BETA

27.08.2014

15:27

עודכן:

פייסבוק
פייסבוק,
יח״צ

מזל טוב: פייסבוק חוגגת 11 (כמעט בת מצווה)

04.02.2004 זה התאריך שמארק צוקרבקג השיק את פייסבוק. זה גם התאריך שככול הנראה שינה את הדרך בה בני האדם מתקשרים האחד עם השני – לעד.

אחד עשר שנים עברו מאז שפייסבוק הושקה, ופחות או יותר השתלטה על חיינו. יש מי שיאמרו שהרשת החברתית השפיע לטובה ויש שיתווכחו כי השינוי הוא לרעה, אך על דבר אחד לא ניתן להתווכח - פייסבוק השפיעה לאין שיעור על מהלך ההיסטוריה בעשור האחרון .


בתחילה, יועדה הרשת החברתית לשמש ככלי תקשורת עבור ילדי קולג' מפונקים.  מאז חלפו המון: לייקים, פוקים ושיירים בפיד של כולנו, ופייסבוק הפכה לכלי שהתעלה על יעוד המקורי וקיבל חיים משלו. מהאביב הערבי והמהפיכה במצרים, דרך מחאת הקוטג' ומחאת האוהלים ועד למליוני תמונות סלפי שמועלות בכל יום - פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מההווי האנושי.השימוש היום יומי שלההתגבש לכדי הפיכת הרשת הזו לכלי חשוב בהתנעת תהליכים חברתיים, שמזכיר במידה מסויימת את הקונספט של "כיכר העיר": המקום בו אנשים משתפים את חבריהם והקהילה בדעותיהם ותחושותיהם ( כמו גם במליוני תמונות של חתולים, סלפי עם כוסות בירה, ותמונות מאילת עם החבר'ה).

 

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

 

 

לייק עם היפות שלי באילת 55555!
 

לייק עם היפות שלי באילת 55555!(צילום מסך, קוקה קולה)

 

אבל איך הכל התחיל? אלו הם תולדות הרשת החברתית:

 

פברואר 2004: מארק צוקרברג, תלמיד שנה שנייה באוניברסיטת הארוורד היוקרתית, מקים את פייסבוק.

 

מרץ 2004: ההצלחה המטאורית של פייסבוק בהארוורד גורמת לצוקרברג להבין שהפרוייקט הקטן שלו , שבבסיסו היה ספר תמונות ופורמט תקשורת בין תלמידי הארוורד, מסתמן כהצלחה. הוא פותח את ההרשמה לאתר גם לתלמידי אוניברסיטאות אחרות.

 

יוני 2004: צוקרברג מעביר את פייסבוק מבוסטון, לפאלו אלטו, קליפורניה. צוקרברג נוחת בעמק הסילקון.

 

ספטמבר 2004: פייסבוק מציגה לראשונה את הוול- קונספט שמאפשר למשתמשים לכתוב הודעות אישיות ולשתף כל מיני הודעות עם אחרים. באותו החודש מוגשת התביעה הראשונה נגד צוקרברג. האחים התאומים לבית ווינקלבוס תובעים אותו כי גנב מהם את הרעיון לפייסבוק.

 

 

 

 

מארק צוקרברג והחולצה האפורה המיתולוגית
 

מארק צוקרברג והחולצה האפורה המיתולוגית(צילומסך)

 

ספטמבר 2005: פייסבוק מתרחבת לראשונה לבתי ספר.

 

ספטמבר 2006: פייסבוק פותחת את ההרשמה לכל אדם מעל גיל 13. בנוסף היא מציגה את ה"פיד" - הקונספט של פייסבוק כפי שאנחנו מכירים אותו כיום ובו כל הפעילויות שלנו ושל חברנו על הוול האישי מוזרמים לתוך ערוץ אחד הקרוי הפיד ואשר משמש כדף הבית עבור כלל המשתמשים. כמו כן עוד באותה השנה: לראשונה מושמעות טענות וחששות כנגד החברה על פגיעה חמורה בפרטיות ( אשר ילוו את החברה עד היום)

 

מאי 2007: פייסבוק משיקה פלאטפורמה חדשה למפתחים- מה שמבשר על תחילתו עידן חדש ובום של חברות טכנולוגיות המפתחות מצד אחד אפליקציות שיתוף תמונות, משחקים ופאזלים, ומהצד השנים קוצרות מידע על המשתמשים.

 

 

 

מיני ניוז פיד
 

מיני ניוז פיד(צילום מסך)

 

נובמבר 2007: פייסבוק מפתחת יישום שמאפשר להטמיע אותה בכל כתבה ואתר. היישום מעביר את פעילויות המשתמשים לעשרות אתרים חיצוניים ומעלה שוב, תלונות רבות על הפרה חוזרת ונשנית של פרטיותם של המשתמשים.

 

אפריל 2008: פייסבוק מציגה לראשונה את היישום שמירר לכולנו את החיים : הצ'אט.

 

פברואר 2009: מזל טוב - כפתור ה"לייק" נולד !

 

יוני 2009: פייסבוק הופכת לרשת החברתית הגדולה ביותר כשהיא עוקפת בסיבוב את מייספייס.


אוגוסט 2010: פייסבוק מטמיעה יישומים המזהים את מיקום המשתמש. שוב פעם- זעקות ציבורית על אודות הפרה חמורה של הפרטיות.

 

 

 

 

פייסבוק לייק
 

פייסבוק לייק(פייסבוק)

 

אוקטובר 2010: סרטו של הבמאי דיוויד פינצ'ר  "הרשת החברתית" יוצא לאקרנים . הסרט מתעד את שרשרת האירועים שהובילה להקמת פייסבוק באור שלא כל כך מחמיא (בלשון המעטה) לצוקרברג. הסרט זוכה בשלושה פרסי אוסקר.

 

 

 

ג'סי אייזנברג ב
 

ג'סי אייזנברג ב"הרשת החברתית"(מתוך הסרט)

 

יוני 2011: גוגל משיקה את הרשת החברתית שלה "גוגל פלוס" ומאיימת לכבוש את העולם. מסתבר שהיא רק מאיימת, רשת גוגל פלוס מתבררת כדג רקק אל מול הלוויתן של צוקרברג.


מאי 2012: פייסבוק מונפקת לבורסה.


אפריל 2012: פייסבוק רוכשת את האפליקציה הפופולארית אינסטגרם.

 

 

 

 

70 מליון תמונות מועלות ביום. אינסטגרם
 

70 מליון תמונות מועלות ביום. אינסטגרם(אינסטגרם)

 

אוקטובר 2012: פייסבוק מודיעה שחצתה את רף מליארד המשתמשים.


אפריל 2013: פייסבוק משיקה את שירות HOME למכשירי אנדרואיד. הרעיון מאחרוי השירות היה כפתור שירכז את התכנים של פייסבוק בלחיצה אחת. המהלך מסתמן ככישלון טוטאלי.

 

פברואר 2014: פייסבוק רוכשת את שירות המסרים הפופולרי WhatsApp.

 

לכתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם:

יוזמה: חרם ישראלי על פייסבוק?

בשעה טובה: WhatsApp מגיעה למחשב האישי

 

אז מה צופן העתיד בחובו לצוקרברג?

 

וואטסאפ לוגו
 

וואטסאפ לוגו(וואטסאפ)