BETA

02.05.2018

18:37

 פקק
פקק,
חדשות 10

Gett Together: האם זה הפתרון למצוקת התחבורה הציבורית בארץ?

בהיעדר כל פיתרון אמיתי מצד משרד התחבורה בכל הקשור לתחבורה הציבורית הגרועה בישראל, הרי שהשוק המקומי תמיד מחפש פתרונות. האם היוזמה של Gett בנושא מהווה את המענה?

שמונה שנים אחרי שהוקמה, נראה כי Gett, אפליקציית ההיסעים הישראלית, הצליחה לכבוש כמעט לחלוטין את השוק המקומי ובדרך לחנך את הישראלי לעבוד מול אפליקציות. כמו תמיד יש גם מי שאינם מרוצים מהמצב, בין אם זה הנהגים עצמם שבינואר האחרו החברה העלתה להם את התשלום החודשי בעשרות אחוזים, ובין אם זה אלו המשתמשים שהתעוררו לגלות כי החל מ-1 במאי, יחויבו בתשלום בעמלת הזמנה בסך של 4.80 ש"ח מסביב לשעון. אבל אם נניח לרגע את שוק המוניות בצד, הרי שנגלה כי בחצי השנה האחרונה, בשקט יחסי, החברה מחוללת מה שעשוי להתברר כסוג של מהפיכה שקטה בתחום התחבורה הציבורית בישראל.

 

 

ביולי האחרון השיקה החברה את Gett together, מה שמוגדר כ"שירות נסיעות שיתופית לפי מסלולים". בפועל מדובר בשירות היסעים שמשלב את היתרונות של תחבורה ציבורית עם היתרונות שבמוניות שירות. "למעשה Gett Together הינו שירות תחבורה טכנולוגי חדשני" אומרת קרן פנן, סגנית נשיאה ב-Gett לענייני מוצרים חדשים, "המציע נסיעה שיתופית בקווים ידועים מראש, ברכבי מיניבוס". המוצר פועל היום במודל שאטל מתחנת רכבת האוניברסיטה למספר נקודות באזור רמת החייל ברחובות הברזל וראול ולנברג  ומתחנת רכבת בני ברק לבבני ברק ביזנס סנטר.

 

 

  Gett together - שירות נסיעות שיתופית לפי מסלולים
 

Gett together - שירות נסיעות שיתופית לפי מסלולים( Gett)

 

"כיום חברות גדולות ומרכזי עסקים סובלים מנגישות חלקית לתחבורה ציבורית", אומרת פנן, "כתוצאה מכך, עובדים רבים בוחרים להגיע למקום העבודה ברכבם הפרטי, דבר המביא להוצאות חניה גבוהות עבור המעסיק וכמובן מחריף את בעיית הפקקים. פתרונות התחבורה הקיימים אינם אמינים, זמני ההמתנה ארוכים ולא צפויים. בשעות השיא אין די מקום ברכב

ונוסעים נאלצים לעמוד. חברות רבות מחפשות פתרונות שונים עבור העובדים על מנת לחסוך עלויות ולשפר את איכות חייהם. במקביל, ישנה מגמה גוברת בהכרת חשיבות נגישות מקום העבודה, גורם אשר משפיע רבות על תפוקה ושימור עובדים. למעשה, מחקרים רבים מוכיחים כי נגישות מקום העבודה הינו הגורם השני בחשיבותו (לאחר שכר) בבחירת מקום עבודה. הטכנולוגיה של Gett Together מציעה דרך חדשה, פשוטה ומהירה יותר להגיע לעבודה ובחזרה".

 

השירות פועל בארץ במודל עסקי הפונה לחברות, אזורי עסקים, עיריות ומוסדות ממשלה. "גופים אלה" מסבירה פנן, "מעוניינים בפתרון שיתופי חדשני ונגיש לעובדים או אזרחים, וכן מחפשים פתרונות טכנולוגים שונים אשר יביאו להפחתת השימוש ברכב פרטי והגברת השימוש בתחבורה ציבורית".

 

קרן פנן – VP מוצרים חדשים ב Gett
 

קרן פנן – VP מוצרים חדשים ב- Gett (צילום סמדר כפרי)

 

 

איזה מענה השירות הזה נותן בעצם? מה ההבדל בין השירות שלכם לתחבורה ציבורית?

 

"הגודש בכבישים בישראל הינו בין החמורים בעולם המערבי, ונזקיו צפויים אף להחמיר בשנים הקרובות. למעשה, עלות הגודש בכבישים מוערכת בלא פחות מ-25 מיליארד שקלים בשנה, ובשנת 2030 תגיע ל-40 מיליארד שקלים בשנה. בנוסף, רמת הצפיפות בכבישי ישראל היא הגבוהה בקרב מדינות ה-OECD וכן ממוצע הנסועה השנתי בישראל גבוה יחסית לממוצע הנסועה במדינות ה-OECD.

 

למרות שכולנו מצפים לראות עלייה בשימוש בתחבורה הציבורית, המציאות היא שבעשרים השנים האחרונות חלה דווקא עלייה משמעותית בשימוש ברכב פרטי. בתקופה זו, אחוז התושבים המשתמשים בתחבורה ציבורית צנח מ-64% ל-27%. זיהינו כי אחת הסוגיות המשמעותיות עבור עובדים ואזרחים המחזיקים ברכב פרטי בבואם לשקול מעבר לתחבורה ציבורית, הינה הנגישות לתחבורה ציבורית ופתרון לבעיית ה-First & Last Mile.

 

"Gett פיתחה את טכנולוגיית Gett Together מתוך רצון לשפר את פני התחבורה", היא ממשיכה, "אנו מציעים שירות נסיעות שיתופי נוח ונגיש אשר נותן מענה משלים לתחבורה הציבורית. בנוסף, על ידי שימוש נרחב ב- Big Data, מפות חכמות ויכולות חיזוי מתקדמות - אנו ממפים את אותם האזורים אשר אינם מקבלים מענה מהתחבורה הציבורית הקיימת, וממקדים את פעילותנו באזורים אלה. אנחנו מאמינים שרק טכנולוגיה חכמה ואמינה המאפשרת חווית משתמש מצוינת, תביא להגברת השימוש בתחבורה הציבורית הקיימת, הפחתת הרכבים הפרטיים, חסכון במקומות החניה, הורדת העומס בכבישים והפחתת זיהום האוויר".

 

איך זה עובד טכנית, הן מבחינת המזמין והן מבחינת הנוסע?

 

"לקוחות הקצה נהנים מחווית שירות טכנולוגית דרך אפליקציית Gett. ניתן לבחור את המסלול הרצוי, לשריין מקום ברכב, לצפות בנהג בדרכו ולהנות מאותה שקיפות ושליטה הניתנת בעת הזמנת מונית פרטית. הנהגים משתמשים גם הם באפליקציית נהג ייעודית, אשר מייצרת עבורם שקיפות ובהירות מלאה לגבי מסלול הנסיעה, כמות הנוסעים, פרטי הנוסעים, נקודות איסוף והורדה, ועוד.

 

"הטכנולוגיה החדשנית של Gett Together מבצעת שיוך בין לקוח הקצה לבין נהג הרכב המתאים ביותר עבורו, בזמן אמת, זאת על מנת להביא לחווית המשתמש האופטימלית ביותר וכן נצילות גבוהה של הרכבים. עבור חברות ומרכזי עסקים, הטכנולוגיה מציעה מעקב מלא אחר מספר נסיעות, משתמשים, זמני המתנה, תפוסת הרכבים וכן דירוג השירות על ידי העובדים".    

 

כמה נוסעים משתמשים בשירות הזה כיום, ומה היקף הנסיעות?

 

"מיום השקת השירות בוצעו למעלה מ-100,000 נסיעות, והתנסו בו אלפי אזרחים, כשזמן האיסוף הממוצע בשירות הינו פחות מחמש דקות. כיום, מאות עובדים משתמשים בשירות Gett Together מדי יום, בדרכם לעבודה ובחזרה. ולמעלה מ-70 חברות כבר הצטרפו לשירות, ביניהן אסותא, לאומי קארד, אינטל, מקאן, ריינהולד כהן, יד, 3M ואחרות".

 

מה ההבדל בין השירות הזה למוניות שירות או אוטובוסים?

 

"שירות Gett Togther מוצע כשירות משלים לתחבורה הציבורית הקיימת. מעבר לחווית המשתמש הטכנולוגית, הכוללת הזמנה On Demand, שריון מקום ברכב וצפייה בפרטי הנהג,  טכנולוגיית Gett Together מאפשרת השקה מהירה, גמישות במוצר, בקרה, ומעקב תמידי על השירות".

 

"הקווים של Gett Together נקבעים בצורה אופטימלית בהתבסס על מאגרי נתונים גדולים וצורך ממשי. הטכנולוגיה שפותחה מאפשרת ניהול קווים במערכת בצורה דינמית ומבוססת ביקוש - ניתן לערוך את הקווים במערכת על פי דרישה, השינוי יוצג באופן במיידי באפליקציית הנהג ובאפליקציית הלקוח. כמו כן ישנה גמישות מלאה בשעות הפעילות, כמות וסוגי הרכבים. מערכות החיזוי והאנליזה המתקדמות של Gett מאפשרות אופטימיזציה, התייעלות וחסכון משמעותי במשאבים באופן שוטף".

 

כשהשירות הושק לפני כ-10 חודשים, משרד התחבורה פתח בבדיקה שמטרתה בחינת מתן רשיון הפעלת השירות. מאוחר יותר דווח כי החברה קיבלה אישור הפעלה עד לסוף ינואר 2018. איפה הדברים עומדים כיום?

 

"בכל מדינה בה Gett פועלת, אנו מכבדים את הרגולציה המקומית. כך גם בנוגע לשירות Gett Together העומד בכלל דרישות משרד התחבורה". 

 

נכון לעכשיו הפעילות של השירות מאוד מצומצמת  - האם יש צפי להתרחבות? האם נראה את השירות גם מחוץ לגוש דן?

 

"מיום השקת השירות אנו רואים גידול עקבי במספר החברות המצטרפות וכן בכמות המשתמשים", מסכמת פנן. "כיום מתקבלות בחברה פניות רבות מארגונים, מרכזי עסקים ורשויות אשר מעוניינים בשירות. בקרוב נשיק קווים נוספים ברחבי הארץ".