BETA

01.06.2018

14:01

אין גבול לבושה? רה"מ ממשיך לבזות את זכר החייל שנהרג • דעה

איך הגענו למצב שבו ראש ממשלת ישראל מביע חוסר כבוד מופגן כל כך כלפי חייל שנפל? ממתי הפכה מודעת אבל להזדמנות לצילום יחצני? טור עצבני במיוחד

השבוע פירסמתי כאן טור בשם “אל תשכחו גרעינים": הפוסט הצורם של נתניהו לאחר נפילת הלוחם" אשר עסק בזלזול הבוטה שהפגין ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, כאשר בחלוף 37 דקות לאחר שהכריז לאומה בפייסבוק על מותו של החייל רונן לוברסקי, העלה פוסט היתולי ובו הוא קורא לאזרחי מדינת ישראל ש"לא לשכוח גרעינים", לקראת גמר הצ'מפיונס שנערך באותה השעה. בסרטון שצורף לפוסט ההוא נראה ראש הממשלה כשהוא מצולם במשרדו ואומר: "אין לי זמן, חייב ללכת הביתה לגמר ליגת האלופות". או אז הוא מסתובב, לוקח חבילת גרעינים ואומר למצלמה בממלכתיות "הייתי כאן". 

 

לאורך כל אותו סוף השבוע, עקב הציבור בדאגה לשלומו של החייל (שכזכור נפגע בראשו מפלטת שיש שהוטחה על ידי מחבלים ששהו בקומה גבוהה) כך שלא ממש היה ברור מה בדיוק בער לאנשי המדיה של ראש הממשלה להעלות סרטון משעשע פחות משעה אחרי שנודע לציבור דבר הטרגדיה הזו -  משל היה ראש הממשלה איזה אושיית רשת הצמאה ללייקים ולא, נגיד, ראש מדינה הנושא באחריות לשליחת החייל לאותה המשימה שעלתה לו בחייו.

 

 ראש הממשלה מביע צער ל-37 דקות ואז יוצא לחגוג
 

 

 

 

אבל אם היה מישהו שחשב שמדובר באיזה טעות של איש מדיה, הרי שאמש גילינו שלא היתה כאן שום טעות, ומישהו במחנה נתניהו כנראה החליט שהלייק הנכסף מקדש את כל האמצעים - כן, גם אם אלו מבזים את זכרו של החייל הגיבור.

 

אז במה מדובר הפעם? ובכן, אמש ׁ(ה') הגיבה הגברת שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה, לדיווח שנחשף ב"הארץ" ממנו עולה כי על פי מקורות במשרד ראש הממשלה, הרי שהיא ניסתה לתקוף פיזית בתחילת השנה את מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, אלי גרונר. אבל זו לא התגובה עצמה או מה שהיא אמרה שמצליח להכעיס כל כך - אלא הדרך ובה היא ובעלה בחרו לעשות זאת, כן, תוך כדי ניצול ציני ומבזה של האבל על סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל.

 

בנימין  נתניהו ורעייתו על רקע מודעת האבל
 

בנימין נתניהו ורעייתו על רקע מודעת האבל (לשכת ראש הממשלה)

 

בסרטון שהופץ לכל עבר על ידי דוברות ראש הממשלה, כלומר לכל עבר מלבד עמוד הפייסבוק של נתניהו עצמו (ולסיבה הזו נגיע בהמשך), נראים בני הזוג כשהם עומדים בחדר המדרגות של הבניין בו מתגוררת משפחת לוברסקי ומאחוריהם מודעת האבל על לוברסקי ז"ל.

 

מודעת האבל של החייל רונןלוברסקי ז"ל ובני הזוג נתניהו
 

מודעת האבל של החייל רונן לוברסקי ז"ל ובני הזוג נתניהו (צילום: דוברות ראש הממשלה)

 

כשברקע המודעה, ורק מטרים ספורים מהם נמצאים בני המשפחה האבלים של רונן ז"ל, בני הזוג נתניהו מתפנים כדי להגיב להאשמות נגד אשת ראש הממשלה כפי שנחשפו בעיתון הארץ. קחו אויר רגע, ונסו לעכל את מה שארע כאן: בעת ניחום אבלים לחייל שנפל, ראש הממשלה מעז לנצל את האמפתיה הכללית כדי לבצע מניפולציה רגשית מחרידה ומתוכננת מראש על הצופים. מי העמיד אותם שם? מדוע לא יכלו לצלם זאת ברכב? באיזה גינה? במשרד ראש הממשלה? בביתם בקיסריה? במשכנם בירושלים? בפיצוציה ברחוב? במצודת זאב? כל מקום חוץ מהשבעה של הלוחם הגיבור? האם נפרצו כל גבולות הציניות? ובכן, התשובה היא חד משמעית ומצמררת - כן. תשכחו מ"הערבים נוהרים לקלפיות" מדובר בנקודת שפל לראש ממשלה והתנהלות הדורשת גינוי חריף מהציבור.

 

אז מדוע לא פירסם נתניהו את הסרטון בעמוד שלו? התשובה פשוטה מאוד: נתניהו ונערי הדיגיטל שלו, אותה חבורת מילניאלים שיושבת מאחורי מקלדת ומשסה את הציבור זה בזה בעבור עוד איזה לייק עלוב, ניסו לייצר כאן מצג שווא. נדמה כי אופן צילום הסרטון, והעובדה כי הוא כלל לא עלה בעמוד הרשמי של ראש הממשלה, מעידים על כך שמישהו במחנה נתניהו רצה לייצר מצג שווא כאילו ומדובר באיזה ראיון לגיטימי שכתב פלוני כלשהו השיג, בעודו רודף אחר בני הזוג במדרגות בנייין המגורים של משפחת לוברסקי האבלה. כל זאת, כאמור, כשבפועל מדובר בהעמדה מתוכננת שתוזמנה ותואמה מראש עם ראש הממשלה ורעייתו.

 

...רק נסו לעשות תרגיל יחסי ציבור דומה שקשור לזכרו של "יוני נתניהו"... כנראה שכמו שבמדינת ישראל יש אזרחים שווים ויש אזרחים ששוים יותר, הגענו לעידן ובו יש  נופלים - ויש נופלים ששווים יותר.

 

שרה היקרה, בניגוד למה שאת כנראה סבורה, ובניגוד לעצת האחיתופל המזעזעת שקיבלת - לאף אחד לא אכפת מהכאב האישי שלך בו בזמן שדלת ממול יושבת משפחתו האבלה של חייל שנהרג לפני פחות משבוע. בתור מי שמתגאה בתואר פסיכולוגית, הייתי מצפה ממך למינימום של אינטליגנציה רגשית וכבוד, אבל כנראה שהציפיות הללו גדולות עליך ועל בעלך בכמה מידות. אם הגענו למצב שבו הישרדות פוליטית אישית מקדשת ביזוי כבודו של חייל מת - אזי צר לי, זו לא המדינה בה גדלתי, ואלו לא הערכים עליהם חונכתי. ולא - זה לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של דבר אחד: ממלכתיות. חיילי צה"ל והנופלים אמורים להשאר מחוץ לתחום כשמדובר בתעלולי תקשורת ציניים

 

בטור הקודם כתבתי "מר נתניהו היקר, כמי ששם לעצמו כמטרה להנציח את זכר אחיו, כיצד היית מגיב אם פחות מ-40 דקות לאחר שראש הממשלה יצחק רבין היה יוצא לתקשורת עם הכרזה כי אחיך נהרג, הוא היה פונה לעם שוב ומזמין אותם להצטייד בקלמנטינות ולהתכונן לגמר האירוויזיון? כן אדוני ראש הממשלה, זה נשמע עד כדי כך רע". כעת אני סבור שזה ממש לא מדגדג למר נתניהו. רק נסו לעשות תרגיל יחסי ציבור דומה שקשור לזכרו של "יוני נתניהו", כנראה שכמו שבמדינת ישראל יש אזרחים שווים ויש אזרחים ששווים יותר, הגענו לעידן ובו יש נופלים, ויש נופלים ששווים יותר.

 

גם את הטור הזה אסיים בהקדשה לכם טוקבקיסטים יקרים, אז רגע לפני שתצאו מגדריכם הנה הצהרה קטנה: כותב שורות אלו גדל בשכונת מצוקה, גם שירת בצה"ל ביחידה לוחמת ומשרת עד היום במילואים וה"לוי" בשם המשפחה שלו מעיד על כך שגם דם מזרחי זורם בעורקיו. הנה, סיימתי - תתפרעו.