BETA

19.11.2017

15:41

כך תגנו על ילדיכם ביוטיוב ב-5 צעדים פשוטים

הילדים הקטנים שלכם נחשפים לתכנים מזעזעים ביוטיוב? אתם לא לבד. הנה מה שאתם צריכים לדעת לפני הפעם הבאה שתושיבו את הילד מול הסלולרי או הטאבלט

ספיידרמן מבצע מעשים מגונים באלזה? דמויות מצוירות במועדוני חשפנות? החזירה המתוקה שותה בקבוק שלם של אקונומיקה? ובכן, לטובת מי שחי מתחת לאבן בשנים האחרונות, או מי שנחשף לזוועות הללו לראשונה בכתבתו של טל שורר אתמול במגזין - ברייקינג ניוז: YouTube אינו מקום בטוח עבור ילדיכם.

 

המנהג הזה, של להושיב את הילד או הילדה מול טאבלט עם פלייליסט אינסופי של יוטיוב, אולי משתיק את הצאצאים לכמה רגעים - אבל כנראה גם חושף אותם לתכנים מחרידים שאם רק הייתם מודעים אליהם, סביר להניח שרובכם לא היה עושה זאת מלכתחילה. למעשה, זה כמו להשאיר את הטף לשוטט בלב עיר סואנת.

 

כך יוטיוב שולחת את ילדיכם לפורנו ואלימותכך הפך יוטיוב לזירת החרם החדשה

 

האם ניתן להגן על הילד בצורה הרמטית? אולי לא תאהבו את התשובה, אבל היא שלילית. אבל הנה חמישה דברים שכן תוכלו לעשות.

 

צרו פרופיל גוגל חדש ומוגבל

 

1. היכנסו לג'ימייל, צרו חשבון חדש עם מייל נפרד והשתמשו בו רק לטובת סרטוני היוטיוב של הילדים. בהגדרות החשבון הגדירו אותו ככזה שמיועד לצפייה רק בסרטונים בעלי הגבלת צפייה לילדים. החשבון הזה יעזור לכם כשאתם בדרכים, משתמשים במחשבים של אחרים, או אפילו כגיבוי במידה והמחשב העיקרי שלכם לא לידכם ונדרשת סביבה מעט יותר בטוחה לילד.

 

 

לא הייתם משאירים את הזאטוט לבד בעיר סואנת, נכון?
 

לא הייתם משאירים את הזאטוט לבד בעיר סואנת, נכון?(פוטוליה)

 

2. הורידו את אפליקציית Youtube Kids

 

תחילה, הבהרה: אל תבטחו באפליקציה הזו על עיוור, היא אינה מוגנת לחלוטין ואינה בטוחה במאת האחוזים - אך היא עדיפה עשרות מונים על פני שימוש בממשק האפליקציה הרגיל של יוטיוב. תוכלו אפילו לבטל שם את אופציית החיפוש העצמאי של הילדים על ידי משחק קל בהגדרות. האפליקציה הזו הושקה לפני כשנתיים על ידי גוגל במטרה ליצור לילדים סביבת גלישה בטוחה, אבל משתמשים ותיקים יספרו לכם שסרטונים לא נאותים ימצאו דרכם גם לשם.

אז מה עושים? עברו לסעיף הבא.


3. צרו לכם פלייליסטים עצמאים משלכם
אל תסתמכו על הפלייליסט המוצע מראש - רוב הסיכויים שיוטיוב תציע לכם או תנגן עצמאית סרטונים "דומים", מה שעלול לחשוף את ילדיכם לתכנים פוגעניים. בשלב הזה יהיו מי שיחשבו או יאמרו בקול "רגע, הוא מצפה מאיתנו לסרוק כל סרטון שהילד שלנו רוצה ולסרוק אותו? התשובה חד משמעית - כן! אתם ההורים, שאו באחריות. לא הייתם משאירים את בן ה-3 מול שעות של פורנו רך, נכון? אבל זה בדיוק מה שעלול לקרות.

 

קחו את שערוריית ספיידרמן ואלזה: בעשרות סרטונים ברשת, אם לא מאות, מציגים שחקנים המגלמים את ספיידרמן ואלזה בשלל סיטואציות שונות. לרובכם נראה כי אם ספיידרמן ואלזה שם אז התוכן מתאים לילדים, אבל בפועל? סדום ועמורה, שלא תדעו מצרות. אז כן, צפו והרכיבו מראש פלייליסט ייחודי ונקי משלכם.

 

איך יוצרים את הפלייליסט עצמו? התחילו מווידאו אחד; לחצו למטה "Add to" או "הוסף ל"; קראו לרשימה בשם (לדוגמה, "משפחת לוי"), ובחרו שתהיה פרטית (Private); ואז, לחצו על Create (צור). כדי להוסיף קטעים נוספים לרשימה בהמשך, חזור על פעולת ההוספה במידת הצורך.

 

האם אתם כבר בטוחים ב-100 אחוז? לא. ולכן...

 

 

אם אלזה על המסך שלכם לא נראית ככה, אתם בבעיה
 

אם אלזה על המסך שלכם לא נראית ככה, אתם בבעיה(דיסני)

 

4. אינטרנט ויוטיוב? רק לידכם

 

שימרו על ילדיכם כשהם צופים בסרטונים. דאגו שאלו ינוגנו בעצמה סבירה באזור מרכזי ופתוח בבית, כך תוכלו בקלות לפקוח עין או אוזן על פעילות הילד ברשת - ולא, אל תגלגלו עיניים, אתם ההורים, והאחריות היא שלכם, לא של אף אחד אחר.

 

5. נתקלתם בסרטון יוטיוב לא נאות לילדים? דווחו עליו

 

הרשת היא קהילה אחת גדולה שמסוגלת לעבוד יפה כשמדובר במטרות חיוביות. נתקלתם בסרטון שמתחזה לסרטון ילדים? דווחו עליו מיד. כמה שיותר מכם ידווחו עליו, כך הסיכוי שמגבלת הצפייה בו תעלה או שיוטיוב תסירו לחלוטין.


כפי שוודאי שמתם לב מהרשימה הזו, אין תרופת קסם לשמירה על הילדים - האלגוריתם של גוגל, מורכב ככל שיהיה, אינו חסין לתכנים פוגעניים. הדבר היחיד שיגן על ילדיכם הוא אתם - אל תתעצלו, תהיו אקטיביים ודאגו מראש שהילדים לא יצפו בסרטונים שמראש לא יועדו להם.