BETA

01.05.2018

22:08

תתחדשו: אלו כל החידושים שפייסבוק הכריזה עליהם הערב

מהאפשרות לחפש סטוצים ועד ניהול שיחות וידאו באינסטגרם: פייסבוק פתחה הערב את ועידת המפתחים השנתית שלה, ה-F8, והציגה את כל החידושים הצפויים לשנה הקרובה

מבוכה קלה נרשמה הערב בוועידת המפתחים השנתית של פייסבוק המכונה גם "F8". האתר הייעודי שהקימה החברה כדי להעביר את השידור החי קרס כ-30 דקות לפני פתיחת הארוע, וחזר לאוויר רק לאחר שצוקרברג החל לנאום - במקביל לאורך כל השעתיים של השידור החי גולשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות שונות בצפייה שלא הפסיקו עד סוף השידור.  כאמור, כנס המפתחים השנתי של פייסבוק עומד השנה בצילה של פרשת "קיימברידג' אנליטיקה" שראתה כיצד החברה כשלה בשמירה על המידע של המשתמשים. כמו כן, יממה לפני פתיחת הארוע, הכריז בפתאומיות מייסד וואטסאפ ומנכ"ל החברה, יאן קום, על התפטרותו הפתאומית מכל תפקידיו בחברה (קום שימש גם חבר דירקטוריון בפייסבוק). 

 

אז מה היה לנו שם? ובכן, בפתח ועידת המפתחים השנתית של פייסבוק צוקרבג דיבר על אתגרי האבטחה העומדים בפני החברה  וציין את תפקידה של פייסבוק ומחויבותה לחבר בין אנשים. צוקרברג ציין את הממשל הרוסי כגורם זדוני שניצל את הפלטפורמה כדי להטות את תוצאות הבחירות בארה"ב ובמדינות אחרות.

 

צוקרברג דיבר גם על האתגרים העומדים בפני החברה ואמר כי "מה שקרה עם קיימברידג' אנליטיקה הוא חמור" וכי ההחלטה הכי קשה שלו  לא הייתה האם להשקיע באבטחה, כי אם כיצד להמשיך הלאה. צוקרברג שלף שוב את המנטרה הקבועה שלו והכריז בפעם המי יודע כמה  כי הוא "מאמין שאנחנו צריכים לפתח טכנולוגיה שתקרב אותנו כאנשים". רגע מעניין נוסף היה כשצוקרברג התייחב לעזיבתו המפתיעה של מייסד ומנכ"ל וואטסאפ, יאן קום, והודה לו על עבודתו החשובה בחברה . כזכור יאן פרש במפתיע וניתק את כל קשריו המקצועיים עם פייסבוק על רק מה שתואר בתקשורת כקרע בין הכיוון שצוקרברג והנהלת פייסבוק רוצים לקחת את פייסבוק. קום נחשב כחסיד נלהב של פרטיות המשתמש, ועזיבתו מסמלת כי יתכן ואנו עתידים לראות שינויים דרמטיים בהתנהלות פייסבוק ו-וואטסאפ.

 

הנושא שחזר על עצמו בארוע היה:  קהילות, קהילות, קהילות. צוקרברג ואנשי פייסבוק הדגישו את חשיבות נושא הקהילות והציגו גם טאב נפרד לניהול כל הקבוצות שכולנו חברים בהן. נראה כי מירב הפוקוס של החברה השנה ממוקד בקהילות וקבוצות - סביבות המעודדות את הגולשים לייצר תוכן ואינטראקציות - מטה לחמה של החברה.

 

אחרי ההקדמה הזו התפנה צוקרברג להציג את עיקר החידושים שצפויים להגיע אלינו במהלך השבועות הקרובים, הנה המיטב:

 

פייסבוק Dating

 

 פייסבוק Dating
 

פייסבוק Dating(צילום מסך)

 

 

פייסבוק מתמודדת ראש בראש מול אפליקציות הדייטינג למיניהן ובראשן - טינדר: החברה הכריזה על ממשק דייטינג חדש בפייסבוק שיופרד מהפיד הרגיל, כשמשתמשים שיהיו מעוניינים להצטרף לשירות ולהרשם כפנויים/פנויות יוכוונו לפתוח פרופיל דייטינג יעודי דרך הפרופיל שלהם. בנוסף, חברים לא יראו כלל פעילות שלחברים אחרים בתחום הדייטינג בתוך הפיד הכללי, אלא אם כן יש להם פרופיל דייטינג משלהם וגם הם פעילים שם. בנוסף, ממשק הדייטינג יתממשק לפעילויות נוספות בפייסבוק דוגמת אירועים - שם תוכלו לראות אילו רווקים ורווקות ישתתפו בארוע אליו נרשמתם, ולתקשר עימם טרם הארוע.

 

 

 

Watch party

 

Watch Party
 

Watch Party(צילום מסך)

 

 

פייסבוק משדרגת את יכולות האינטראקציה בין אנשים ומאפשרת לקיים ארועי צפייה משותפים - ובנוסף להגיב על כך. כמו כן מנהל ה"ארוע" יוכל גם לקריין אותו ולנהל תוך כדי בחלון מיוחד שיפתח בתחתית הסרטון.

 

שיחות ועידה בוואטסאפ 

 

 שיחות ועידה בוואטאספ
 

שיחות ועידה בוואטאספ( צילום מסך)

 

 

בארוע ניתן דגש רציני בכל הקשור לוואטסאפ לעסקים, אך הוצג גם פיצ'ר מעניין חדש לכלל המשתמשים  - האפשרות לקיום שיחות ועידה.

 

שיחות וידאו  מגיעות לאינסטגרם

 

 שיחות ועידה בוואטאספ
 

שיחות וידאו ( וגם שיחות ועידה) באינסטגרם ( צילום מסך)

 

 

אחד החידושים המרתקים שהציגה פייסבוק הוא הכנסת האפשרות לשיחות וידאו באינסטגרם - פיצ'ר שצפוי לשנות לחלוטין את אופייה של אינסטגרם. חידוש נוסף שהוכרז באירוע הוא פילטר נגד ביריונות ברשת ורענון של עמוד ה-Explore של אינסטגרם - אחד הפיצ'רים הכי לא ממומשים באינסטגרם. החברה הודיעה כי העדכון החדש יאפשר לכם לקבל הצעות לתוכן רלוונטי  מאי פעם בהתאם להעדפות הקודמות שלכם. עוד הוצג בארוע: שת"פ מיוחד עם גו פרו וספוטיפיי שאמור לאפשר שיתוף תוכן בין האפליקציות השונות לסטוריז של אינסטגרם.

 

משקפי מציאות מדומה ב-199 דולר

 

משקפי  oculus ב-200 דולר
 

משקפי oculus ב-200 דולר( צילום מסך)

 

 

מציאות מדומה להמונים: החל מהיום פייסבוק מציעה למכירה משקפי מציאות מדומה ניידים של חברת  Oculus במחיר של 199 דולרים. דגם ה- Oculus Go שוקל פחות מחצי קילו ובעל סוללה שתספיק לעד שלוש שעות פעילות. מדובר במוצר מעניין עם תג מחיר נגיש, שאמור להפיח חיים בחטיבת ה-VR המדשדשת של פייסבוק שסובלת מהפסדים וקיצוצים. אז מה תוכלו לעשות עם משקפי ה- Oculus Go? ובכן מעבר לעשרות אפליקציות, פייסבוק הציגו גם אפשרות לצפות בשירותי וידאו ייעודיים במכשיר דוגמת נטפליקס ופלטפורמות תוכן אחרות.

 

 

Clear History

 

פייסבוק מנקה היסטוריה
 

פייסבוק מנקה היסטוריה( צילום מסך)

 

 

 

כשעה לפני תחילת הארוע פירסם צוקרברג פוסט ובו התייחס בהרחבה לפיצ'ר הפרטיות החדש שפייסבוק השיקה, שאמור להעניק מענה, לדברי צוקרברג, לדרישת הציבור. אז במה מדובר? ובכן בדומה לתכונה המצוייה בכל דפדפן , פייסבוק תכיל מעתה לחצן "נקה היסטוריית גלישה". על פי  צוקרברג הרי שהמחיקה אמורה למחוק את היסטוריית הגלישה שלכם מהממשק של פייסבוק. לטובת מי שלא בקיא בחומר, נספר כי פייסבוק עוקבת אחרי הפעילות שלכם ברשת, גם אחרי שסיימתם לדפדף בפיד - הכפתור החדש אמור למחוק את המידע הזה. 

 

המסנג'ר יעבור מתיחת פנים

 

 פייסבוק מסנג'ר
 

פייסבוק מסנג'ר( פייסבוק מסנג'ר)

 

 

החל מממשק מציאות רבודה ועד תפריטים צבעוניים בהתאמה אישית - הממשק של המסנג'ר צפוי לעבור מתיחת פנים שמצד אחת תפשט את השימוש ומהצד השני תוסיף כלים שלא היו בשימוש בעבר. עדיין לא ברור מה טיב מתיחת הפנים שהאפליקציה תעבור, אך מההצצה הקצרצרה שפייסבוק סיפקה נראה כי הם עדיין מגבשים את הקונספט וכי הרעיון הוא לעבור לממשק נקי יותר ומלוטש יותר - בניגוד לחווית המשתמש הנוכחית.

 

עוד חידוש שהוצגו בארוע היה גם ממשק מיוחד לחיפוש תרומות דם, צורך שעלה בעיקר במדינות כמו הודו ופקיסטן.