BETA

08.07.2018

14:33

 המהפיכה התעשייתית הרביעית כבר כאן
המהפיכה התעשייתית הרביעית כבר כאן,
Fotolia

הצצה לחזון העתיד: המהפיכה התעשייתית הרביעית כבר כאן

"במקום לעסוק בדיגיטציה של העבר אנחנו צריכים לדמיין את תעשיית העתיד" טור מיוחד של מנכ"ל דאסו סיסטמס, ברנרד צ'רלס, אודות ההזדמנויות הטמונות בכלכלה השיתופית

לאחר שבוע התעשייה (26 במרץ - 1 באפריל), יריד התעשיינים העולמי (27 - 30 במרץ) וההודעה ב-26 בפברואר של מועצת התעשייה הצרפתית (CNI) על סיווג חדש לענפי תעשייה בהנחייתו של שר הכלכלה הצרפתי. נראה כי ניתן לדון רבות על אסטרטגיית "החזון" התעשייתי של צרפת במאה ה-20,אך החזון של המאה ה-21 עוד רחוק ממנה. רשימת עשרת מגזרי הסיווג של ה-CNI (רכב, תעופה וחלל, רכבת, כימיה, מזון, וכו׳) נראית כמו רשימת המלאי של מערכת כלכלית מעידן שהולך ונעלם. בכלכלה של היום, המבוססת על חוויה ושיתוף, לא ניתן להפריד בין אמצעים למטרה. התעשייה במאה ה-21 הינה רשת של יצירה, ייצור וחוויות.

 

כאשר רובינו חושבים על ניידות, אנחנו כבר לא מגבילים את עצמינו לחשוב רק על תחום הרכב. הסביבה החדשנית  מפתחת פתרונות תחבורה חכמים חדשים בשיתוף עם רשויות מקומיות, אנשי מקצוע ואזרחים. דבר אשר מהווה סיבה מספקת כדי לכלול את המגזר העירוני, שישלב שירותים, ניהול משאבים ותכנון אורבני, כחלק מתחום הניידות. למעשה, עברה זמנה של החלוקה המגזרית המסורתית של התעשייה. בתעשייה של המאה ה-21, המתקיימת באמצעות כלכלת המידע, אנחנו מתעניינים יותר בשימושים ובמודלים וירטואליים ובין-תחומיים מאשר בחלקים נפרדים של התמחויות.

 

 מנכל דאסו, ברנרד צרלס
 

מנכל דאסו, ברנרד צרלס( יחצ)

 

המודל של ה- Industry 4.0, שפותח במקור כדי לקדם את התעשייה כיחידה אחת אינו המודל שאומץ בסין, שתוכניות ה-Internet+ וה-Made in China 2025 שלה שואפות להפוך את "בית המלאכה של העולם" למשהו שדומה יותר לסטודיו לעיצוב. זה גם לא המודל הקוריאני; תוכנית "הכלכלה היצירתית" (Creative Economy) של קוריאה מבקשת להפגיש מדע, טכנולוגיה ותרבות. זה גם לא המודל שאומצה על ידי ארה"ב, שם משקיעים במערכות תעשייתיות משותפות הכוללות את הממשלה המקומית והפדרלית, עסקים וחינוך. כפי שזה נראה, Industry 4.0 עוסקת בדיגיטציה של העבר במקום לדמיין את תעשיית העתיד. נדמה שהיא מתעלמת מאנשים, משימושים או מחסכנות ומקיימות. מי שיחולל את השינוי של מחר לא יהיו אלה עם מערכות הייצור האוטומטיות המשוכללות, אלא מי שיש לו את נכסי המידע והידע המפותחים ביותר, שסביבותיהם העסקיות כוללות קבלני משנה כשותפים מלאים ביצירת ערך. הממשלה צריכה להיות מקור השראה וגורם מניע שינוי; במקום זאת לרוב הן מדגימות היעדר חזון ומדיניות. זה מצער כי למשל תוכנית "תעשיית העתיד 2015" שיוזמה על ידי מר מקרון כשר הכלכלה היוותה צעד בכיוון הנכון.

 

אנחנו חווים כעת תקופה של רנסנס בתעשייה העולמית, המביאה דרכים חדשות, אמתיות ווירטואליות, לראות את העולם, להמציא, ללמוד, לייצור ולסחור. חברות תעשייתיות חדשות יוצרות פתרונות חדשים ללקוחות חדשים. Tesla שינתה את שוק הרכב, Joby Aviation ו-Blue Origin הביאו למהפכה בשוק התעופה והחלל. הכלכלה החדשה מאורגנת סביב שווקים שבהם ההיצע והביקוש נפגשים, הן ברמה הגלובלית והן ברמה המקומית. גוגל ואמזון הפכו לגורמים מרכזיים בנוף המסחרי. פלטפורמות חוויה דיגיטליות בתחום הבריאות, התעשייה והתכנון העירוני הן התשתיות של המאה ה-21. אותן הפלטפורמות כבר הביאו לשינוי מהותי בקמעונאות, בתחבורה ובתעשיית האירוח, והן על סף לחולל שינויים דומים בכל תעשייה. באמצעות חוויות וירטואליות, מציאות רבודה והדמיות מציאותיות, הטכנולוגיה הדיגיטלית משנה באופן מהפכני את הקשר שלנו עם ידע ומידע, בדומה למהפכה שהמצאת הדפוס חוללה במאה ה-15. הפלטפורמות הווירטואליות הן הספרייה וסדנת העבודה שלנו. הן מספקות לנו גישה למידע ולידע, הקיים והעתידי.

 

באמצעות הדפסה תלת-מימדית, חומרים ביולוגיים (biomaterials) וביולוגיה אנו יכולים לייצור הרמוניה בין מוצרים, טבע וחיים. אינטליגנציה מלאכותית לא תחליף את החשיבה האנושית, אך היא תאפשר גישה למידע ולידע. סיוע וירטואלי יגביר את יכולתנו להמציא פתרונות כדי להתמודד עם האתגרים העומדים בפני האנושות. בשנות ה-80 עמק הסיליקון היה עסוק ביצירת מנועי חיפוש ומערכות הפעלה. היום הוא ממציא כלי רכב אוטונומיים ומוצרים חכמים שמשנים באופן קיצוני את האופן שבו אנשים מתקשרים עם סביבתם הגשמית. הגבול בין העולם החומרי וזה הווירטואלי הולך ומטשטש.

 

 באמצעות הדפסה תלת-מימדית אנחנו יכולים לייצר הרמוניה בין מוצרים
 

באמצעות הדפסה תלת-מימדית אנחנו יכולים לייצר הרמוניה בין מוצרים( Fotolia)

 

כיוון שאנשים לומדים יותר ויותר במקום העבודה, אנחנו צריכים להביא את בית הספר למפעל, ולא להיפך. זהו הרעיון שמאחורי "הפלטפורמות האזוריות המאושרות" שהוקמה על ידי "פדרציית התעשייה לעתיד" (Alliance Industrie du Futur) - פדרציה של התעשייה ושחקנים דיגיטליים בשיתוף עם מוסדות אקדמיים וטכנולוגיים בצרפת. הפלטפורמות בנויות מיצרן גדול ומרכזי היוצר מעגל שיתוף של עסקים קטנים ובתי ספר סביבו.

 

כיום ההכשרה המקצועית הינה מפולחת מדי ובסופו של דבר לא יעילה. היא צריכה להיות רב תחומית, עם קורסים מובילים ופיתוח כישורים בעלי ערך, כמו גם מעורבות ושותפות עם שחקנים מתוך הסביבה התעשייתית וכמובן מונעת לכדי חדשנות. זה יבטיח שהתקציב להכשרה מקצועית מדינות בעולם כמו למשל בצרפת, שעומד על סך  32 מיליארד יורו, יתרום ישירות לשיפור מיומנויות ועמידה בצרכים של כוח העבודה של העתיד. על מנת לתת להכשרה הפורמלית ערך תחרותי אמיתי וכדי לשנות את תהליכי הלמידה הקיימים ההתמקדות צריכה להיות בפלטפורמות דיגיטליות, אשר ממזגות את הלמידה העיונית עם ביצועים מעשיים ועם הקניית חוויות וירטואליות עוצמתיות.

 

ברוכים הבאים לעידן חדש של שיתוף ידע וחונכות. ברוכים הבאים לרנסנס התעשייתי של המאה ה-21.