20.02.2018

17:59

יחידת ממר"ם:  המחשב הראשון בצה"ל
יחידת ממר"ם: המחשב הראשון בצה"ל,
ארכיון צה"ל

על חזון, ראיית הנולד ותעוזה: כך עלה צה"ל על מפת הטכנולוגיה

בשנת 1961 הפך צה"ל לאחד הצבאות המתקדמים טכנולוגית בעולם בזכות הימור מלא חזון ומעוף - רכישת המחשב הראשון. פרוייקט 70/70 נמשך עם הרגע שבו עתיד המדינה שונה לעד

עד לשנת 1961 במדינת ישראל הצעירה היה קיים רק מחשב אחד, ויצק, שנחנך בשנת 1955. מדובר היה בפיתוח מקומי כחול לבן של מכון וייצמן שנחשב גם לאחד המחשבים האלקטרונים הראשונים בעולם.

 

מאחר וה"ויצק" איפשר ביצוע פעולות חישוב ארוכות ומסובכות, הרי שמיטב החוקרים הישראלים עמדו בתור לעשות בו שימוש לטובת מחקרים במגוון נושאים, החל מפתרון בעיות הקשורות בגאות ובשפל והידרודינמיקה דרך חישוב הספקטרום של אטום ההליום ועד למחקרים סייסמולוגים.

 

 

 

בין העומדים בתור להשתמש במחשב היחיד בישראל היה גם צה"ל, שאנשיו זכו לשעה שבועית יחידה עם המחשב המבוקש. אך מסתבר שהשעה הזו לא רק שלא סיפקה את צרכיהם של לובשי המדים – אלא אף הגבירה את תאבונם והציגה להם אפשרויות לאפיקי מחקר שלא התאפשרו בעבר. למרות שבהמשך צה"ל זכה ליותר מאשר שעה שבועית, הרי שההבנה כי מדובר בכלי בעל חשיבות אסטרטגית חילחלה אז עמוק לראשי מערכת הביטחון, ובשנת 1958 התגבשה כבר בצה"ל ההחלטה לרכוש מחשב עצמאי.

 

ויצק בפעולה בשנות ה-50
 

ויצק בפעולה בשנות ה-50(מכון וייצמן/וויקמדיה)

 

מי שעוד זיהה את הצורך הזה היה מנכ"ל משרד הבטחון דאז, בחור צעיר בן 34 שענה לשם שמעון פרס. פרס מינה ועדה בראשות מרדכי קיקיון, עובד משרד הביטחון, בה לקח חלק גם דוד כהן. הוועדה נסעה לבחון אפשרויות רכישה ותפעול של מחשבים שונים, ומעט יותר משנה מאוחר יותר מסר את המלצתו. תחילה המליצה הועדה של קיקיון על מחשבIBM 709 או מחשב רמינגטון ראנד 1105 – אך חודש מאחור יותר הוסיף לאלו המלצה גם על מחשב פילקו 2000, אחד המחשבים הראשונים שהיה מורכב מטרנזיסטורים, שהיה גם בשימוש של הממשל בוושינגטון. השמועה מספרת שבחברת IBM היה קיים מחשב מתקדם דומה, אך שם סירבו למכור אותו למדינה החצופה מהמזרח התיכון.

 

שנינו מצווים על הגנת מדינת ישראל", אמר עזר ויצמן למפקד ממר"ם העתידי, "בכסף שאתה משקיע במחשב, יכולתי לבנות עוד מסלולי המראה, וברור תרומתו של מי תהיה גבוהה יותר בהגנת הארץ

 

ב-26 ליוני 1959, פחות מחודשיים לאחר שהוועדה סיימה למסור את המלצותיה, ממנה ראש אג"ם דאז, איש צבא מבטיח בשם יצחק רבין, את מרדכי קיקיון למפקד יחידת המחשבים הראשונה של צה"ל - הלא היא ממר"ם. גם קיקיון וגם ממר"ם עשו היסטוריה באותו היום: קיקיון (שהיה עובד משרד הביטחון אז) היה לאזרח הראשון שהפך למפקד יחידה בצה"ל; ממר"ם, שהוקמה באופן רשמי שבועיים מאוחר יותר ב-15 ליולי, הפכה לחוט השדרה הטכנולוגי של צה"ל, ממנה יצאו בכירי מערך ההייטק והמחשוב הישראלי בעבר ובהווה - והיא עדיין נחשבת לאחת היחידות היוקרתיות והמרכזיות בצה"ל.

 

אך בדרך מהקמת ממר"ם ועד לרכישת המחשב הצה"לי הראשון לא חסרו לבטים וסערות פנימיות. במאמרו של תא"ל דניאל ברן "כך נהגנו תמיד – תובנות אישיות מתהליכי השתנות והסתגלות", מי שכיהן עד לפני כשנה וחצי כראש חטיבת ההגנה בסייבר ובמפקד חטיבת לוטם, הוא כותב על התרעומת שהתעוררה בצמרת צה"ל סביב ההחלטה לרכוש מחשב בשווי למעלה מ-2.5 מיליון דולרים, בשעה שקיים צורך תמידי בהצטיידות בכלי לחימה.

 

"כחלק מההבנה כי מדובר בשינוי מהותי המחויב בהובלה של ההנהלה הבכירה ביותר של צה"ל, כונס בנובמבר 1959 סגל הפיקוד הכללי של צה"ל ליום עיון שנושאו היה ה'מחשב האלקטרוני'", נכתב במאמר של ברן, "בכנס הציגו קצינים בכירים, אנשי מחקר ואקדמיה ומומחים ממגוון עולמות תוכן. את הכנס פתח ראש אג"ם, אלוף יצחק רבין, והוא נחתם בדברי הרמטכ"ל, רב-אלוף חיים לסקוב: 'עכשיו אנחנו במצב שאין הזמן מהווה מגבלה, אלא מידת כושרנו לנצל את הזמן הזה. זה יהיה מאמץ גדול בתקופה הבאה, הן לשליטה והן לשינוי מה שקיים אצלנו, כדי שנוכל להגיע בזמן קצר לא רק לנתונים מעובדים, אלא גם לעזרים לתהליך קבלת החלטות'.

 

 יצחק רבין ולוי אשכול
 

יצחק רבין ולוי אשכול ( ארכיון צה"ל)

 

"הפוטנציאל הגלום שבכניסה ל'עידן המחשב' לא היה נהיר לכלל חברי המטכ"ל", כותב ברן. ראש המחלקה לתפקידי מטה באג"ם, אל"ם מתי פלד, ניהל את המסע להחדרת המודעות לנושא המחשב בקרב הקצונה הבכירה. בישיבת פורום מטכ"ל שנערכה ב-15 במארס 1960 ושהוקדשה לנושא רכישת המחשב האלקטרוני, אמר פלד: "כדי להפיק את מלוא התועלת מהמחשב יש לבדוק כיצד לארגן את זרימת האינפורמציה בצה"ל … המטרה צריכה להיות אינטגרציה של מידע, שיזרום באופן חופשי וללא אילוצים של מעבר מדרג לדרג. על המידע להגיע למחשב ישירות, מהמקום שבו נוצר, או קרוב לו, ללא תלות במבנה הארגוני".

 

אך לא כל חברי המטה הכללי סברו כי מדובר במהלך נכון או חיוני לצה"ל. בשיחה אישית עם קיקיון, אמר מפקד חיל האוויר, האלוף עזר ויצמן: "שנינו מצווים על הגנת מדינת ישראל. בכסף שאתה משקיע ברכישת המחשב, בהתקנתו ובהפעלתו, יכולתי לבנות עוד מסלול המראה בחצרים ובדוד [בסיס רמת דוד], וברור תרומתו של מי תהיה גבוהה יותר בהגנת הארץ, אתה עם המחשב שלך או אני עם מסלול נוסף, שיאפשר הזנקת מטוסים בקצב כפול".

 

יחידת ממר"ם:המחשב הראשון בצה"ל
 

יחידת ממר"ם:המחשב הראשון בצה"ל( ארכיון צה"ל)

 

ביוני 1960 נפל הפור ובמשרד הבטחון וצה"ל החליטו על רכישת המחשב "פילקו טרנזאק 2000", אחד המחשבים האלקטרונים החזקים בעולם באותה העת. עם פירסום דבר העסקה, שעלותה כאמור הוערכה בסכום עתק שנע צפונית ל-2.5 מיליון דולרים, היא נתקלה בביקורת ציבורית חריפה מעיתונאים ואישי ציבור שלא הבינו מה לצבא קטן במזרח התיכון ולמחשב-על אימתני.

 

 המחשב הראשון בצה"ל נוחת בארץ
 

המחשב הראשון בצה"ל נוחת בארץ( ארכיון צה"ל)

 

את המענה הטוב ביותר לאלו העניק האלוף יצחק רבין בנאום מלא חזון וראיית הנולד שנשא באוגוסט 1961,  במהלך הטקס החגיגי להפעלת המחשב החדש: "למחשב במערכת הביטחון ועבור צה”ל ישנן שתי מטרות, שתי תכליות. תכלית אחת מאוד כללית ותכלית שניה מורכבת ממספר נושאים קונקרטיים ... התכלית הכללית היא הכנסת מערכת הביטחון וצה”ל לעולם המחשבים האלקטרוני. עולם זה היום מהווה חלק אינטגרלי בכל נושאי פיתוח חדשים ומהווה חלק ממכלול הנשק או מה שקרוי בשפה זרה – Weapon System של כל כלי הנשק החדישים. הכניסה למחשב תאפשר לנו הכנת כוח הרתעה וצבירת הידע והיכולת לעמוד בפני הצורך להכניס אמצעים חדישים אלה לצה"ל".