איראן: השיחות עם מעצמות המערב לא יהיו על הגרעין שלנו

בהתייחסות רשמית ראשונה של איראן לחבילת ההצעות שלה לסבא"א, אמר נציג המדינה כי טהרן מוכנה לקיים שיחות משמעותיות במגוון נושאים אך "לא על פרויקט הגרעין"

(1:44 דקות)

שליח איראן לוועידת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בוינה, עלי סולטנייה, אמר היום (חמישי) כי השיחות עם מעצמות המערב לא יכללו דיון בנושא תוכניתה הגרעינית של טהרן - כך מדווחת רשת הטלוויזיה הממלכתית האיראנית.

לדבריו, טהרן מוכנה לקיים שיחות משמעותיות במגוון נושאים במטרה להבטיח לכל המדינות גישה לאנרגיה גרעינית, במקביל למניעת הפצת נשק גרעיני.

דבריו של סולטנייה הינם חלק מתשובתה של איראן למעצמות המערב ביחס למשא ומתן עם המעצמות בהמשך החודש. אתמול הגיבה שגרירת ארה"ב באו"ם ל"חבילת ההצעות" המשופרת שהוגשה על ידי איראן ואמרה: "אנו מקווים כי ההצעה כוללת תגובה רצינית ואמיתית לדרישותינו לשוב לשולחן הדיונים ולנהל משא ומתן על המשך תכנית הגרעין".

בתום פגישה של חברות מועצת הביטחון של האו"ם הוסיפה רייס ואמרה כי "אנו נלמד את תוכן ההצעה ונשקול את תגובתנו".

מוקדם יותר הגישה איראן את תשובתה לשש המעצמות אשר דרשו ממנה לשוב לשולחן הדיונים ולנהל משא ומתן על המשך תכנית הגרעין שלה. תוכן ההצעה האיראנית עדיין לא פורסם ושר החוץ האיראני הסכים לומר רק כי "היא מתייחסת למכלול של נושאים עולמיים שיש להתמודד עימם".

בסוף החודש אמור לפוג האולטימטום של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לאיראן בנוגע לחזרתם למשא ומתן. בחודש הקרוב תעסוק הקהילייה הבינלאומית רבות בנושא הגרעין האיראני – בכינוס העצרת הכללית של האו"ם בסוף החודש ובכינוס המדינות החברות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.