BETA

04.04.2018

23:38

 צוקרברג
צוקרברג,
רויטרס

המחדל בפייסבוק: מספר הגולשים שנפגע זינק ל- 87 מיליון

פייסבוק מודה הערב (ד') לראשונה כי היקף הגולשים שמידע אישי עליהם הועבר לחברת קיימברידג' אנליטיקה הוא גדול בהרבה ממה שהוערך תחילה

שבועיים לאחר שפייסבוק חסמה את חברת קיימברידג' אנליטיקה בעקבות התחקיר של הניו יורק טיימס והגרדיאן הבריטי, נראה כי ככול שיותר פרטים נחשפים מהפרשה כך מתברר גודל המחדל. הערב מודה החברה לראשונה כי מספר האנשים שהמידע עליהם הגיע לידי חברת 

 

כזכור, על פי התחקיר, שבוצע בין היתר באמצעות ראיונות עם מספר עובדים לשעבר בחברת "קיימברידג' אנליטיקה", נחשף תחילה כי החברה השיגה באופן בלתי חוקי מידע על 50 מיליון משתמשי הרשת החברתית הפופולרית בעולם - וסייעה לבאנון ולמנהלי הקמפיין של טראמפ להגיע אליהם. אחד המרואיינים בתחקיר, כריסטופר וויילי שהיה בין מקימי החברה - שהתגאתה ביכולת להשפיע על קמפיינים פוליטיים ולקרוא את מוחם של המצביעים - טען כי מנהלי החברה "לא מתחשבים בחוקים. זו מלחמה, ובה הכל מותר. הם רצו מלחמת תרבות באמריקה - וסיפקו את ארסנל אמצעי הלחימה".

 

וויילי סיפר כי ב-2013, גויס על ידי מנכ"ל החברה, אלכסנדר ניקס, כדי להקים צוות של פסיכולוגים ומנתחים התנהגותיים ולהיכנס לעולם איסוף המידע הפוליטי. לאחר שעשו ניסויים מוצלחים במדינות עולם שלישי בהן חוקי הפרטיות פרוצים לחלוטין, הם נפגשו עם רוברט מרסר, תורם עשיר למפלגה הרפובליקנית, ובתו, והרשימו את באנון, אז עורך אתר האינטרנט הימני ברייטבארט, שהתלהב מהרעיון לשנות את הפוליטיקה האמריקנית.

 

כריסטופר ווילי
 

כריסטופר ווילי( גארדיאן)

 

את המימון הם השיגו, וכעת נותר רק להשיג את פרטי המשתמשים - וכך עשו באמצעות מדען אמריקני-רוסי בשם אלכסנדר קוגן. הוא פיתח אפליקציה בצורת שאלון חביב בפייסבוק, שמסוגל לאסוף מידע על גולשים העונים על השאלון. בתירוץ של "איסוף מידע למטרות אקדמיות", הוא הצליח למכור לפייסבוק את האפליקציה שלו, שהורדה על ידי 270 אלף משתמשים שהסכימו לתנאי השימוש. רק שבדרך בלתי חוקית, קוגן שם ידו על 50 מיליון פרופילים של משתמשים שהועברו ל"קיימברידג' אנליטיקה", מהם 30 מיליון שכללו פרטים מדויקים כגון מקום מגורים. 

 

בתחילה עבדו המדענים עבור הסנאטור טד קרוז, אולם לאחר שפרש מהמירוץ, הם עברו לעבוד עבור בראד פארסקייל, מנהל הקמפיין הדיגיטלי של דונלד טראמפ. לפי התחקיר, הם העניקו שירותים שכללו בניית קהלים ממוקדים למודעות ולפניות לגיוס תרומות באמצעות הרשת, יצירת מודלים של דפוסי הצבעה, רכישת מודעות טלוויזיוניות ב-5 מיליון דולר, וקביעת יעדים לעצרות הבחירות של הנשיא המיועד. 

 

רק לאחר פרסום התחקיר, ולמרות סימנים מוקדמים רבים, הודו בפייסבוק בפרטים. כעת מתברר כי כבר באוגוסט 2016, כשלושה חודשים לפני הבחירות, התריעו בפייסבוק בפני "קיימברידג' אנליטיקה" על השגת המידע הלא חוקי, דרשו מהם למחוק אותו ולא להשתמש בו בעתיד וכביכול קיבלו אישור למחיקה - אולם אין הוכחה לכך שהמידע לא נשמר באמצעים אחרים, או שוכפל.

 

 פייסבוק
 

פייסבוק( פוטוליה)

 

זמן קצר לאחר שהתגלה כאיש מפתח - והיחיד שהזדהה בשמו - מאחורי התחקיר שהביך את פייסבוק, כריסטופר וויילי - נזרק מכל היישומים של הרשת החברתית. וויילי גילה בסוף השבוע כי לא רק שהושעה מפייסבוק, אלא גם מהרשתות החברתיות שבבעלות מארק צוקרברג, אינסטגרם ואפילו וואטסאפ. למזלו, טוויטר עדיין לא נרכשה על ידי צוקרברג, כך שהוא יכול היה לבשר זאת לעולם בדרך כלשהי. "הושעיתי מפייסבוק, על כך שאני חושף שחיתויות", כתב, "על משהו שהם ידעו בסתר במשך שנתיים". 

 

במקביל, הגרדיאן חושף הבוקר כי אחד ממייסדי החברה שקצרה את פרטי המשתמשים מעשרות המיליונים, לפני שמכרה אותה ל"קיימברידג' אנליטיקה", מועסק בפייסבוק עד היום: מדובר באדם בשם ג'וזף קנצלור, אחד משני מייסדי חברת Global Science Research (GSR) יחד עם קוגן. בנובמבר 2015, כחודשיים לאחר שעזב את החברה במהלך עבודת איסוף המידע שלה, הוא התמנה לפסיכולוג חברתי ועובד מאז עבור ענקית הטכנולוגיה.

 

פול גרוואל, סגן נשיא פייסבוק, מסר הצהרה לטיימס ולפיה "היתה הונאה ותרמית", וסיפר כי פייסבוק השעתה את קיימברידג' אנליטיקה, את וויילי ואת החוקר קוגן מהרשת. "נבצע כל צעד שנדרש כדי לוודא שהמידע במחלוקת נמחק, אחת ולתמיד", טען, "ונפעל נגד כל הגורמים המעורבים.