BETA

18.05.2018

11:42

נמאס להם מהפייסבוק
נמאס להם מהפייסבוק,
פייסבוק

צוקי, זה לא אתה, זה אנחנו: מה גורם לצעירים לנטוש את פייסבוק?

צעירים רבים עשו את הבלתי אפשרי והתנתקו מהפייסבוק אחת ומתמיד. מה גרם להם לעזוב את הרשת החברתית המצליחה ביותר ואיך הם חיים עכשיו בלעדיה? - המשיכו לקרוא

הקלקה קטנה על האייקון והאצבעות כבר מחליקות על גלגלת העכבר, העיניים מתמגנטות למסך ומתחילות לדלג בין פוסט אחד למשנהו במעין רפרוף חסר מעצורים בפיד האינסופי שמאיים לבלוע אותנו לתוכו לזמן בלתי מוגבל. תחושה זו של התמכרות חסרת שליטה היא אחת הסיבות שגורמות ליותר ויותר צעירים כיום ללחוץ על כפתור ה-Sign Out בפייסבוק בפעם האחרונה בהחלט. דיברנו עם שלוש מהם על הסיבות שהובילו אותן להחלטה לסגור את הרשת החברתית ועל האופן שבו נראים החיים ביום שאחרי.

 

מה הן הסיבות המובילות אנשים לעזוב את פייסבוק?

 

אם פרשת קיימבריג' אנליטיקה, בה כזכור הדליפה פייסבוק את פרטיהם האישיים של 87 מיליון ממשתמשיה לחברת יעוץ פוליטי, לא הספיקה לכם, מסתבר שיש עוד המון סיבות בגללן אנשים מחליטים לנטוש את הפייסבוק. אחת מהבולטות שבהן היא תחושת ההתמכרות לרשת החברתית. "לפני שסגרתי את הפייסבוק הייתי ממש מכורה. הייתי מעלה סטטוסים כמעט מכל מקום שהייתי בו", משחזרת חופית בת ה-32 מהמרכז. "הרגשתי שאין לי חיים, הייתי כל הזמן מחוברת לפייסבוק".

 

אובר שיתוף, אובדן הפרטיות:

 

לצד אלו שאוהבים לשתף את חייהם ברשת החברתית, יש גם כאלו שמרגישים שהפייסבוק מאפשר חדירה לפרטיותם, הרבה יותר ממה שהם מוכנים לסבול. על כך מספרת לנו ליה. "התחלתי עבודה חדשה ומהר מאוד התחילו קולגות בעבודה לשלוח לי בקשות חברות. אלו לא בהכרח האנשים הכי קרובים אלי אלא סתם מכרים, אך מכיוון שהם עובדים איתי הרגשתי מחוייבת לאשר אותם כדי להימנע משיחות לא נעימות. בעקבות זה, הייתי צריכה להתחיל לחשוב אילו תמונות אני מעלה לפייסבוק ואילו לא כי אני לא רוצה שאנשים שאין לי קשר קרוב אליהם ייחשפו לחיים הפרטיים שלי ברמה כזאת".

 

בזבוז זמן:

 

ריבוי הפוסטים בפיד והנוטיפיקיישנס שקופצים לנו כל שנייה מול העיניים מושכים אותנו להיכנס לפייסבוק בזמנים בהם לא בהכרח רצינו להיות שם או להישאר בו יותר זמן ממה שהיינו רוצים. כך הרגישה לירון, בחורה נוספת שעזבה את הפייסבוק לפני כחצי שנה. "הייתי נכנסת בצורה יזומה בעיקר כדי לקרוא פוסטים בקבוצות שמעניינות אותי. כמובן שזה אף פעם לא היה נגמר רק בזה, תמיד קפצו לי עדכונים לפוסטים אחרים וזה היה תופס אותי ליותר זמן. לא הרגשתי והייתי עוברת מפוסט לפוסט ולא מצליחה לשלוט בזה. רוב הפוסטים שהייתי נתקלת בהם ממש לא עניינו אותי וזה הרגיש לי בזבוז זמן נוראי".

 

 לא הכל שם מעניין. בזבוז זמן יקר בפייסבוק
 

לא הכל שם מעניין. בזבוז זמן יקר בפייסבוק (fotolia)

 

 

השטחת הקשרים עם חברים:

 

אם יש משהו שפייסבוק מתאדרת בו הוא הדרך בו היא מחברת בין אנשים. הלייקים, התגובות ופונקציית "אנשים שאתה עשוי להכיר" הם רק חלק מהכלים של פייסבוק לעזור לנו לשמור על קשר עם אנשים. אך יש הטוענים שהרשת החברתית דווקא הופכת את הקשרים שלנו למזוייפים. "כשחברה מעלה תמונה לפייסבוק אני מחוייבת להגיב לה או לפחות לעשות לייק כדי שהיא לא תיעלב", טוענת ליה. "אין לי בעייה לפרגן לחברות אבל כשזה בא ממני ולא משהו שאני מחוייבת לו בגלל הציפייה של הסביבה. זה מרגיש לי מכני ולא אמיתי".

 

בידוד מהסביבה וחוסר חוויה של הרגע:

 

לפני עידן הפייסבוק, היה קל יותר לבלות זמן ביחד, בלי כל מסיחי הדעת שהרשת החברתית הביאה אל חיינו. הפייסבוק טרף את הקלפים, ועכשיו אפילו כשאנחנו סופסוף נפגשים עם חברים או בני הזוג, אנו בעצם לא מבלים ביחד. "פעם הייתי יכולה להיות על הספה מול הפייסבוק בסמארטפון שעות בעוד שבן זוגי יושב על הספה לידי והוא בכלל עסוק בפייסבוק שלו. היינו בסלון ביחד אבל כל אחד לחוד", טוענת ליה, שהפסיקה להיכנס לפייסבוק שלה לפני מספר חודשים. "היום כשאין לי פייסבוק, הוא יודע שכשאני בסלון הוא צריך להתנתק מהפלאפון ואנו מבלים ביחד - רואים סדרה אהובה, מדברים. הוא לא בורח לפלאפון כי לי אין לאן לברוח".

 

"כשהיה לי פייסבוק לא נהינתי מדברים שעשיתי כי הייתי עסוקה בפייסבוק במקום", מספרת חופית. "ביציאה עם חברות למשל הייתי תמיד עסוקה בהעלאת תמונות ותיוגים וכל כמה דקות בודקת כמה לייקים קיבלתי ומי הגיב. היה קשה לנהל איתי שיחה כמו שצריך והחברות היו מעירות לי על זה שאני כל הזמן בפייס".

 

כל אחד בפייסבוק שלו
 

כל אחד בפייסבוק שלו( fotolia)

 

 

נפרדנו כך: אז איך עושים את הצעד וסוגרים סופסוף את הפייסבוק?

 

למי מאיתנו לא עברה בראש אי פעם המחשבה על כל אותו זמן אבוד שבילינו בבהייה חסרת תכלית במסך בעת שגלשנו בפייסבוק? הרי יכולנו לעשות כל כך הרבה בזמן הזה. אך מסתבר שלעשות את הצעד הממשי בדרך לסגירת החשבון זה לא כל כך פשוט. "כל עוד האפליקציה הייתה קיימת במכשיר לא עשיתי את המעשה הזה של למחוק אותה. זה היה נוח ולא הפריע לי שזה שם", מסבירה לירון. "אך כשהחליפו לי למכשיר חדש בעבודה והייתי בצורה יזומה צריכה להתקין את האפליקציה ולשחזר את הסיסמא, החלטתי שזה מיותר".

 

גם חופית נזקקה לדחיפה חיצונית כדי שלסגור את הפייסבוק. "במשך הרבה זמן רציתי להתנתק מהפייסבוק ולא היה לי אומץ. התחלתי לצאת עם בחור קנאי שמבחינתו האתר הזה הוא כמו כל אתר הכרויות והוא אמר שאם אני רוצה להמשיך לצאת איתו אני צריכה להתנתק מרשתות חברתיות", היא מספרת. "הוא נתן לי את הפוש לעשות את זה אבל זה משהו שמאוד רציתי לעשות".

 

החיים בלי פייסבוק - איך זה נראה באמת?

 

מזל טוב! עשיתם את הצעד וסופסוף סגרתם את חשבון הפייסבוק. אז איך יראה היום שאחרי? - אם שופטים לפי הצעירות שידיברנו איתן, כנראה שחיובי מאוד. "אני בלי הפייסבוק קרוב לשנתיים וטוב לי מאוד", מספרת חופית. "אפילו שאני כבר לא בקשר עם הבחור שיצאתי איתו וגרם לי לסגור את הפייסבוק החלטתי שטוב לי יותר בלי החשבון. אני נהינת יותר מהרגע, כשאני יוצאת עם חברות אני נטו איתן במקום להיות עסוקה בלהעלות פוסטים ולבדוק לייקים".

 

"אני מרגישה משוחררת מאז שהפסקתי להיכנס לחשבון שלי", אומרת ליה. "זה לא שאני לא משתפת בדברים מהחיים שלי, אני רק בוחרת את האנשים שיחשפו אליהם ואני נהינת מהפרטיות. בלי התלות בפייסבוק, אני לא מבזבזת שעות בגלישה באינטרנט".

 

גם אצל לירון החיים השתפרו בלי הפייסבוק "אני כבר חצי שנה בלי ומרגישה שרווח לי. הפוסטים שאנשים מעלים מציגים רק צדדים חיוביים בחיים שלהם, זה יכול להציף מרמור, לגרום לתחרותיות או ערעור בחיים שלך. טוב לי בחיים שלי ואני שמחה שעכשיו שאין לי פייסבוק אני לא רואה את הפוסטים האלה".

 

 החיים ורודים יותר בלי פייסבוק. האמנם?
 

החיים ורודים יותר בלי פייסבוק. האמנם?( shutterstock)

 

 

לא הכל ורוד - הקשיים בחיים בלי פייסבוק:

 

אם נראה לכם שהחיים בלי פייסבוק לא יכולים להיות ורודים יותר, כדי שתחשבו שוב. מסתבר שגם כאן, כמו בכל דבר אחר בחיים, אין רק שחור או לבן. הפייסבוק אמנם גורם לנו להתמכרות וחושף את החיים שלנו לעיני כל, אך יש לו גם צדדים שתורמים לנו בהתנהלות היומיומית ובטח יהיו חסרים לנו אחרי הסגירה. "עיקר הפעילות שלי בפייסבוק הייתה התעדכנות בקבוצות בתחומי העניין שלי, כמו למשל מתכונים, DIY וחינוך. עכשיו כשאין לי פייסבוק, קשה לי יותר להשיג את המידע הזה כי הוא לא מרוכז במקום אחד", מסבירה ליה. "התחליף לזה הוא אפליקציות אחרות שאני משתמשת בהן למשל פיינטרסט, אני אוהבת להשתמש בה היא ממוקדת יותר לתחומי עניין ואני לא הולכת בה לאיבוד. היא גם נקייה מהרעש של הפייסבוק, אני לא רואה בה מידע על אנשים שלא תורם לי בכלום".

 

"יש קבוצת פייסבוק אחת שחסרה לי במיוחד, בה הייתי יכולה לברר על נושאים שקשורים להורים וילדים בעיר בה אני גרה", משתפת לירון. "את יתר הדברים אני יכולה למצוא באינטרנט או לבקש מחברה או מבעלי לשאול במקומי בקבוצות פייסבוק שגם הם נמצאים בהן".

 

הקבוצות הן לא היתרון היחידי שיש לרשת החברתית להציע לגולשיה. אם נסכים לכך או לא, הפייסבוק אכן מצליחה לעזור לנו לשמור על קשר בסיסי עם חברים או מכרים. "מאז שאין לי פייסבוק התרחקתי מחלק מהחברות ואני מרגישה מנותקת. יש לי חברות שבגלל שהן אמהות עכשיו פחות יוצא לי לדבר איתן ופעם הייתי לפחות רואה דברים שהן מעלות בפייסבוק ומרגישה שהן חלק מהחיים שלי", מספרת חופית. "מזל שאמא שלי מזכירה לי ימי הולדת של של בני משפחה וחברים ולפעמים אני אפילו נכנסת לפייסבוק שלה כדי להתעדכן במה שקורה אצל אנשים, זה חסר לי".