BETA

20.11.2017

19:39

בהלה ברשת: האם תוכנת הקודי גורמת למוות משתמשיה?

בימים האחרונים פורסם בכמה מהאתרים הגדולים בעולם כי השימוש בתוכנת הקודי עלול להוביל למוות של המשתמש. מה עומד מאחורי הסיפור המופרך הזה וכיצד זה עומד להשפיע על המשתמשים המקומים?

האם הגיעה סופה של תוכנת הקודי? בימים האחרונים החלו להפסיק לפעול כמה מהתוספים המובילים בתוכנת הקודי כשהסיבה לכך מסתבר היא מהלך משפטי מקיף שהובילו יצרניות התוכן הגדולות מהוליוודובינהן גם נטפליקס ואמזון, ובמסגרתו קיבלו כמה מהמפתחים הבולטים בסצינת הקודי מכתבי איום לפני תביעה, מה שאילץ אותם להודיעה על פרישה וסגירת התוספים שפיתחו.

 

לטובת מי שאינו מכיר נספר שבבסיסה קודי היא תוכנת קוד פתוח שיתופית חוקית שמבוססת על תוכנת ה-xbmc הותיקה יותר. מה שאינו חוקי בפעילותה הוא עניין שיתוף תכנים ללא אישור בעלי זכויות היוצרים המקוריים - קרי חברות ההפקה והאולפנים הגדולים. כל אחד מהמפתחים שקיבלו מכתבי התראה לפני תביעה עומדים מאחורי פיתוחו של תוסף ייחודי שאחראי לשאיבת תכני וידאו ספציפיים (דוגמת תוסף המתמקד בהעברת שידורי ספורט חיים בצורה פיראטית, תוסף המתמקד בסדרות טלויזיה ותוסף המתמקד בסרטים). אז מה המשמעות המיידית של פרישת המפתחים? ובכן בשלב הראשון כדאי שתתחילו להפרד מכמה מהתוספים האהובים עליכם דוגמת Colossus,DeathStreams The_Alpha metahandler ,Bennu. לא בטוח אם הפרידה תהיה לתמיד, שהרי אל החלל הזה תמיד יהיה מי שיקפוץ וימשיך את דרכם של הפורשים - אבל נראה כי בעידודן של אמאזון ונטפליקס, יצרניות התוכן החדשות, הוליווד מחדשת את מאבקה בפיראטיות.

 

בניוזוויק מזהירים כי הפירטיות הורגת
 

בניוזוויק מזהירים כי הפירטיות הורגת(צילום מסך)

 

ואם חשבתם שהמהלך הנוכחי של הוליווד יכלול רק מכתבי התראה, טעות מרה בידכם. במהלך שלושת הימים האחרונים זעקו כותרות בעשרות צהובונים ומגזינים בארה"ב ובאנגליה כי השימוש בקודי עלול לגרום למוות - לא פחות. והמפתיע מכל הוא שלא מדובר רק על איזה בלוגים זניחים, אלא אתרים מובילים דוגמת הניוזוויק והדיילי מייל.

 

באנגליה היה ממש קשה להימלט מהכותרות הללו, ונראה כי הן כוונו בעיקר לשוק המקומי שם. מסתבר שבשנים האחרונות הפך האי הבריטי לאחד המעוזים הגדולים של של מפתחי התוספים לקודי, וצבר כאן גם מספר לא מבוטל של משתמשים מקומיים.

 

 

כותרות האינדיפנדט: סטרימרים המריצים קודי עלולים להרוג את בעליהם
 

כותרות האינדיפנדט: סטרימרים המריצים קודי עלולים להרוג את בעליהם(צילום מסך)

 

הידיעה הקיצונית הזו הופצה בחסות "מחקר" שערך גוף צרכנות עצמאי בריטי, כזה המתקיים מתרומות, בשיתוף אותה התאחדות האולפנים ההוליוודית. על פי ה"מחקר" שערכו שם עלה שסטרימרים סינים זולים המריצים את תוכנת הקודי עלולים עלולים להתלקח - וכן, זה נשמע מגוחך כאילו והאשמה אינה מטולת על יצרן הסטרימר הסיני שאינו עומד בשום תקן בטיחות. מובן שהמהלך הזה אינו מיקרי כמו גם העיתוי שלו.

 

 

 

כותרות הדיילי מייל ואקספרס הבריטים: תוכנת הקודי עלולה להרוג אתכם
 

כותרות הדיילי מייל ואקספרס הבריטים: תוכנת הקודי עלולה להרוג אתכם(צילום מסך)

 

אין זה סוד שהנפגעות העיקריות מהפירטיות הן יצרניות התוכן המיועד לשירותי הצפייה בסטרימיניג. הפרקים בסדרות של החברות הללו אינם משוחררים מדי שבוע כי אם בבת אחת - מה שיצר למעשה את תרבות הבינג', צפייה בבת אחת בעונה שלמה של סדרה. העובדה הזו עשתה את החיים קלים לצרכני התכנים הפיראטים ולמעשה מהווה איום גדול יותר על מודל שרותי הסטרימינג אפילו מעבר לזה המרחף מעל רשתות הטלויזיה הרגילות שנהנות גם מתכנים אחרים בשידור חי - כאלו שהצרכן עדיין מעדיף לצפות בזמן אמת. כעת לאיום הזה מתווסף לו איום חדש ומסוכן הרבה יותר. בעוד בדיוק חודש מהיום נטפליקס עתידה לשחרר את פרויקט הדגל שלה לשנה הקרובה, והכותר היקר ביותר בתולדותיה - סרט פנטזיה עתיר אפקטים בכיכובו של וויל סמית' בשם bright שנושא תג מחיר אדיר של 90 מיליון דולרים.

 

 

הסכום הזה אולי נשמע די שיגרתי במונחים של הוליווד אבל בהתחשב בכך שהסרט הזה אינו מיועד לצאת לשום מסך קולנוע אלא מיועד מראש לצפייה על מסכי טלויזה בלבד - הרי שהדלפה פיראטית של הסרט, בניגוד להדלפת סרטי קולנוע שעדיין ימשיכו לגרוף כסף מהאקרנים, תתבטא בהפסדי ענק לנטפליקס.

 

 

KODI
 

KODI(KODI)

 

אז האם הגיעה סופה של תוכנת הקודי? כנראה שמוקדם מדי לקבוע דבר כזה בעוד יותר ויותר כספים מוזרמים לשוק הסטרימינג במטרה ליצר תוכן מקורי בלעדי, יתכן ונראה את חזרתן של טקטיקות ההפחדה המוכרות של אלו -תביעות ענק. כולנו יודעים שעל כל תוסף כזה שנסגר, יפתחו להם שניים אחרים וגם אם פלטפורמת הקודי עצמה תוצא מחוץ לחוק תצוץ לה איזה פלאטפורמה פיראטית אחרת שתחליף אותה. למעשה אנחנו  כבר רגילים לקרוא על מאבקי האולפנים ההוליוודים בפיראטיות: מתוכנת האימיול, דרך אתר הטורנטים הפיירט ביי ותוכנת פופ קורן טיים -לאורך השנים נראה שיצרניות התוכן הגדולות בעולם ניסו להלחם בתופעת הפירטיות ברשת ללא הצלחה של ממש כך שמוקדם מדי לקבוע כי הקודי מתה. באותו הקשר יש לציין גם את המאבק המקומי של ארגון זיר"ה, המרכז את נושא אכיפת זכויות יוצרים ברשת, נקט בגישה דומה ובעקבות מכתבי תביעה ששוגרו למפתחים מקומיים הצליח  להפסיק את פעילותם של כמה ממפתחי התוספים המובילים בארץ. הסיפור הזה נגמר אגב, כזכור לכולנו, בקמפיין גיוס כספים המוני ברשת שהצליח ללקט את כל 50 אלף שקלים שהמפתחים נתבעו לשלם תוך 48 שעות.