אייפון יקר לי: עושים סדר במחירים

התכוונתם לקנות אייפון והתבלבלתם משפע המסלולים? שי סומק עושה סדר: איזו חברה מציעה את חבילות הגלישה המגוחכות ביותר, באיזה מסלול עדיף לבחור ומי הזולה ביותר?

פתיח

חוק טבע אומר שרק לאחר שוך הסערה אפשר לראות את השברים ולהבין את מדדי השבר. הסערה התרחשה בלילה שבין יום רביעי לחמישי, בשעה חצות ודקה, כאשר שערי חברות הסלולר נפתחו והאייפון הראשון נמכר בישראל באופן רשמי. היו אורות גבוהים, מוזיקה, הפנינג מטורף - אבל מרבית הסקרנים העדיפו להמתין, ובעיקר הם העדיפו לנסות לבחון את המסלולים בצורה שפויה יותר ולהבין מהו המסלול המשתלם ביותר. זה לא קל, כיוון שכל חברה מציעה מסלולים שונים ומגוונים (בסלקום הודו שהתורים שלהם התארכו כיוון שכל מכירה ארכה כחצי שעה), והגדילה לעשות אורנג', שרק מלהביט בשפע המסלולים שלה נהיה לנו כאב ראש. ובכל זאת, החלטנו לקפוץ למים ולנסות לעשות לכם סדר: כמה תשלמו בתכל'ס, איזה מהמסלולים ריאלים ומי החברה המשתלמת ביותר בשלב זה.

פלאפון: הכי קל לבחור

החברה שעשתה לנו חיים קלים היא בלי ספק פלאפון, שמציעה בסך הכל שני מסלולים בהירים ונהירים. בכל מסלול תתחייבו לסכום קבוע שתשלמו במהלך 18 חודשים, כשסכום זה יקנה לכם 250 או 300 דקות שיחה, וכן 250 הודעות או 300 בהתאמה. בשתי החבילות תקבלו חבילת גלישה של 10 ג'יגה, שאמורה בהחלט להספיק לשלל יישומי הרשת של האייפון שלכם.

המסלולים שמציעה פלאפון לא זולים בהכרח. אם אתם מתפשרים, ולא חשים צורך לקנות דווקא את את הדור החדש של האייפון, וגם המסלול הראשון מספק אתכם, הסכום הנמוך ביותר שתשלמו בפלאפון הוא 5,781 שקלים. עם זאת, התכנית שאנו מאמינים שתהיה הפופלרית ביותר היא זו שבה ניתן לרכוש את הדור החדש של iPhone עם 16Gb זיכרון, בצירוף עם המסלול הראשון. במקרה זה תשלמו עד תום התקופה 6,181 שקלים - לא הפרש גדול במיוחד בהשוואה למחירו של המסלול הנמוך ביותר.

סלקום: הפרשים גדולים מדי בחבילות

בסלקום תמצאו שלושה מסלולים שההפרשים ביניהם גדולים מדי לטעמנו. בחבילת אייפון הרגילה תקבלו 200 דקות שיחה ו-250 הודעות, בנוסף לחבילת גלישה גבולית של 1 ג'יגה. המחיר הזול ביותר, בו תרכשו מכשיר מהדור הישן, יעלה לכם 5,281 שקלים - מחיר זול באופן יחסי. שאר החבילות גדולות מדי לטעמנו, וחבל שאין חבילה שמשלבת בין 300 שקות שיחה ל-300 הודעות SMS. אם תבחרו את האייפון 16G במסלול הזול ביותר ("חבילת אייפון") תשלמו 5,781 שקלים.

אם תעבורה של 1 ג'יגה לא מספיקה לכם, תוכלו לרכוש חבילת גלישה ללא הגבלה בעלות של 60 שקלים בחודש - כלומר תוספת של 1080 שקלים, שתקפיץ את המחיר הסופי ל-6861 שקלים.

אורנג': פרס נובל למי שמבין את המסלולים

אורנג' בלי ספק היו הכי יצירתיים בקביעת המסלולים שלהם, וזה מאוד לא פשוט להבין את שלל האפשרויות. ראשית, אורנג' מציעה ארבעה מסלולים. שנית, היא החברה היחידה בה מחיר המכשיר אינו קבוע וחד פעמי אלא הוא נקבע על פי המסלול בו תבחרו ועל פי גודל הזיכוי שתקבלו. שלישית, אם תרצו לקבל אחריות עם המכשיר תאלצו לרכוש אותה בנפרד.

תיאורטית, אורנג' מציעה את האפשרות הזולה ביותר כאשר מכשיר מהדור הישן במסלול הפשוט יעלה לכם סכום מצחיק (יחסית) של 3,336 שקלים. זהו מחיר על הנייר בלבד, כי מדובר במסלול מגוחך שלא יספיק לאף אדם שאנחנו מכירים - אנחנו לא בטוחים שתוכלו לדבר רק 100 דקות, ועל חבילת הגלישה אין מה לדבר. למעשה, כל המסלולים מגיעים עם חבילת גלישה מצחיקה של 30MB שלא תספיק ליותר מדי.

ליתר בטחון, אנחנו מציינים בסוגריים את המחירים הריאליים לדעתנו - לאחר שהוספנו להם חבילת גלישה של 5 ג'יגה, בעלות של 89 שקלים בחודש. המסלול הנפוץ ביותר, כך נראה לנו, יהיה זה שכולל 250 דקות ומכשיר 16Gb. במסלול זה תשלמו בסיכום הסופי 6,264 שקלים (כאמור, כשאלו כוללים גם חבילת גלישה הגיונית).

בשורה התחתונה: מי הכי זולה?

בסופו של דבר ובאופן לא מפתיע, לא מצאנו שינויים גדולים בין ספקיות הסלולר. אנו מאמינים שרובכם תתמקמו באמצע, כך שהמחירים די דומים.

ובכל זאת מי הכי משתלמת? חישבנו את המסלולים שאנחנו חושבים יהיו הפופולירים ביותר, בצירוף עם אייפון 3Gs בעל זכרון של 16Gb, שנראה לנו שיהיה זה שיספק את רובכם.

סיכום סופי

חברת פלאפון היא המשתלמת ביותר - לא רק שהתשלום שלה הוא הזול ביותר, היא גם מציעה שילוב נכון יותר של דקות שיחה, מספר הודעות וחבילת גלישה. אורנג' לא רחוקה ממנה, אבל מציעה 150 הודעות פחות וחבילת גלישה נמוכה יותר.

אם אתם מסתפקים בחבילת גלישה של 1G, אז לסלקום דווקא יש את ההצעה המשתלמת ביותר - 5,781 שקלים. עם זאת, לצורך ההשוואה הנוכחית חישבנו בסלקום חבילת גלישה של 10G, כדי להציב אותה בקו דומה עם שאר החברות, ונפח גלישה זה הקפיץ את המחיר והפך את סלקום לחברה היקרה ביותר.

חשוב לזכור שכבר היום אנחנו משלמים לא מעט על מכשירים. ההבדל הוא שבאייפון תאלצו לרוב לשלם בכל חודש יותר מ-300 שקלים בממוצע, כל עוד אתם לא חורגים מהחבילה. חריגה תקפיץ את הסכום בצורה משמעותית.