרדיהם וכמתנות מוצלחות במיוחד לעובדים וללקוחות החברה. מעבר לכך,  מנהלי רווחה ומנהלים משתמשים במשחקים אלו ככלי ל'שבירת קרח' בפעילות חברתית או  אף במיון ומבחני כניסה לעבודה שמבצעים לעובדים.