BETA

12.02.2018

10:55

 קניות ברשת למתחילים
קניות ברשת למתחילים
, fotolia

מכירות באינטרנט? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת

מעוניינים בהכנסה צדדית אבל לא יודעים איך מתחילים למכור באיביי, מאיפה משיגים לקוחות או מה זה דרופשיפינג? אל דאגה, חי דז'ורנו ואורי קסוקר הכינו לנו מדריך מיוחד

המסחר האלקטרוני מאפשר היום לכל אחד ואחת להקים חנות אינטרנטית עם גישה למאות מיליוני גולשים בכל יום כאשר שכירות הנדל"ן האינטרנטי עשויה להגיע לסכומים זעומים כך שהכסף עובד למען. לעומת זאת,  שכירות של חנות בקניון עשויה להגיע לעשרות אם לא מאות אלפי דולרים בחודש. 

 

אז לפני שנתחיל לדבר על הצעדים הראשונים במסחר האלקטרוני, חשוב להדגיש את העובדה שזה עסק לכל דבר ובעסק כמו בעסק קיימים שלבי בנייה, לכן יש להתאזר בסבלנות ולהבין שלמען פיתוח העסק דרוש כוח התמדה והשקעה.  
 

 

השקעה בידע במסחר אלקטרוני

 

הצעד הפרקטי הראשון והחשוב ביותר הוא ההבנה שההשקעה העיקרית של עולם המסחר האלקטרוני בתחילת הדרך, היא למידה מעמיקה של התחום ובהמשך  צריך להישאר עם היד  האצבע על הדופק וללמוד כל פיתוח חדש שיוצא לדרך. אמנם עלויות הקמת עסק במסחר האלקטרוני הן נמוכות אבל עד שהעסק צובר תאוצה, הדבר יכול לקחת זמן רב. לכן עיקר ההשקעה צריך להיות בפיתוח הידע ורצוי קודם כל להכיר  את הפלטפורמה ולאט לאט להיכנס לעומקם של הדברים ובהמשך לפתח את הידע יחד עם העסק. ככל שנשקיע יותר בלימוד התחום ובפיתוח האסטרטגיות ושיטות המסחר, כך נדע יותר ונרוויח יותר.
 

אסטרטגיית הדרופשיפינג

 

העיקרון בדרופשיפינג הוא שבעזרת אסטרטגיות ייחודיות, ניתן למכור בחנות האינטרנטית מוצרים ללא כל צורך ברכישת הסחורה מראש ובכך להמנע מסיכון כלכלי. הסוחר נמצא בקשר עם הספקים, מעלה את המוצרים לאתר החנות שלו , אך רכישתם הסופית נעשית רק לאחר שקיבל את מלוא התשלום מהלקוח.  ראשית, יש לאתר את המוצר אצל הספק, לאחר מכן להעלות  את פרטי המוצר לחנות ולתמחר אותו עם תוספת רווח.  להמתין ללקוח שיזמין את המוצר ורק לאחר שהלקוח שילם את מלוא הכסף והשאיר את פרטי הכתובת שלו - רק אז ניתן לפנות לספק, לשלם לו על המוצר ולבקש ממנו לשלוח את המוצר לכתובת הלקוח.

 

מכירת מוצרים מהבית

 

סבתא השאירה ירושה, החפצים שאמא ואבא כל כך גאים ששמרו כל השנים במחסן,  הפטיפון והתקליטים הישנים שלא נזרקו לפח, החפצים שנשכחו בעליית גג . שאלות רבות עולות לגבי כדאיות  מכירת חפצים מהבית והדרך שבה ניתן לעשות זאת. למעשה אין כל מניעה למכור מוצרים מהבית כי בסופו של דבר באינטרנט ניתן למכור הכל. ראשית יש ללמוד היטב את הפלטפורמה וללמוד אותה לעומק. אך חשוב לא פחות, להגדיר את המשלוח באופן מדויק, לציין שהוא יוצא מישראל ולחשב את עלות המשלוח לפי דואר ישראל. מומלץ לשלוח בדואר רשום בלבד, ואם המוצר יקר - להשקיע בדואר שליחים על מנת להבטיח שהמוצר יגיע.


מכירת מוצרים מהבית נחשבת להכנסה ״אקסטרא״ לעסק ולא כהכנסה ראשית. זאת מכיוון שלא ניתן להסתמך ולבנות עסק על מוצרים מהבית בלבד. הסיבות לכך הן רבות, אך הסיבה הראשית היא שלרוב מדובר במוצרים הזרוקים אצלנו בבית ללא שימוש ואנחנו לא יודעים האם הם בכלל מוצרים מבוקשים. זאת מכיוון שלא נערך חקר שוק מעמיק שיתן לנו אינדיקציה לגבי פוטנציאל המכירה, על פיו ניתן להחליט האם משתלם להעלות את המוצר לחנות. סיבה נוספת היא שעל פי רוב, אין בידינו  מלאי גדול המאפשר התרחבות משמעותית של העסק. בשורה התחתונה, מכירת מוצרים מהבית , נהדרת כהכנסה נוספת כשכבר יש חנות קיימת, מתפקדת ופעילה, אך לא מומלץ להסתמך אך ורק על זה.

 

ההשקעה העיקרית של עולם המסחר האלקטרוני בתחילת הדרך, היא למידה מעמיקה של התחום

 


PayPal  הבנק האינטרנטי

 

בתור סוחרים מתחילים באינטרנט, חשוב להכיר גם את פייפאל - הבנק האינטרנטי שמשרת את הסוחרים והקונים גם יחד. למי שלא מכיר,  PayPal הוא הבנק האינטרנטי הגדול בעולם ומשמש כחשבון בנק, אליו מקושר כרטיס אשראי אשר באמצעותו מבצעים רכישות בחנויות שונות. כמעט כל חנות אינטרנטית היום מקבלת תשלומים באמצעות PayPal :  קניות ב-eBay, חנויות ספרים, אמזון ועוד. לסוחרי אינטרנט עדיף תמיד לקבל תשלום בפייפאל. אחד היתרונות המרכזיים של PayPal  הוא העברת כספים מהקונה אל המוכר ללא חשיפת פרטי התשלום של הלקוח - אלו שמורים במערכת בלבד. כל אמצעי התשלום נמצאים במקום אחד ואין צורך למלא פרטי תשלום בכל פעם שמבצעים רכישה אינטרנטית וכך בעצם ״לפזר״ את פרטי כרטיס האשראי שלכם באתרים שונים.


יתרונות נוספים של פייפאל הם הגנת הקונה והגנה המוכר, אלו בעצם באות להגן על שני הצדדים במעמד העברת הכספים. מבחינת הלקוח - פייפאל מבטיחה לו שיקבל את המוצר עליו שילם בדיוק כמו שתואר ע״י המוכר ומבחינת המוכר- פייפאל תגן עליו מהכחשות עסקה לא צודקות מצד הקונים, כל מה שעל המוכר לעשות הוא לשלוח את המוצר בדיוק כמו שתואר לכתובת המדויקת של הלקוח.


תנועה וקהל לקוחות פוטנציאלים

 

אחרי שהבנו את אסטרטגיית הפעולה והיתרונות במסחר האלקטרוני, בואו נדבר קצת על כיצד מביאים תנועה אל החנות החדשה שלכם. קודם כל חשוב להבין שמדובר בעולם ומלואו ויש עשרות שיטות להביא תנועה אל החנות שלכם, כאשר גם אותם חשוב שתלמדו כיצד לבצע.  הדרך הבסיסית וה״בטוחה״ ביותר היא למכור את המוצרים שלכם בפלטפורמה בה קיימת כבר תנועת קונים (באיביי לדוגמא, יש תנועת לקוחות חודשית של כ- 450 מיליון לקוחות), אשר מחפשים בה מוצרים ויגיעו אל דפי המכירה שלכם דרך תוצאות החיפוש. דרך אפקטיבית נוספת היא הנעת תנועה חיצונית אל דפי המכירה שלכם, למשל ע״י פרסום בקבוצות פייסבוק ועמודי פייסבוק, פורומים ועוד. יש לשים לב כי תנועה זו מגיעה בחינם ויכולה להביא תוצאות במידה ועושים זאת בצורה נכונה.  מצד שני יש את שיטות הפרסום הממומן אשר גם כאן ניתן להשתמש בדפי פייסבוק, או פרסום מוצרים  בגוגל ובעצם לשלם על תנועה איכותית יותר שתביא מהר יותר  תוצאות מאשר פרסום אורגני, אך תשאב מאיתנו חלק מהרווחים. יש לשים לב כי תמיד מומלץ להתחיל בשימוש בתנועה הפנימית של הפלטפורמה כאשר ההשקעה  בהנעת תנועה מבחוץ תיעשה אך ורק כאשר איתרתם מוצר חם שמשתלם לכם להשקיע בקידום שלו (בצורה אורגנית או ממומנת).

 

נקודה אחרונה בנושא תנועת הלקוחות היא הוותק שלכם כמוכרים.  ככל שתצברו יותר ותק, כך המוצרים שלכם ייחשפו יותר מאשר מוצרים המועלים ע״י מוכרים חדשים, לכן גם כאן מגיעה הנקודה של ההתמדה וההשקעה בפיתוח החנות שלכם.

 

הקלדה מול מחשב
 

הקלדה מול מחשב( fotolia)


שירות לקוחות


בתוך כל הנושאים שדיברנו עליהם עד עכשיו, שירות הלקוחות מהווה את אחד הגורמים החשובים ביותר בעסק. נכון, ההשקעה באיתור המוצרים הנכונים להעלאה לחנות היא בהחלט החלטה חשובה, אך שירות לקוחות טוב הוא מפתח ללקוחות מרוצים שיחזרו ויקנו מכם שוב ושוב ושוב… . בנוסף, הלקוחות שלכם ידרגו אתכם בכל עסקה שבוצעה ודירוגים אלה ייצרו אמינות בקרב הלקוחות הבאים שירצו לקנות מכם עפ״י המלצות של לקוחות קודמים שיבינו שלקנות מכם זה בטוח. ראשית, על מנת לתת שירות לקוחות איכותי, יש צורך בידע בסיסי באנגלית, על מנת שתוכלו להבין את הלקוחות ולהתבטא בקלות. נקודה חשובה נוספת ואולי החשובה ביותר, היא מענה מהיר.  לקוחות השואלים שאלה או מעלים בפניכם בעיה, מעוניינים במענה מהיר.  לכן מומלץ להגיב לכל הודעה של לקוח עד 24 שעות מרגע הפנייה ובנוסף כמובן, חשוב לענות בצורה מנומסת ונעימה ללקוחות הפונים אליכם, ולפתור להם את הבעיה שלהם - זהו המפתח לשירות לקוחות איכותי.

 

טיפים נוספים לסוחר המתחיל

  • השקיעו בלמידה ובפיתוח העסק שלכם. הבינו שאתם בונים עסק חדש הדורש השקעת זמן והרבה סבלנות והתמדה.
  • בתחום המסחר האלקטרוני אין סוף לרעיונות, לכן חשוב שתהיו יצירתיים, תגדילו ראש ותמיד תחשבו איך לקדם את העסק שלכם עוד צעד קדימה
  • תעקבו ותלמדו מאנשים שכבר משיגים תוצאות בתחום, ישנם אלפי סוחרים בארץ בלבד. חלקם מצליחים יותר וחלקם פחות - עליכם מוטלת האחריות לאתר את הטובים ביותר וללמוד מהם.
  • השתדלו להקיף את עצמכם בסביבה תומכת ובאנשים הרוצים להצליח בתחום הענק הזה כמוכם - זה יכול להיות מישהו שאתם מכירים שיתחיל יחד אתכם, או אפילו קהילת סוחרים פעילה שתעזור לכם להתקדם בצעדים הראשונים, ותתמוך בכם ברגעים המאתגרים יותר בהקמת העסק, מי שסביבכם חשוב מאוד להצלחתכם

טיפים לקונה המתחיל

 

ולסיום - לאלו מכם הקוראים שקונים באיביי לא מעט, מומלץ לשים לב למספר דברים לפני שאתם מזמינים:

  • הדבר הראשון אליו נשים לב הוא הפידבקים של המוכר. נבחן גם את מספר הפידבקים שלו על מנת לוודא שהוא לא מוכר חדש (תמיד נעדיף להזמין ממוכר ותיק יותר עם הרבה פידבקים), ויותר חשוב מכמות הפידבקים הוא אחוז הפידבקים החיוביים מתוך כלל הפידבקים (מופיע באחוזים ליד מספר הפידבקים) - מומלץ להזמין ממוכרים עם לפחות 98% פידבק חיובי ומעלה.
  • דבר נוסף שנסתכל עליו הוא התגובות על המוצר שאנחנו רוצים להזמין - מעל כל מוצר באיביי יש דירוג הנמדד בכוכבים, מומלץ תמיד לבדוק את מספר הכוכבים (המשקפים את איכות המוצר) לפני שנבצע את ההזמנה.
  • מתחת למחיר בעמוד המוצר, מצוין מחיר המשלוח אותו המוכר יגבה מכם במעמד התשלום כתוספת למחיר המוצר. חשוב לשים לב למחיר המשלוח על מנת שלא תופתעו במעמד החיוב.  בנוסף, ליד המחיר יהיה רשום לכם כמה זמן יקח למוצר להגיע אליכם - שימו לב גם לכך.
  • הדבר הבא ישמע לכם טריוויאלי, אך מהניסיון שלנו מצאנו שמדובר בטעות החוזרת על עצמה לא מעט - תמיד בדקו האם מדובר במוצר חדש או משומש, בעיקר אם המחיר נראה לכם זול בהשוואה לאחרים.
  • ואם כבר אנחנו עוסקים במחירים, חשוב מאוד לערוך סקר שוק  ולא להזמין את המוצר הראשון שראיתם, כיוון שלכל מוצר יש כמה מוכרים באיביי .  ערכו מחקר קטן ועברו על המוכרים, השוו בין המחירים (כולל מחירי המשלוח) וזמני המשלוח ובצעו את העסקה הכדאית ביותר עבורכם.

 

חי דז'ורנו ואורי קסוקר הם האחראים על תחום המסחר האלקטרוני במוסד לטכנולוגיה וחדשנות INT