BETA

02.07.2018

10:02

השכר הממוצע בהייטק עמד על 28,208 ש"ח לחודש
השכר הממוצע בהייטק עמד על 28,208 ש"ח לחודש,
Fotolia

אז כמה מרוויחים בהייטק ומה התחום הכי מבוקש? המספרים נחשפים

דו"ח הרבעון השני לשנת 2018 שפירסמה חברת ההשמה see.V חושף שהשכר הממוצע בהייטק עומד על כ- 28,208 ש"ח, עלייה של כמעט אלף שקלים מהרבעון הקודם.

השכר הממוצע בתחומי התוכנה בהייטק עומד כל כ-28,208 ש"ח לחודש, עלייה של 3% מהרבעון הקודם. הנתון הזה מצביע כי השכר הממוצע בהייטק עומד על כמעט פי 3 מהשכר הממוצע במשק. בראש טבלת השכר ברבעון השני: מפתחי Node.js, מפתחים ב-Java, מפתחי אלגוריתמים ומהנדסי DevOps עם שכר של יותר מ-30,000 ש"ח לחודש -  כך עולה מנתוני חברת ההשמה see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטארטאפים ולחברות הייטק. אם להסתמך על הנתונים שמפרסמת החברה, הרי שהמחסור בעובדים בהייטק טומן בחובו נתון מעניין נוסף:  צמצום פער השכר בין גברים לנשים. "ברבעון הראשון של 2018 שכר הגברים היה גבוה ב-22% משכר הנשים. לעומת זאת, ברבעון השני של 2018 שכר הגברים היה גבוה ב-13% בלבד משכר הנשים"

 

באופן מעניין, עם הטיפוס בדרגה, יורדת רמת הביטחון: בקרב המנהלים בהייטק, רק 34% בחרו בתשובה לפיה הם חשים ביטחון בהווה ובעתיד המקצועי. "זה לכאורה אבסורד", אומרת אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, "כי רבים מאנשי ההייטק שואפים ומצפים להתקדם לתפקידי ניהול. על פי הנתונים שלנו, 31% מהם מצפים להיות בתפקיד ניהול בטווח של 5 שנים, אבל מרגע שהם מתקדמים לתפקיד כזה, תחושת הביטחון בעתיד המקצועי יורדת. יחד עם זאת, זהו נתון מאוד הגיוני מכיוון שלרוב מנהלים הם קהל יותר מבוגר, וכידוע גיל מתקדם זה לא יתרון בעולם ההייטק. בנוסף, הם גם מודעים לכך שהיצע משרות הניהול הוא הרבה יותר קטן, כך שגם אם הם חשים ביטחון בהווה, העתיד יותר מעורפל".

 

"כל עוד לא מטפלים מהיסוד בבעיית המחסור במועמדים, שרק הולך וגדל, השכר בתחומי התוכנה ימשיך לטפס", אומרת  לייפר. "הרשות לחדשנות עשו מהלך עם מסלול סיירות התכנות, שאני מקווה שיישא פרי בעוד כמה שנים, אבל זה לא מספיק. צריך להבין שהשוק משתנה, והשינוי הזה מגיע מכל מני כיוונים. הוא מגיע מטכנולוגיות חדשות שמתפתחות, הוא מגיע משינוי מאזן הכוחות בין מועמדים לחברות, והוא מגיע מדור חדש של עובדים, ששונים באופן רדיקלי מהעובדים של לפני עשור או שני עשורים. קודם כל הם לא בחברה כדי להישאר בה כמה שנים אלא הם "העובדים הנודדים". בסקר שערכנו השנה בקרב מעל 500 אנשי ונשות הייטק, התגלו עובדים אלו כפחות נאמנים למקום העבודה מהעובדים של פעם, אבל הם גם הרבה פחות קופאים על השמרים. הם עובדים שמחפשים להתפתח כל הזמן ומוכנים להשקיע בלימודים, גם באופן עצמאי. הדרך "להחזיק אותם" היא לספק להם מרחב התפתחות מתאים".

 

 מרב לייפר, מנכ"לית see.V
 

מרב לייפר, מנכ"לית see.V( צלם: גיל לופו)

 

 

הדו"ח של החברה מצביע על  זינוק משמעותי של 10% בשכרם של מפתחי Node.js שטיפס ברבעון השני ל-32,000 ש"ח לחודש, כמו גם עליה של 7% בשכרם של מפתחים ב-Java שעומד גם הוא על 32,000 ש"ח בחודש. מנגד, נרשמה ירידה של 4% בשכרם של מפתחי #C שעמד ברבעון השני על 26,000 ש"ח לחודש. "רוב הלקוחות שלנו הם סטארטאפים, וזאת טכנולוגיה שמתאימה במיוחד לסטארטאפים", אומרת לייפר. "לסטארטאפים חשובה במיוחד המהירות בה הם מפתחים גרסאות של המוצר, וזאת טכנולוגיה שמאפשרת לקצר תהליכים בפיתוח, היא מאפשרת פיתוח ב-Backend וב-Frontend. זאת סיבה נוספת לכך שקרנה של הטכנולוגיה הזאת עולה, כיוון שלסטרטאפים לא תמיד יש את המשאבים להשקיע באנשי מקצוע ספציפיים לכל תחום, והם יעדיפו להעסיק מפתח Full Stack, שמשתמש בטכנולוגיה שמאפשרת פיתוח ב-Backend וב-Frontend. אגב, באופן מעניין, כששאלנו מאות אנשי הייטק לגבי תחושת הביטחון שיש להם בעתידם המקצועי, מפתחי Full Stack היו בין אלה שהביעו את הביטחון הגדול ביותר. 57.3% ממפתחי ה-Full Stack השיבו כי יש להם כיום תחושת ביטחון בקריירה והם חשים ביטחון שזה יהיה כך גם בעתיד".

 

עם הטיפוס בדרגה, יורדת רמת הביטחון

 

רוב המשתתפים בסקר שערכה see.V, הביעו אופטימיות ביחס לעתידם המקצועי: 44% חשים ביטחון בקריירה בהווה ובטוחים שזה יישאר כך גם בעתיד. 14% העידו כי אין להם ביטחון בהווה, אבל הביעו אמונה כי מצבם ישתנה לטובה בעתיד. הביטחון בעתיד המקצועי בולט במיוחד בקרב מהנדסי DevOps, שעל פי נתוני הסקר 64% מהם חשים ביטחון בקריירה בהווה ובטוחים שזה יהיה כך גם בעתיד, מפתחי Full Stack, שכאמור, 57.3% מהם חשים ביטחון בהווה ובעתיד המקצועי ומפתחי Backend, שעל פי הנתונים, 54.4% מהם חשים ביטחון בהווה ובעתיד המקצועי.

 

 

כמות המשרות שנפתחו למפתחי אלגוריתמים כמעט והכפילה את עצמה ביחס לרבעון המקביל אשתקד. כמו-כן, חל גידול של 21% בכמות המשרות שנפתחו למפתחים ב-Python, ומיד אחרי פיתוח ב-Java זה כיום תחום הפיתוח המבוקש ביותר. "שני הנתונים קשורים לטכנולוגיות של בינה מלאכותית, שהן כיום המגמה החזקה ביותר", אומרת מרב לייפר. "פייטון היא שפה שאוהבים מאוד באקדמיה, ובהתאם אנשי Data Science ומומחים ללמידת מכונה הם אנשי אקדמיה. המגמה הזאת באה לידי ביטוי גם בקרב אנשי פיתוח בארץ ובחו"ל. למשל, על פי סקרים בינלאומיים שנערכו בקרב אלפי מתכנתים, פייטון מופיעה בראש הרשימה של השפות שמפתחים לומדים בשנה האחרונה, ו-58% מהם ציינו את תחום למידת מכונה כתחום שהיו רוצים ללמוד בשנת 2018".