BETA

01.01.2018

13:46

עודכן:

כרטיסים מוזלים להופעות ברגע האחרון
כרטיסים מוזלים להופעות ברגע האחרון,
fotolia

המהפך של חוליו: כך תחסכו מאות שקלים בשנה על הופעות

בשקט בשקט, ומתחת לאף של כולנו, אפליקציית הנסיעות והטיולים חוליו התחילה להציע כרטיסים מוזלים לשלל מופעים והצגות בחסכון של מאות שקלים. מה הקאצ'? יש רק תנאי אחד

אפליקציית הנסיעות והטיולים "חוליו(HULYO)", קנתה את עולמה בעקבות התמקצעותה בנישת מחירי הרגע האחרון. כעת היא מתרחבת ומביאה את הידע והנסיון הרב שצברו שם גם לעולמות אחרים, כשהסנונית הראשונה היא תחום מופעי הבידור והתרבות. החברה החלה להציע באפליקציה שלה כרטיסים להצגות ומופעי בידור ומוזיקה בישראל במחירי הרגע האחרון. התנאי היחיד? אתם צריכים להיות ספונטאנים - מחירי הרגע האחרון כבר אמרנו?

 

הצעד הזה של החברה מגיע כהמשך טבעי לרכישת הסטארטאפ הישראלי ספוטניקס (spotnix) בכ-2.5 מיליון ש"ח מידי היזמים דורון ביז'ונר ויונתן וולובלסקי. בספוטניקס הפעילו פלאטפורמה לממכר כרטיסים למופעים ב"רגע האחרון", זו הוטמעה בתוך אפליקציית חוליו כמתחם ייעודי בשם "HULYO live IL". בחברה יודעים לספר שאופי ההנחות אמור להיות משמעותי ולנוע באזורי ה-50 אחוזים מהמחיר המקורי, כשהאחריות לכמויות הכרטיסים ולמועד זמינותם נתונה בידי מפיקי המופעים עצמם.  התיישבנו לשיחה קצרה עם כרמית דותן מנכ"ל חוליו, כדי לשמוע על המהלך הזה וללמוד לאן פני החברה מועדות.

 

 

איך נולד הרעיון לפנות לשוק מופעי התרבות?

 

"הרעיון נולד לאחר שהבנו שיש לנו נכס צרכני של מסד לקוחות גדול של כמיליון הורדות, מותג מבוסס בשוק הרגע האחרון, וצרכנים שאוהבים וסומכים על המותג חוליו. חיפשנו כחלק מהפיתוח העסקי של חוליו קטגוריות נוספות שיכולות לתת מענה לצרכנים הספונטאניים, היו לא מעט רעיונות על שולחם השרטוטים. הרעיון של מכירת כרטיסים להופעות היה בולט מתחילת הדרך, הן בחדרי הישיבות הפנימיים שלנו והן בקבוצות חשיבה שיצרנו יחד עם לקוחות חוליו .שהתחלנו לבדוק גם את השוק, כלומר מפיקים, אולמות וכו' והרעיון התקבל טוב, הבנו שאנחנו בדרך הנכונה".

 

כרמית דותן, מנכ"לית חוליו
 

כרמית דותן, מנכ"לית חוליו (יח"צ)

 

האם יש הבדלים בין פעילות בשוק הזמנות תעופה ונופשים לבן שוק הזמנות כרטיסים למופעי תרבות?

 "שתי הקטגוריות מתנהלות בנפרד מבחינה מסחרית ומתנהלים מול ספקים שונים. בנוסף, קיימים הבדלים אינהרנטיים בין התחומים, כמו עונתיות שונה וימים חזקים וחלשים שונים. למרות זאת, מבחינה שיווקית קיימת סינרגטיות והשאיפה היא להגביר אותה" .

 

איך עובדת בעצם האופציה החדשה? מה הלקוח צריך לדעת?

 "זה פשוט - מידי יום, ובמהלך כמה פעמים במשך היממה, מתפרסמים הופעות להן נותרו כרטיסים אחרונים למכירה. היוזר צריך רק לרצות לצאת לאיזה הופעה טובה. למעשה יש אפשרות לסנן באפליקציה ע"פ מועד המופע (היום מחר או בסופ"ש ), אפשרות סינון ע"פ אזור המופע  (ת"א והמרכז, ירושלים, הצפון וכו ) ואפשרות סינון של סוג המופע (סטנדאפ, תאטרון, מוזיקה, ילדים, מחול וכו). תהליך הרכישה הוא פשוט וידידותי , זה לוקח 30-40 שניות לרכוש כרטיסים".

 

 חוליו
 

 

 

 

האם נתקלתם באתגרים מסוימים במעבר לשוק הזמנות הכרטיסים למופעי תרבות?

 

"נתקלנו בכמה אתגרים עיקריים ושונים בהשוואה למה שהכרנו מעולם התיירות. שרשרת הערך בעולם ההופעות מורכבת יותר ובנוסף - אין מערכת אחת שמרכזת את כל המידע, בניגוד לעולם כרטיסי הטיסה שם קיימות מערכות מרכזיות שבהן מופיע התוכן והמידע של הטיסות של כלל הספקים ו\או כלל חברות התעופה. כמו כן, כמויות הספקים בעולם ההופעות היא גדולה בהרבה - מעבר לספקים שהם רבים, הרי שמפיק אחד יכול לנהל שני אומנים ומפיק נוסף יכול לנהל עשרה אומנים, כשבנוסף קיימים גם את ה- venues השונים בכל הארץ .

 

הבדל נוסף טמון בשיטת התמחור. בעולם הטיסות הלקוחות יכולים לפגוש מחירים זולים במהלך תחילת המכירה (כלומר כמה חודשים טובים לפני הטיסה) או ברגע האחרון (בחוליו). בעולם המופעים אין שיטה אחת מובילה, לדוגמא, שיטת התמחור במקרים שהמופע sold out  הינה שטוחה - כלומר מחיר קבוע בכל משך זמן המדף . מהצד השני קיימים באופן ספוראדי הנחות לוועדים, ואם מופע לא מוכר - ניתן לראות הנחות נוספות במשך חיי המדף שלו ולאו דווקא ברגע האחרון. כל אלו שונים מעולם התיירות ובו הספקים שלנו מוכרים מחירי פרימיום (גבוהים) במשך כל חיי המדף של המוצר ורק ביומיים שלושה לפני הטיסה מורידים את המחיר אבל לא בפלטפורמה שלהם אלא בחוליוייקח זמן ליצור מצב דומה בעולם המופעים.

 

"יחד עם האתגרים מצאנו גם לא מעט הזדמנויות", אומרת דותן. "אין מקום אחד שיוצר אגריגציה של  לאן אפשר לצאת היום, לאיפה יש עוד כרטיסים . האתרים בתחום לא עובדים בשיטה הזו, הם מציעים את המרכולת לפי פרמטרים שונים וחוליו יצרה נגישות של המידע הזה ומדובר בערך שעד כה לא היה לצרכנים, שהרי אלו היו צריכים לחפש את בעצמם, בלא מעט אתרים, בתהליך די מתסכל מאחר ואין התמחות של הרגע האחרון בעולם ההופעות".

 

"למדנו ש"רגע אחרון" זו צורת התנהגות צרכנית - הלקוח מחליט מהר, מצפה למחיר נמוך, אבל יודע שהוא לא יכול להיות בררן גדול. אם בא לו סטנדאפ הרי שהוא יילך גם למופע שלא חשב ללכת, אם היה קונה חודשיים מראש". 

 

 אפליקציית חוליו
 

 

 

כרגע ההיצע נראה מעט מצומצם ביחס לכמות המופעים בשוק, במה הדבר תלוי והאם המצב הזה אמור להשתנות בקרוב?

 "ההיצע שלנו כבר עכשיו רחב מאוד , בסופ"ש האחרון הצענו למעלה מ-140 הופעות שונות בכלל התחומים ובכלל האזורים. יש לנו הסכמים מסחריים עם למעלה מ-160 מפיקים ואולמות שונים, והיד עוד נטויה. מידי שבוע אנחנו חותמים עם עוד 6-10 ספקים חדשיםוהכוונה שלנו להמשיך ולהרחיב את מדף המוצרים שלנו עוד ועוד.

 

התחלתם עם כרטיסי טיסה ונופשונים  ועברתם להזמנות מופעי תרבות - איפה אתם רואים את מיזם חוליו בעוד חמש שנים?

"חוליו בעוד חמש שנים תבסס את עצמה כאפליקציה סחר מובילה הן בעולם התיירות והן בעולמות פנאי והלייפסטייל כשהיא תציע הצעות של הרגע האחרון בתחומים רבים, כך שלא יהיה אחד שלא ייבקר בה לפחות פעם בשבוע .

 

האם בעתיד נראה אתכם בשווקים חדשים?

"בהחלט, מתיחת המותג המוצלחת בעולם ההופעות חיזקה אצלנו את התחושה, כי לחוליו היכולת והפוטנציאל לחדור אל עוד קטגוריות ברגע האחרון, יש לנו על שולחן השרטוטים עוד מספר אופציות מעניינות , כולל אופציות לשווקים מעבר לים".