BETA

31.01.2012

23:55

עודכן:

"פילהרמונית הרחוב": האנשים שמאחורי הנגנים הבודדים

כמה פעמים הלכתם לתחנת האוטובוס, עברתם על פני נגן רחוב והתעלמתם מקיומו? כנראה שהרבה. שלושה צעירים תל אביביים החליטו שהגיע הזמן לשינוי והקימו את ZE-ZE, הפרויקט החברתי שמסתמן כדבר החם הבא

מתברר שגם בעולם הציני בו אנו חיים, עוד יש אנשים עם אג'נדה: נרקיס אלון והאחים דניאל ויהונתן וינקלר החליטו לאחרונה ליזום פרוייקטים בעלי משמעות חברתית וסביבתית, והצליחו להקים מיזם שמאגד את הפעילויות הללו - "ZE.ZE", במסגרת הפעילות הם יצרו, בין היתר, את "פילהרמונית הרחוב". אז מה זה בעצם פילהרמונית הרחוב? מדובר בהרכב של כ-10 נגני רחוב אשר קובצו לתזמורת תחת הפקתה המוזיקלית של תום דרום, והכל תמורת שכר הולם ויציב.

 

לכל מי שלא מעודכן, במסגרת הפרויקט יעלה מופע משותף של פילהרמונית הרחוב יחד עם קרולינה וברי סחרוף, מחר (שלישי) ברדינג 3 בנמל תל אביב. ישבנו לשיחה עם נרקיס, מיוזמות הפרויקט, וגילינו קבוצת אנשים שרוצים ליצור עולם טוב יותר, עולם של עשייה חברתית משותפת, ויעשו הכול כדי לשנות אותו.

"פשוט צריכים להתחיל לעשות"

אז מה זה בעצם "ZE.ZE"?

"הרעיון הוא לייצר פלטפורמה, בה כמה שיותר אנשים יוכלו לקחת חלק מעשייה חברתית. כלומר כל אחד יוכל לעשות את מה שהוא אוהב באמצעות העשייה. הפרוייקטים עצמם הם מן הסתם למען מטרה טובה ועבור החברה, אך יכולים לממן את עצמם. עד היום יזמנו אירועים חברתיים ומסיבות, באמצעותם מימנו את הפרויקטים, אבל אנחנו מקווים שפילהרמונית הרחוב יממן את עצמו ושלא נהיה תלויים בתרומות". 

 

וכיצד הסביבה שלכם הגיבה לרעיון המהפכני?

"בהתחלה לא כל כך הבינו על מה אנחנו מדברים, ואז הבנו שאנחנו פשוט צריכים להתחיל לעשות. בקיץ שעבר הקמנו את הקייטנות ואת הפילהרמונית - ועכשיו המיזם שלנו מדבר בעד עצמו. כעת אנשים רוצים לקחת חלק ומתלהבים מהרעיון שלנו".

איך הגעתם לנגני הרחוב, ויותר מעניין, איך הם הגיבו כשהם שמעו את מה שאתם מציעים?

"פשוט הלכנו חודשיים ברחוב וחיפשנו נגנים שמתאימים לפרויקט, זאת היתה חוויה אבל זה גם היה קשה ומתיש. כשדיברנו איתם הם סיפרו לנו שהרבה פעמים פונים אליהם ומציעים להם דברים, אך שום דבר לא קורה. כשהם ראו שאנחנו רציניים הם הצטרפו, ועכשיו אנחנו ממש חברים שלהם".

 

אילו פעילויות נוספות אתם עושים במסגרת המיזם?

"כרגע אנחנו בונים בנק כישרונות - מעין פלטפורמה וירטואלית, בה כל אחד מאופיין לפי מה שהוא יודע לעשות. זו מעין  השמה לפרויקטים חברתיים. בקיץ האחרון קיימנו אירועים חברתיים בתוך חללים אשר שילבו אירועי אומנות - לוקחים חלל ריק והופכים אותו למשהו אחר לגמרי. בנוסף, בקיץ האחרון הקמנו את הקייטנות - איגדנו ילדים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות והכשרנו אותם בקורס הדרכה. לאחר הקורס הם שולבו בתנועת הצופים, והדריכו תמורת שכר. יצרנו פלטפורמה שסיפקה להם שכר הולם ועבודה שמבטאת את היכולות שלהם. אנחנו מקווים שהשנה הם יקחו את הפרויקט בידיים שלהם ויובילו אותו. אפילו אימצנו שני מרכזי יום לקשיש, ואנחנו מקיימים שם חוג לריקודי בטן, יוגה ועוד".

 

כמה אנשים לוקחים חלק במיזם?

"שלושתנו מתפעלים את הכל מבחינה שוטפת, אך יש סביבנו מעגל של כ-20 אנשים שעושים המון ועוזרים עד כמה שהם יכולים. זה הפך להיות משהו של כולם. אם למישהו יש רעיון שהוא רוצה לפתח, הוא מוזמן ליצור קשר באתר שלנו או דרך הפייסבוק".

 

מה מחכה לאנשים שיגיעו בשלישי להופעה?

"תהיה מוזיקה קצבית, מוזיקת עולם, כלייזמרים. יהיה מגניב והכי חשוב - תבואו עם ראש פתוח. אנחנו עובדים גם על המופע הבא שיתקיים עוד כחודשיים בו הפילהרמונית תארח את אהוד בנאי ודני סנדרסון, כך שיש למה לצפות".

טעימה קטנה מהמופע

פילהרמונית הרחוב מארחת את ברי סחרוף וקרולינה.

יום שלישי, 07.02.12, בשעה 20:30 ברדינג 3, נמל ת"א