BETA

21.08.2013

01:55

עודכן:

האב: "בני יקיר לא היית גזען זכרך יהיה ברוך"
האב: "בני יקיר לא היית גזען זכרך יהיה ברוך",
פייסבוק

"בני יקירי הלך לעולמו בגלל שמישהיא האשימה אותו באמירה גזענית"

"כותבי פייסבוק, אנא חשבו על כך שחיים ומוות בידי הלשון" כך כותב אביו של א' ששם קץ לחייו ככול הנראה לאחר פרסום פוסט שהאשימו בגזענות בפייסבוק. "היום בבוקר קמתי לידיעה מהגרועות ששמעתי בחיי. אני מצטערת בכל מאודי על אובדן חייו של אדם. אין מצטערת ממני " כך כתבה מחברת הפוסט הויראלי שהצית את המהומה. התגובות לטרגדיה שמזעזעת את המדינה

"היום בבוקר קמתי לידיעה מהגרועות ששמעתי בחיי. אני מצטערת בכל מאודי על אובדן חייו של אדם. במשך שנים חוויתי בישראל אפלייה. בפעם היחידה שסיפרתי את סיפורי אדם נפגע. אין מצטערת ממני. לו הייתי יכולה הייתי שותקת גם הפעם" כך כתבה בעמוד הפייסבוק שלה מחברת הפוסט הויראלי המקורי. בעקבות המקרה חסמה האישה את חשבון הפייסבוק שלה והפכה אותו לפרטי- נלבד, כאמור, התגובה האחורנה שהעלתה למקרה.

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק


אביו של א', המנהל שהואשם בגזענות וכאמור שם קץ לחייו,  פרסם בעמוד הפייסבוק שלו את הדברים הבאים:

 

בני יקירי הלך לעולמו. מדוע ? בגלל שמישהיא האשימה אותו באמירה גזענית. 6000 אנשים ברשת חברתית זו, מבלי לבדוק את אמיתות הדברים, כתבו, קטלו, השמיצו ופגעו בו בצורה אנושה. לבני היו מעלות רבות וגם ביקורת אפשר לומר עליו, אבל גזען הוא לא היה מעולם. המתלוננת עמה כותבת שהוא בתור מהנל הלשכה עזר לאנשים שהתקשו במילוי טפסים. סיכן את עצמו בהוציאו לאור ספר שמדבר בחיוב גם על אויבנו, ראה בהם ראשית כל בני אנוש. לומר עליו זגען ? לכתוב 6000 תגובות שפלות בטרם בדיקה ? בושה לרשת בושה לאנשים שמשתמשים בה. אני מתבייש שחיים בינינו אלפים של אנשים שמנצלים רשת להשמצות.
בני יקיר לא היית גזען זכרך יהיה ברוך וערורים יהיו אלו שגרמו לך עוול נוראי מנשוא.
אבא.

 

 

 

הפוסט האחרון של א'
 

הפוסט האחרון של א'(פייסבוק)

 

בהמשך עוד כתב האב הכואב: "כותבי פייסבוק, אנא חשבו על כך שחיים ומוות בידי הלשון, כפי שאמרו חז"ל.
לכן מצווים אנו לשמור על לשוננו. שקלו את מילותיכם ואל תפיצו לשון רעה על זולתכם מבלי להיות בטוחים במה שאתם כותבים. רגע של " תהילה" ברשת יכול לגרום לאסון אצל אחר. חשבו על כך, אנא תהיו יותר שקולים.
כותב אב שבגלל רשעות וטפשות ברשת איבד את בנו.הפיצו, בבקשה, בין חבריכם".

 

 

יובל דיסקיןףאין תואר היכול לפגוע באדם כמו א' יותר מאשר
 

יובל דיסקיןףאין תואר היכול לפגוע באדם כמו א' יותר מאשר "גזען"(רויטרס)

 

עם הישמע דבר הטרגדיה, ספד לאיש חברו ועמיתו יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר, בעמוד הפייסבוק שלו:

 

חברים יקרים, אני מכיר את א' היטב. אני מכיר גם את ערכיו, את עשייתו למען שיוויון וכנגד גזענות ואת יושרתו. אין תואר היכול לפגוע באדם כמו א' יותר מאשר "גזען". המתקפה האישית והתקשורתית עליו מבלי לרדת לשורש הדברים היא ממש מזעזעת. למעלה מששת אלפים שיתופים של הפוסט שכתבה XXX היו יותר מדי לא'.
גם אני לכשעצמי מתעב גזענות מכל סוג שהוא, גם אני תומך בכל ליבי במאבקם של בני העדה האתיופית ואצא נגד כל מי שיפלה בני אדם. א' הוא ממש לא הכתובת הנכונה למתקפה כזו ברשת ובתקשורת ולבטח לא להכתמה כגזען או כמי שיפלה אדם בשל צבע עורו. אפילו הפוסט האחרון של א' מעיד על גדלות הנפש שלו.. גם העובדה שכאשר הוא כותב את הדברים מדם ליבו, א' מנסה להיות "שלם ומפויס" ולא לכעוס על גב' לי יוריסטה ואפילו על מבקריו הרבים, אותם "יפי נפש" שחורצים גורלות בהבל פה אחד.אני מקווה לכל הפחות כי כאשר יתבררו העובדות אותם אנשים "מצקצקי לשון" יעשו עם עצמם חשבון נפש עמוק.

 

מספר שעות אחר כך הוסיף: לכל מי שלא הבין עד כה. א' התאבד זמן קצר לאחר שכתב את פוסט הפרידה שלו אותו שיתפתי כאן. לא בכדי הוא סיים את הפוסט שלו במילים: היו שלום! כמה עצוב ובעיקר כמה מיותר...
הייה שלום א' היקר. אני מיצר על כך שלא הייתי מחובר מספיק ולא ידעתי עד אחר הצהריים היום, על מה שאתה עברת בימים האחרונים. יהי זיכרך ברוך!!

 


פוסט נוסף שהפך ויראלי בעצמו בשעות האחרונות הוא זה של שרון היינריך שכתבה את המילים הבאות:

 

פוסט עצוב. ערב חג. הקדישו כמה דקות לקריאה ואולי אתם תוכלו למנוע את האסון הבא. את אריאל רוניס אני מכירה כבר שנים. עבדנו ביחד והעברנו לא מעט שעות בכל מיני אירועים שונים ומגוונים. דרכינו נפרדו כשאני החלטתי לעוף מהקן אל החיים החדשים שלי, אך נשארנו בקשר פייסבוקי. אתם יודעים, מדי פעם מתעדכנים, שואלים מה נשמע ועוקבים מהצד אחר ההתפתחות האחד של השנייה. אפשר להגיד הרבה דברים על רוניס, חלקם טובים, חלקם פחות (כמו על כל בן אנוש), אבל כל מי שהכיר אותו יסכים שהוא בן אדם טוב, אוהב אדם וחותר לקירוב לבבות. מדי פעם צחקנו שהוא היה מעדיף את הצד"לניקים מאשר את החברים, אבל זה באמת היה מתוך הומור ומתוך הבנה שמישהו צריך גם לקחת את הצד הזה ולעזור לאנשים האלה. רוניס פעל למען קירוב לבבות בין יהודים לערבים, אף הוציא ספר על הקונפליקט ולאחרונה מונה להיות מנהל אחד הסניפים של משרד הפנים. לפני כמה ימים, ראיתי שיתופים רבים של פוסט שפרסמה מישהי שטענה שרוניס נהג בה בגזענות, הבנתי שהיא אף התראיינה לתוכנית טלויזיה וכמו שאתם יודעים מכאן ועד שכל הרשת מלאה בשיימינג הזמן קצר. כתבתי לרוניס בהודעה אישית, שמהכרותי עמו קשה לי להאמין שזה מה שהיה שם, ואולי כדאי שהוא יכתוב משהו כי ברור הרי שהתמונה לא מלאה. הוא הודה לי בחמימות על האמונה בו ופרסם פוסט בנושא. רבים רבים הגיבו וכתבו כמה הם מאמינים בו, מכירים אותו ויודעים שהוא הראשון שיפעל למען האחר. היום, כשחזרתי מהסיור הקולינרי, התיישבתי לתומי מול הפייסבוק. כרגיל ,עברתי על התגובות המקסימות שלכם, ראיתי כמה אהבה יש ברשת וכמה תמונות של אנשים עם חולצות לבנות, ילדים עם סלי ביכורים והמון עוגות גבינה. ערב חג. בין כל הפוסטים, קלטתי את הפוסט החדש של רוניס. פוסט מרתק, המתאר שנים של עשייה בארגון בו עבדנו ביחד, מתאר את השנים שעברו לאחר מכן ובעיקר מתאר שברון לב. אני? גזען? הפגיעה קשה. בסופו של הפוסט חתם רוניס במילים "היו שלום". המילים האלה הציקו לי, מי מתאר את כל חייו בפוסט ארוך בפייסבוק וכותב היו שלום? מתוך אינסטינקט כתבתי לו - מה שלום? לאן אתה הולך? והתגובות המדהימות של האנשים שמכירים אותו לא הפסיקו להתווסף על הפוסט שלו. פניתי לחבר משותף בדחיפות ושאלתי אותו האם הוא יודע מה קורה, האם הוא יכול לבדוק מה המצב כי משהו מרגיש לי לא טוב. אני בפריז - הוא בישראל, לא יכולתי לעשות משהו אחר מלבד לפנות לאותו החבר. עברו רק 11 דקות מפרסום הפוסט, אני בטוח יכולה לעזור! אותם אנשים שהרעיפו שבחים על רוניס בפוסט המסכם של חייו, לא ידעו שבאותם רגעים, רוניס החליט באמת להפרד מהעולם, הוא לא יכל לשאת את הימים האחרונים. תהיו טובים, תקשיבו לצד השני, תהיו אמפטיים יותר ואף פעם אל תשפטו את האחר על סמך חצאי מידע וגם לא על סמך מידע שלם. יש מי שיעשה את העבודה הזו. עצוב.