BETA

11.03.2018

14:13

נושאים חמים

המים שעלולים לסכן את הבריאות שלנו

מתחקיר מעמיק עלה כי ברוב מי הברז בישראל חסרים מינרלייים חיוניים. פי הערכות משרד הבריאות, מאות אנשים מתים בשנה בישראל, בגלל מחסור במגנזיום

המים הם בסיס החיים, כולנו מסכימים שללא מים לא יתכנו חיים, אבל מה שאולי לא כולנו יודעים, שבמים מומסים מינרלים חיוניים, בלתי ניתנים לראייה שהינם חיוניים מאוד לגוף האדם, מאז שהאדם הקדמון צעד על כדור הארץ ועד ימינו, גוף האדם התרגל לקבל דרך המים את המינרלים החיוניים לתפקוד הגוף, והחשוב שבהם הוא המגנזיום. כבר בשנת 2009 קבע ארגון הבריאות העולמי שגוף האדם צריך לקבל חלק מהמגנזיום דרך מי השתייה, ועל כן עלולה להיווצר בעיה בריאותית מכך שהעולם מתחיל להתפיל כמויות הולכות וגדלות של מים. ישראל נמצאת הרחק מכולם, במקום הראשון באחוזי התפלת המים. המים שתמיד היו זמינים לנו הולכים ונעלמים, כיום רוב המים בישראל אינם טבעיים עוד. את הטבע החליפה הטכנולוגיה התעשייתית.

 

מתקני ההתפלה הכי גדולים ומתקדמים בעולם נבנים בישראל כפטריות אחרי הגשם, גשם שלא מגיע, נכון שהצלחנו להתגבר כאן בישראל הקטנה והיבשה על משבר המים שהולך ומאיים על חלקים גדולים מהעולם, אבל על הדרך יצרנו לנו בעיות חדשות שרוב העולם עוד לא חווה אותן.

   

ישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי בה האזרחים שותים כמויות כל כך גדולות של מים מותפלים, מה שהופך אותנו למדינה בה מתבצע סוג של ניסוי המונים שאת תוצאותיו נדע רק בעוד שנים רבות. הילדים שנולדו בשנים האחרונות בארץ ושותים בעיקר מים מהברז או ממסנני מים, אינם מקבלים כמעט מגנזיום דרך המים. ההערכות מדברות על כך שבערך שני שליש מהציבור הישראלי, שותים מי ברז או מים מסוננים והיתר צורכים מים מינרליים.

 

אוכלוסיית העולם וישראל  במיוחד סובלת באופן קבוע ממחסור במגנזיום בתזונת היום יום, בעיקר בגלל צריכה מוגברת של מזונות מעובדים.

  

מחסור במגנזיום לאורך שנים יכול לגרום למגוון בעיות רפואיות לילדים, כך עולה ממחקרים שנעשים בשנים האחרונות, חלק מהמחקרים קושרים את המחסור במגנזיום לבעיות קשב וריכוז אצל ילדים ואף לאוטיזם ומוות בעריסה.

  

משרד הבריאות מזהיר כבר שנים שמחסור המגנזיום במי השתייה מוביל למאות מקרי מוות בשנה עקב מחלות לב. מה שקורה היום אצל המבוגרים יכול לקרות ביום מן הימים אצל הילדים הצעירים שנחשפים מגיל אפס למים חסרי מגנזיום.

  

מבדיקה שערך העיתונאי ניק קוליוחין ב-23 ערים המרכזיות בישראל: אשקלון, אשדוד, ראשון לציון, רחובות, נס ציונה, בת ים, חולון, תל אביב, גבעתיים, רמת גן, פתח תקווה, הרצליה, רעננה, כפר סבא, הוד השרון, נתניה, חדרה, חיפה, עפולה, ירושלים, באר שבע, קרית גת ומודיעין, עולה כי בכל הערים כמעט ישנה כמות מזערית של מגנזיום, מצב שרק יחמיר בשנים הבאות כאשר אחוז התפלת המים יעלה. הערים היחידות שרמת המגנזיום בהן יצאה ברמות מספקות על פי המלצת משרד הבריאות הן תל אביב, פתח תקווה ואשקלון. עם זאת תושבי אשקלון ותל אביב מקבלים כמו כל הערים לאורך מישור החוף, הקרובות לחמשת מתקני ההתפלה שמפוזרים לאורך הים התיכון, לרוב מים מותפלים נטולי מגנזיום, ככל הנראה ביום הדגימה הוזרמו במקרה מי קידוחים במערכת העירונית, אלה הם מים טבעיים שנשאבים מבארות המים ועל כן יש בהם מגנזיום. לדוגמה בתחקיר על המים בתוכנית של ״עושות חשבון״ ב ערוץ עשר שנעה לפני כחצי שנה יצאה בבדיקת המגנזיום בתל אביב כמות מזערית של קצת יותר ממיליגרם אחד של מגנזיום לליטר מים כאשר המלצת משרד הבריאות היא 30 מיליגרם מגנזיום לליטר מים.

 

חשוב להדגיש שמי ששותה מים ממסנני מים כמו תמי 4 או בריטה ששולטים בשוק כיום מקבל בדיוק את אותה הכמות המינימלית של המגנזיום שישנה במי הברז בעיר מגוריו, ולעתים אפילו כמות קטנה יותר מכיוון שהפילטרים עלולים לסנן חלק מהמגנזיום ויתר המינרלים במים. נכון להיום הדרך היחידה לקבל כמויות גבוהות של מגנזיום במים היא לגור בגליל או ברמת הגולן, לשם עדיין לא הגיעו המים המותפלים, או לקנות מים מינרליים שנשאבים מאותם מקורות מים טבעיים בהם מצוי המגנזיום הטבעי. 

 

בתגובה לפרסום הראשון של דן לביא כתב הסביבה של ישראל היום, על  בדיקות המגנזיום מעוררות הדאגה, הגיב משרד הבריאות ואמר כי הוא לא מופתע מתוצאות הבדיקות וכי הסובלים העיקריים נכון להיום ממחסור במגנזיום, הם ילדים בגיל ההתבגרות ואנשים מעל גיל 30.

 

למרות שכבר משנת 2009 לפחות ידוע למשרד הבריאות, רשות המים ומקורות על הסכנות של מחסור במגנזיום, אף גוף לא הזהיר מעולם את הציבור הרחב על המחסור החמור במגנזיום, שרק הולך ומחריף משנה לשנה, עקב עליה מתמדת באחוזי ההתפלה שכבר כיום עומדים על לפחות 75 אחוז מכלל מי השתייה בישראל, וההערכות הן שבעוד כמה שנים כל המים בישראל יהיו מותפלים.

 

 ניק קוליוחין

ניק קוליוחין( ניק קוליוחין)