BETA

25.03.2018

21:02

מיוחד: הכירו את הפיתוח הישראלי שיגן על כלי טיס מפני טילים

באחת החשיפות הבודדות שלה לתקשורת הישראלית, חברת BIRD Aerosystems מהרצליה מציגה את הפיתוח האחרון שבנתה: פוד הגנה למטוסים בשם "אירושילד" (AEROSHIELD). צפו

לפני מספר שבועות נערך בלוס אנג'לס הכנס השנתי של תוכנת המידול בתלת המימד סולידוורקס, ובמהלכו הוכרזו כל החידושים של חברת דסאו סיסטמס הצרפתית. במהלך ההכנות ותחקירי הרקע לארוע הזה, אליו הוזמן כותב שורות אלו כאורח מטעם החברה, נתקלתי בחברה ישראלית מסתורית למדי שכמעט ולא נכתב עליה דבר בארץ – ולשמחתי, אחרי פנייה שלנו, בחברה הסכימו להיחשף - באחת הפעמים הבודדות שעשו זאת לתקשורת המקומית.

 

הכירו את בירד אירוסיסטמס (BIRD Aerosystems), חברת הייטק בתחום הביטחוני וה"הומלנד סקיוריטי" אשר הוקמה כבר לפני למעלה מ-16 שנה על ידי שלושה שותפים: דיויד דרגוצקי, צחי בן ארי ורונן פקטור - כולם יוצאי חיל האוויר, טייסים ומנחי תוכניות בכירים, כהגדרתם. החברה מונה היום כ-150עובדים, מתוכם 110 במשרדים הראשיים בהרצליה והשאר במשרדים שונים ברחבי העולם. "יש פה כח, הון אנושי, ואווירה מיוחדת. אנחנו מעסיקים אנשים שנבחרו בפינצטה, כשמה שמייחד את אלו הוא היותם אנשים רבי תחומים, מערכתיים ויצירתיים", אומר רונן פקטור מנכ"ל משותף בחברה.

 

 bird
 

bird(יח"צ)

 

 

"אנחנו מוכרים את המוצרים שלנו בכל העולם עבור צבאות וגופים ממשלתיים העוסקים בהומלנד סקיוריטי", מספר פקטור, "התקנו את המערכות שלנו בשנים האחרונות על מאות כלי טיס בעולם, כשמבין הלקוחות הבולטים שלנו ניתן למנות את צבא ארה"ב, נאט"ו, האו"ם".

 

מתוקף היותם חברה שבעיקר פונה לשוק הבינלאומי, נמנעו שם כמעט לחלוטין מהענקת ראיונות לתקשורת הישראלית ולכן ההצצה הנוכחית מהווה מעין הזדמנות מיוחדת לפגוש חברה שפועלת בישראל בצורה שקטה ולא אופיינית.

הסיבה הרשמית לחשיפה? פוד ה"אירושילד" (AEROSHIELD), מוצר הדגל של החברה, שגם תוכנן ועוצב עד רמת הסנסור בתוכנת הסולידוורקס. מדובר בפוד הגנתי המתחבר לגחון כלי טיס ומגן על אלו מפני איום טילי כתף, אשר מצליח לעורר עניין רב בעולם. המוצר אף זכה בחודש נובמבר האחרון בפרס עיצוב מיוחד מטעם חברת סיסטמטיקס, הנציגה המקומית של דסאו סיסטמס.

 

פעילות החברה מתמקדת בשני קווי עסקים: הראשון הוא מערכות הגנה נגד טילים, אותם מתקינים שם על כלי טיס, והשני מתמקד למעשה בכלי משימה יעודיים בדגש על כלי טיס, המעניק ללקוחות את היכולת להגן על מתקנים רגישים ביבשה, מתקנים ימיים, מים טריטוריאליים, גבולות יבשתיים ומאפשר למעשה למקבלי החלטות לראות את תמונת המודיעין בזמן אמת באופן פשוט ואינטגרטיבי. "החברה נותנת פתרונות מערכתיים מקצה לקצה בתחום הזה" אומר פקטור, "ואנחנו נותנים פתרון שהוא ממש כח משימה שמורכב ממטוסים, מסוקים, רכבים, ספינות, חדרי שליטה ובקרה – כשכל אלו מעניקים פתרון כולל ומערכתי".

 

"את תחום מערכות ההגנה הקמנו לפני למעלה מעשור" אומר פקטור, "ובתחום הזה אנחנו בעצם משלבים חיישנים ושבשים, כשאנחנו מפתחים בעצמנו את הסנסורים ואת השבשים עצמם. אחד מהפיתוחים המובילים שלנו הוא שבש טילים באמצעות לייזר המכונה ספראוס, והוא שבש המאפשר לזהות את הטיל ולעקוב אחר בדיוק רב ולהוציא ממנו נתונים בזמן האיסוף ובמקביל לשבש את מעוף הטיל באמעות קרן לייזר. הפיתוח הזה שולב במוצר הדגל שלנו בשם ה'אירושילד', מעין פוד הגנתי המותקן על כלי טיס – בדגש על מטוסי נוסעים. הפוד הזה מגיע כמכלול אחד על המטוס עם מינימום הפרעה למערכות אחרות וניתן לניידו בין כלי טיס שונים.

 

"אחד היתרונות שיש למערכת שלנו הוא שיעור נמוך ביותר של התרעות שווא", מתגאה פקטור. "למעשה המערכת שלנו כמעט נטולת התראות שווא. הטכנולוגיה שפיתחנו מאפשרת למערכת לנקות התראות שווא שמתקבלות לעתים, ולזהות את טיל משוגר ברמת דיוק גבוהה מאוד  - רק לאחר מכן היא יופעלו אמצעי השיבוש". 

 

 bird
 

bird( יח"צ)

 

 

איפה אתה רואה את החברה בעוד 5 שנים? 

 

"החברה נמצאת כרגע בתנופה מאוד גדולה עם פיתוחים חדשים וטכנולוגיות חדישות המוגנות כפטנטים שלנו", מתגאה פקטור. "אני רואה את המוצרים שלנו נכנסים למגוון כלי טיס בעולם, אזרחיים וצבאיים כאחד. בימים אלו החברה בעיצומה של קפיצת מדרגה רצינית, הכוללת גם קליטת עובדים נוספים. אני רואה את החברה כמובילה עולמית ואת הטכנולוגיה שלנו משולבת בהרבה מאוד כלי טיס בזכות החדשנות שלנו".

 

בעוד איום הטרור צומח משנה לשנה, לאן אתה רואה את התחום הזה הולך ומתפתח?

 

"לצערי נושא האיומים על כלי הטיס לא הולך לגווע בשנים הקרובות, ואת זה אנחנו בהחלט רואים בעולם וגם בסביבה שלנו", הוא מסכם." לשמחתי, אנחנו יודעים לבוא עם פיתרון שיודע להציל חיים ולשמור על המטוסים ועל הנוסעים".