BETA

26.06.2018

11:38

 האם זה שיבוט של חזיר וכבש
האם זה שיבוט של חזיר וכבש,
צילום מסך

מי מוכר בארץ בשר משיבוט של כבש וחזיר? האמת על הפוסט הויראלי

נקמתה של דולי: פוסט ויראלי הכובש את הרשת בימים האחרונים, מתריע מפני בשר משובט, פרי הכלאה בין כבש לחזיר, בשווקים ברחבי הארץ. אז האם צריך להכנס למקלטים? לא בטוח

זה כנראה לא יפסק לעולם. שוב פעם סיפור מומצא, וללא שום אחיזה במציאות, נוטע שורשים והופך למפלצת ויראלית עם אלפי שיתופים ומאות תגובות - זאת כאמור, ללא כל ביסוס. ראינו כבר המון דברים כאלו בפייסבוק במהלך השנה האחרונה: הסיפור על החיילת שכביכול קיבלה איידס בתאילנד, תאונות דרכים עם קורבנות שלא היו, וגם שלל אייפונים ואייפדים שאפל פשוט רוצה למסור לכולם, רכב יוקרה אחד שמרצדס פשוט רוצה לתת לכם וגם דונלד טראמפ שהזמין אתכם לטוס איתו ויצחק תשובה שפשוט רצה לתת לכם מאות אלפי שקלים בגלל שעשיתם לו לייק.

אז מה השטות הויראלית התורנית? אתם ודאי תוהים,ובכן הפעם מדובר בקנוניה שנלקחה מתוך איזה ספר מדע בדיוני או איזה פרק הזוי במיוחד של תיקים באפילה. וזו לשון ההודעה שאלפי ישראלים משתפים בשעות האחרונות: "אנשים יקרים שימו לב, קיים בשוק היום שיבוט של כבש וחזיר. נמכר בשווקים ולמסעדות כבשר כבש".

 

 הפוסט הויראלי שמתריע: השיבוטים באים! השיבוטים באים!
 

הפוסט הויראלי שמתריע: השיבוטים באים! השיבוטים באים!( פייסבוק)

 

 

הפוסט המדובר הכי שתי תמונות של בשר בשלבי עיבוד שונים וסרטון המציג חוואי דובר ערבית וחיה שכלפיה נטען שהיא השיבוט המדובר בן כבש לחזיר. לטובת מי שלא בקיא במונח, נספר כי שיבוט הוא הליך מורכב ומסובך ובו נוצר באופן מלאכותי יצור הזהה לחלוטין מבחינה גנטית, ליצור חי אחר.

 

את הפוסט הזה, שהעלתה גולשת בשם יעל, שיתפו למעלה מ 7,200 גולשים בחמשת הימים האחרונים - כשהם יוצרים פארנויה של ממש ומאות דיונים על התופעה המליצה הזו של שיבוט בין חזיר לכבש. על פני השטח מדובר בסיפור מטריד מאוד, המגובה גם בסרטון וידאו משכע של חזיר שעיר ומתולת במיוחד, ובו זמנית - מדובר בשטות מוחלטת  - ויש לנו אפילו הוכחות (לא שממש צריכים במקרה הזה).

 

אז לא, לא מדובר בשיבוט או איזה יצור בעל סגולה אחר, אלא פשוט חזיר מאוד מאוד מיוחד. הכירו את החזיר הכי חתיך מכולם - המנגליצה:

 

 

מדובר בחזיר מזן נדיר במיוחד, כזה שבעולם קיימים רק כמה עשרות אלפי פריטים בודדים ממנו. וכן, החזות החיצונית של המנגליצה, בעיקר הפרווה הסבוכה ומתולתלת,  מזכירה את זו של כבשה וניתן למצוא אותם כמעט רק בהונגריה. מדובר בזן שנולד בשלהי המאה ה-19, כתוצאה של הכלאה בין שני זני חזירים שנועדה לייצר חזיר עם בשר שמן יותר ואייכותי יותר. עובדה מעניינת נוספת היא שהבשר שלו נחשב למעדן על ידי שפים.

 

אז מה אמת כאן ומה הוא השקר? האם יש אמת בפוסט הויראלי הזה?


ובכן, מקור הפוסט הוא מגולשת שמשתפת ומעלה עשרות פוסטים ביום - מרביתם בכלל נוגעים בפוליטיקה, וככול הנראה אינה מגדלת חיות, עוסקת בהובלתI או משמשת כמשגיחת כשרות או וטרינרית. החיה המדוברת, זו שהגולשת מתארת כשיבוט - כלל אינה שיבוט. החיה הזו גם אינה הכלאה בין כבש לחזיר - כי אם 100 אחוזים חזיר. בנוסף, זן החזיר הזה נחשב כנדיר ויקר ולפי הבדיקה שלנו - הסיכויים שמישהו בכלל מגדל אותו בארץ הם קלושים. כמו תמיד.

 

כמובן, יש לציין שהתקשורת לא מדווחת על הסיפור הזה (כמו שקראנו בחלק מההודעות לפוסט) בעיקר מכיוון שהוא מומצא ושיקרי. בסופו של דבר, כנראה שלאנשים נוח יותר להאמין לשמועות מאשר לקחת עוד דקה ולבדוק בעצמם אם הדבר נכון. מה המסקנה מכל זה?  אל תשתפו מידע ברשתות חברתיות אם אתם לא יודעים בוודאות שמדובר באמת לאמיתה.