BETA

02.04.2013

17:36

עודכן:

המלחמה שבדרך: אייפון 5 מול גלקסי 4

גלקסי S4 מגיע אוטוטו לחנויות, ויתחרה ישירות באייפון 5 של אפל. רגע לפני שזה קורה, ניסינו לענות על שאלת ה-4,000 שקל: איזה מכשיר כדאי לקנות?

המלחמה הגדולה הבאה בתחום הסלולר כבר כמעט כאן: לפני מספר שבועות חשפה סמסונג את הגלקסי S 4 באירוע נוצץ בניו-יורק, והיא מתכוונת לשווק אותו ראש בראש אל מול האייפון 5 - מכשיר הדגל הנוכחי של אפל.

 

האפל-פאנבויז כבר מצחצחים חרבות ומעריצי סמסונג כבר משחיזים סכינים, וסביר להניח שתראו הרבה קרבות-טוקבקים בנושא בשבועות הקרובים (והיי, אולי אפילו בכתבה זו ממש!), אבל במלחמה כמו במלחמה - בין שני הצדדים נמצאים תמיד האזרחים הפשוטים שסובלים. או במקרה שלנו: הצרכנים הפשוטים, שפשוט רוצים את הסלולרי הטוב ביותר ואין להם מושג אם להשקיע את 4,000 השקלים שלהם במכשיר החתיך של אפל או בסלולרי המסוקס של סמסונג.

 

הסלולרי הכי הכי

קשה להגדיר מה הוא "הסלולרי הכי טוב בשוק". ההבדלים בין הגלקסי לאייפון אינם מסתכמים רק בשאלה איזה מהמכשירים מצויד במעבד יותר חזק, אלא בהבדלים בסיסיים ומהותיים: יש מי שיעדיף את הגישה הסגורה אך הנוחה של אפל, ויש כאלה שיעדיפו להסתבך קצת יותר עם אנדרואיד ולקבל בסופו של דבר מכשיר "פתוח" יותר. יש מי שיחשוב שהמסך הענקי של הגלקסי הוא מצוין, לעומת אחרים שיסתנוורו מהצבעים הבוהקים מדי ויתעצבנו שהמכשיר בקושי נכנס בכיס. עוד על ההשוואה בין ההבדלים הבסיסיים בין המכשירים אפשר לקרוא כאן.

 

אבל אם אתם בכל זאת מתעניינים בנתונים היבשים, אפשר להכריז על המנצח במלחמה הזו עוד לפני שזו מתחילה: מבחינה טכנית, הסמסונג גלקסי S 4 מתקדם הרבה יותר מהאייפון 5. יש לו מעבד חזק יותר, מסך טוב יותר (לפחות בכל הקשור לגודל, רזולוציה וצפיפות פיקסלים), מצלמה עם יותר מגה-פיקסלים והרבה יותר חידושים חביבים, כמו אפשרות לשלוט באופציות מסויימות על ידי המבט.

 

מצד שני, יש לציין שהגלקסי הבא לא נראה כמו שיפור מהותי על פני קודמו - ונוצרת הרגשה שסמסונג מתחילה להזכיר את אפל בשדרוגי המכשירים שלה. ה-Galaxy S4 החדש מרגיש כמו שיפור מינורי ל-Galaxy S3, בדיוק כמו שה-iPhone 5 הרגיש כמו שדרוג מינורי ל-iPhone 4s.

 

זאת ועוד - יש סיכוי מסויים שלמרות הנתונים העדיפים על הנייר, הביצועים בפועל עדיין ישארו מוטים לטובת ה-iPhone 5. נצטרך לחכות להשקת המכשיר של סמסונג כדי לדעת את התוצאה הסופית - אבל באפל מומחים בהתאמה של רכיבי החומרה לתוכנה שמפעילה אותם, ובסחיטת ביצועים די מטורפת. יכול להיות שבעולם האמיתי המעבד החלש יותר של האייפון יצליח לטעון דפי אינטרנט ולהעלות אפליקציות מהר יותר מזה של הסמסונג. נצטרך לחכות ולראות.

 

 

ומי היפה בעיר?

אבל למי אכפת מכח, כשאפשר להסתכל על הצורה החיצונית? מבחינה זו, למרות שבסופו של דבר הכל עניין של פעם, נראה שהיתרון נמצא דווקא בכיס של אפל. דבר ראשון - קשה להתווכח עם זה שאיכות ההרכבה והחומרים של ה-iPhone הם עולם אחר מזה של הגלקסי, וגם אם אתם אוהבים את העיצובים של סמסונג המכשירים שלהם פשוט מרגישים פלסטיקיים מדי אחרי שמתנסים קצת במפלצות הזכוכית והמתכת של אפל.


אבל זו לא הסיבה העיקרית. העניין הוא שהגלקסי 4 נראה כמעט בדיוק אותו דבר כמו הגלקסי 3. המסך טיפה גדול יותר, זה נכון, אבל המסגרת והעיצוב החיצוני נשאר כשהיה - וסביר להניח שרוב האנשים לא יוכלו להבדיל בין המכשיר החדש למכשיר הישן. זאת לעומת ה-iPhone 5, שקל מאוד לזהות על פני קודמיו.


זה לא נעים להודות, אבל "אפקט השופוני" הוא חלק בלתי נפרד מרכישה של סמרטפון חדש - במיוחד אם מדובר באחד במחיר כל כך גבוה. וכשהדור החדש נראה כמעט אחד לאחד כמו הדור הקודם - זו בעיה. לשם ההגינות נציין שסביר להניח שאפל תהיה באותה בעיה בדיוק כשתוציא את ה-iPhone הבא שלה - שלפי כל ההערכות יחלוק את אותו עיצוב בדיוק של ה-iPhone 5.

ואולי המנצח בכלל יגיע מחוץ לעיר?

רגע לפני שהסמסונג החדש נוחת, צריך גם להגיד דבר נוסף: זה כבר זמן רב שלא רק אפל וסמסונג נמצאות בקרב על התואר "הסמרטפון המגניב בעולם". וזה לא הכל - בזמן שאפל וסמסונג רבות ומוציאות עדכונים מינוריים למכשירים על בסיס שנתי - נראה שחלק מחברות הטכנולוגיה האחרות יכולות לעקוף אותן בסיבוב.

 

כך למשל - נחשב ה-HTC One לאחד מהמכשירים הטובים ביותר בשוק כרגע - עם עיצוב מרגש הרבה יותר מזה של הגלקסי ונתונים טכניים שבהחלט משתווים אליו. גם ה-Nexus 4 של LG הוא מכשיר מצוין עם תג מחיר נוח - וההמלצה האוטומטית שלי לכל מי ששואל אותי איזה מכשיר אנדרואיד כדאי לו לקנות.

פורסם לראשונה ב"חורים ברשת"