BETA

03.04.2018

12:56

אינטל משיקה מעבדים חדשים
אינטל משיקה מעבדים חדשים,
אינטל

החדשות המטרידות מאחורי היום הגדול של אינטל

אינטל הציגה הבוקר סדרת מעבדים חדשה, אך מסתבר שגם המעבד העוצמתי ביותר שיוצר עבור מחשבים ניידים לא חזק דיו כדי להציל את המניה של החברה - והכל דווקא באשמת אפל

מתברר שגם "המעבד העוצמתי ביותר אי פעם" לא חזק מספיק כדי להציל את המניה של אינטל. החברה חשפה הבוקר (שלישי) את סדרת המעבדים הראשונה למחשבים ניידים, הכוללת מעבדים בעלי שש ליבות מהדור השמיני, כשבאינטל מכנים את סדרת המעבדים, שפותחה במרכז הפיתוח של החברה בחיפה, כ"עוצמתית ביותר אי פעם מסוגה למחשבים ניידים". מה שמצליח להאפיל על היום המשמח הזה היא ידיעה דרמטית מליל אמש הגורמת למנייה של החברה לצנוח ביממה האחרונה. 

 

 עובדי אינטל חיפה חוגגים
 

עובדי אינטל חיפה חוגגים( צילום: יח"צ)

 

שנה אחרי שהוצג מעבד ה-I9 הראשון למחשבים נייחים, באינטל הציגו מעבד ראשון הנושא את אותו המיתוג גם למחשבים ניידים. "נוכח עומסי העבודה התובעניים של גיימרים, שהולכים וגדלים, אינטל פיתחה מעבד נייד עוצמתי, המספק ביצועים גבוהים במיוחד", הסבירה קרין אייבשיץ סגל, מנכ"לית מרכזי הפיתוח של אינטל ישראל.

 

 סדרת המעבדים החדשה של אינטל
 

סדרת המעבדים החדשה של אינטל( יח"צ)

 

"מעבד i9 החדש, בשילוב עם זיכרון Intel Optane חדש וקישוריות Wireless-AC 2x2 160 MHz משולבת - המאפשרת מהירויות ג'יגה-בייט ב-Wi-Fi - הופך את המחשבים הניידים למחשבים עם רמות ביצועים אימתניות". בימים שבשגרה ידיעה שכזו אמורה להקפיץ את מניות החברה אך צל גדול מעיב על הידיעה הזו ולצל הזה קוראים אפל.

 

מעבד I9
 

מעבד I9( יח"צ)

 

על פי דיווח שפורסם באתר בלומברג, נראה כי באפל החליטו להפסיק להשתמש במעבדי אינטל בקו המחשבים הניידים שלהם עד לשנת 2020 - ולעבור לייצור עצמאי של מעבדים. בידיעה בבלומברג הוערך כי הקשר עם אפל מהווה 5 אחוזים מסה"כ ההכנסות של אינטל וייתכן כי בהמשך, החברה תיפרד לחלוטין ממעבדיה של אינטל.

 

 אפל
 

חנות אפל ניו יורק (צילום:רוייטרס)

 

יש לציין כי חלק מדגמי האייפון עדיין עושים שימוש ברכיבים מתוצרת החברה. רק בשנה שעברה חברה מיקרוסופט ליצרנית השבבים היריבה קוואלקום, וחשפה פלטפורמה שתאפשר ללפטופים להריץ את מערכת חלונות 10 על גבי מחשבים ניידים המונעים בכוחו של מעבד ה- Snapdragon 83 של החברה. אינטל איבדה את שוק המובייל כבר לפני למעלה מעשור, וההתפתחות הזאת בתחום המחשבים האישיים גורמת לדאגה בקרב המשקיעים. אין ספק שאינטל עדיין יצרנית המעבדים הדומיננטית בשוק המיחשוב אך נראה כי בשנים הקרובות הדומיננטיות הזו עומדת לעבוד בפני מבחן רציני.

 

שוק המעבדים עבר טלטלה רצינית בחודשים האחרונים עם גילוי חולשות ה-Spectre וה-Meltdown. כזכור, בעקבות דוח של צוות חוקרים בינלאומי, הכולל גם חוקרים מבית הענקית גוגל ואפילו חוקרים ישראלים, נחשף כי נתגלו גילוי חולשות חמורות הניתנות לניצול בכמעט כל המעבדים המודרנים סביבנו - בדגש על מחשבים, סמארטפונים, ציוד מכני, וכלי רכב. החולשות הללו מקורן בפגם עיצובי/תכנוני מהותי במנגנון הליך עיבוד הנתונים המעבדים עצמם ועיקרן הוא האפשרות לניצול מידע צידי שמערכת המחשוב מפיקה כחלק מפעילותה, שהוא לאו דווקא המידע העיקרי (זה שמגיע בסופו של דבר אל המשתמש). בדור הנוכחי. 

 

באינטל מודיעים כי "המעבדים החדשים צפויים לצאת ממפעלי הייצור של יצרני הציוד המקורי והמערכות עם עדכוני תוכנה וקושחה שנועדו להתמודד עם נקודות התורפה "Spectre" ו-"Meltdown" אך כאמור לפחות לפי מומחים בתחום, הרי שנדרש שינוי מהותי במנגנוני העבודה של המעבדים עצמם ולכן כל המעבדים הקרובים כדי להגן עליהם מפני החולשה הזו. עד כה מרבית עדכוני האבטחה ששוחררו כדי לטפל בעניין הובילו לבעיות אחרות כגון ירידה במהירות החישוב, פגיעה בביצועי מערוכת ושרתים ועוד'.

 

בסרטון מטה: הראיון הראשון עם הישראלי שחשף את הבאג במעבדים