BETA

23.02.2017

10:28

נושאים חמים

ארדן על המחדל באום אל חיראן: "אם יתברר שלא מדובר בפיגוע - צריך להתנצל בפני המשפחה"

בצל ההערכות כי ממצאי מח"ש יעלו שהושטרים לא נהגו כשורה בעת הירי בנהג ביישוב הבודאי, התייחס השר לביטחון הפנים לאירוע בדף הפייסבוק שלו: "אוודא שהלקחים יופקו" • וגם: אחיו של אל-קיעאן תקף את המשטרה בראיון לתוכנית הבוקר "אור ומיה"

המחלקה לחקירות שוטרים צפויה להודיע רשמית שאירוע הדריסה באום אל חיראן, שבה נהרגו השוטר ארז עמדי לוי ויעקוב אבו אל קיעאן אינה פיגוע טרור.

 

כבר לפני חודש פרסמנו כאן בחדשות 10 לראשונה כי ספק אם מדובר בפיגוע. פרשנית הבריאות הילה אלרואי הציגה את דוחות הנתיחה של הנהג הדורס שמהם עולה שרגל ימין שהייתה על דוושת הגז, נפגעה מקליע שירו השוטרים.


>> לכתבות נוספות בנושא

דוח הנתיחה מראה: הדורס מהנגב נפגע מירי ברגל שהייתה על דוושת הגז

בלעדי: עדויות השוטרים במח"ש בפרשת אום אל חיראן

המחדל המשטרתי באום אל-חיראן: "מי שאחראי למוות צריך להתפטר מיידית"

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס לדיווחים האחרונים בעמוד הפייסבוק שלו וכתב כי במקרה שבו יתברר כי לא התרחש פיגוע ביישוב הבדואי, יהיה צורך בהתנצלות בפני משפחתו של אל-קיעאן. "תחקיר המשטרה ועדויות השוטרים בשטח הצביעו על כך שמדובר בפיגוע דריסה שבו נהרג שוטר, אלה היו הממצאים", כתב ארדן.

 

עוד הוסיף ארדן כי "אני תמיד מגבה את הכוחות שנשלחים לבצע פעילות, אני גיביתי את השוטרים שפעלו שם בשמנו וכל עוד אין שום ממצא אובייקטיבי אחר, חובתי להמשיך לתת גיבוי למי שפעלו לילות וימים כדי לשמור על כולנו וכדי לאכוף את החוק והסדר".

<figure data-height="700" data-alias="מפיגוע-דאעש-עד-מקרה-מצער-מה-קרה-באום-אל-חיראן" data-version="0.0.11" class="tline-iframe op-interactive" style="text-align: center; margin: 0"> height="500" width="500" scrolling="yes" frameborder="0">

בהמשך דבריו התייחס לחקירת האירוע: "מיד כשנפתחה חקירת מח"ש אמרתי שאקבל את מסקנותיה. האם ייתכן שנעשו שגיאות באירוע הקשה והמורכב שהתרחש שם? ייתכן, בטח בסיטואציה מורכבת כמו שהיו בה הכוחות בשטח. אם יתברר שהיו כאן שגיאות או שלא מדובר בפיגוע, אז בהחלט יש חובה שהמערכת תלמד מכך ואני אוודא שהלקחים יופקו ומה שצריך לתקן יתוקן".

 

ארדן טען בנוסף כי מתנהל מסע הסתה נגדו ונגד המשטרה. "אין קשר בין מה שכתבתי לעיל ובין הקמפיין האדיר והשקרי שמתנהל נגדי ונגד המפכ"ל והמשטרה", כתב ארדן, "ההאשמות כנגד המשטרה כאילו שהיא נוקטת באלימות מכוונת כנגד ערבים החלו מיד לאחר הדריסה. חברי הכנסת הערבים בראשות איימן עודה הפיקו מסע ציבורי ותקשורתי נרחב שכל מטרתו להרתיע את המשטרה ואותי מהמשך האכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית".

 

לסיום כתב ש"בין אם הוא היה פיגוע ובין אם לאו. את המסקנות של מח"ש, יהיו אשר יהיו, נקבל ונפעל לפיהן.ואם יתברר שלא היה מדובר בפיגוע אז ודאי שצריך גם להתנצל בפני בני משפחתו".

אחיו של יעקוב אל קיעאן: "הייתי רוצה שארדן לא יספק הצהרות"

בתוך כך, חאמד אבו אל קיעאן, אחיו של יעקוב שנהרג מירי השוטרים, מתח ביקורת חריפה על התנהלות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. "הייתי רוצה שארדן לא ימהר להצהיר הצהרות לפני שהוא מאמין לשקרים של המשטרה", אמר לתוכנית הבוקר של אור מיה.

 

עוד הוסיף אל קיעאן כי "אנשים צריכים לקחת אחריות על השקרים שהם אומרים ולעזוב את המערכת המשטרתית. אפילו חבר הכנסת יהודה גליק היה אצלנו בבית וניחם אותנו, אבל ארדן והמפכ"ל לא יודעים להגיד את האמת".