BETA

05.05.2016

12:50

נושאים חמים

ניצול השואה מתחנן: "תפסיקו עם ההשפלה בוועדות הרפואיות. תנו למות בכבוד"

בדיון על מצבם של ניצולי השואה בארץ, סיפר אברהם ננצל, יוצא טהרן בן 90, על ההשפלות שעבר: "ישר אומרים לי 'אתה על סעיף זה וזה'. לא מקשיבים. זה לא יכול להימשך". ח"כ אלעזר שטרן: "אנחנו חייבים להגיע לניצולי השואה בעצמנו ולעזור להם"

פחות מ-200 אלף ניצולי שואה נותרו בחיים, כמעט רבע מהם חיים מתחת לקו העוני, ואחד מהם, אברהם ננצל שהגיע הבוקר (חמישי) לאולפן "אור ומיה", התחנן בפני חבר כנסת ונציגת משרד האוצר שישבה באולפן - כנציגי הממשלה והמנגנון הביורוקרטי - להפסיק את ההשפלה בוועדות בהן נקבעת זכאותם של הניצולים.

 

ננצל, בן 90 כיום, אמר: "כולכם מדברים גבוהה-גבוהה, ולא ראיתי שזה מגיע למשהו מעשי. עד היום יש השפלה בייחוד בוועדות. אנא, תורידו את הדבר הזה. אני ויתרתי על הגעה לוועדות. כי הדבר הראשון שם, אנשים לא שמים לב לזה ותכף זורקים לי לפני שאני מתיישב את ה'אתה נמצא על סעיף זה וזה'. לא רוצים לשמוע מה המצב, איך המצב או דומה לזה. רבותיי, אתם חייבים להוריד את זה. תנו לאנשים עכשיו למות בכבוד. זה לא יכול להימשך בצורה הזו".

 

>> לכתבות נוספות בנושא

הנוקם: לוחם הפלמ"ח שרדף נאצים ושפט אותם

הספר שתיעד את שארית הפליטה במחנה זלטהיים

ניצול השואה בטור: מדוע אסור לבטל את המסעות וטקסי הזיכרון

 

הניצול הוסיף: "אחרי סרט בו הופיע חבר שלי, ניצול אחר, השפילו אותו בוועדה והוא ברח מהחיים, היום הוא בבית אבות". עופרה רום, העומדת בראש הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, הגיבה: "אחד הדברים שצריך להתמקד כיום זה לתת לניצולים לחיות בכבוד. לעשות את המקסימום כדי לבטל כל ביורוקרטיה אפשרית. אנחנו עושים את זה, אבל צריך לעשות יותר".

 

 

אברהם ננצל, ניצול שואה יוצא טהרן:
 

אברהם ננצל, ניצול שואה יוצא טהרן: "לא רוצים לשמוע אותי"(חדשות 10)

 

מיקי פלד, כתב "כלכליסט", אמר בדיון: "החלוקה של הניצולים להמון המון סוגים ותתי סוגים רק מסבכת עוד יותר להבין איזו זכות בדיוק אפשר לקבל. צריך לעשות את זה הרבה יותר פשוט. זה מה שאברהם מדבר עליו פה, ואז לא צריך ועדות וטרטורים. פשוט לתת".

 

ח"כ אלעזר שטרן היכה על חטא: "על שרידי השואה ישראל קיבלה כסף. ישראל נבנתה במידה רבה, לא נעים להגיד, על כסף ששולם על הסבל שלהם. ודבר נוסף, בו צריך להגיד את האמת, לאורך שנים - השפלנו אותם, פגענו בהם, שלחנו אותם למשרדי עורכי דין שימצו להם את הזכויות, הם הידפקו להם על הדלתות ובמידה מסוימת גם שילמו חלק גדול מאותם משרדים.

 

 

"מדינת ישראל, את מה שעכשיו מנסים לתקן - אנחנו צריכים ללכת אליהם", אמר. "הם עלו לארץ, היינו חייבים שתהיה לנו רשימה, מי עבר את התופת הזו - ועכשיו זו הזכות והחובה שלנו כלפיהם וכלפי הילדים שלנו. אני מקווה שבזמן הלא ארוך שנותר לנו להנות משרידי השואה שעוד איתנו, נדע לתקן את זה".

 

שטרן, המכהן כיום כראש השדולה למען ניצולי השואה בכנסת, הוסיף: "הטיפול של התקשורת, של משרד האוצר, של משרד הרווחה - הקרן שעמדתי בראשה שהיא זרוע כמעט של הרשות, אנחנו צריכים לפעול יותר מהר, ולגשת אליהם, ריצ'ינג אאוט. לשאול אותם ולהשתחרר מהמבחנים המשפילים, של תתכופף ותרים כוס ותראה כמה אחוזי נכות יש לך. יותר מאשר זו זכות שלהם, זו חובה שלנו".

 

 

אלעזר שטרן. הכה על חטא
 

אלעזר שטרן. הכה על חטא(צילום מסך)