19.09.2012

16:41

עודכן:

שעון הקיץ יסתיים במוצאי שבת: "אלי ישי עבד על כולם"

גם השנה בישראל מחוגי השעון ינועו שעה אחורה, חודש וחצי לפני שאר העולם, מסיבות דתיות. ח"כ הכנסת ניצן הורוביץ, שקידם חקיקה בנושא, תקף את שר הפנים על כך שהוא מונע את שינוי החוק. "למרות כל הוועדות וההבטחות, האיוולת נמשכת: החוק לא שונה. גם השנה הציבור הישראלי יפסיד שעות אור רבות בגלל גחמה בלתי מוסברת"

חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) תקף היום (רביעי) את שר הפנים, אלי ישי, על המעבר משעון הקיץ לשעון החורף במוצאי שבת הקרובה ואמר כי ישי "עבד על כולם". "למרות כל הוועדות וההבטחות, האיוולת נמשכת: החוק לא שונה, ושוב שעון הקיץ מסתיים חודש וחצי מוקדם מדי", טען הורוביץ.

שעון החורף בישראל מתחיל כחודש וחצי לפני המעבר לשעון חורף ברוב המדינות. הסיבות לכך הן דתיות, בין היתר כדי להקל על הצמים ביום כיפור. אולם להזזת השעון יש השלכות משמעותיות על המשק - קיצור היממה מעלה, לדוגמה, את צריכת החשמל. גם לילדים יש פחות שעות אור פנויות לשחק בחוץ.

 

"גם השנה הציבור הישראלי יפסיד שעות אור רבות בגלל גחמה בלתי מוסברת", זעם הורוביץ. "למרות כל הדיבורים על הארכת שעון הקיץ והרושם שנוצר בציבור כאילו חל שינוי כלשהו, הרי החוק לא השתנה והמצב נותר בדיוק כפי שהיה בשנים הקודמות: סיום שעון הקיץ חל על פי הלוח העברי, לפני יום כיפור".

 

"לפני מספר שנים הגשתי הצעת חוק בת שורה אחת: 'שעון הקיץ יסתיים בסוף אוקטובר'", סיפר העיתונאי לשעבר. "תאריך קבוע מדי שנה, בלי סיבוכים, בדיוק כפי שמקובל בעולם. בעקבות הצעת החוק, שלוותה בלחץ ציבורי גדול - יותר מ-300 אלף איש חתמו על העצומה - נקט משרד הפנים בהתחמקויות וסחבת לאורך השנה. ארבע פעמים ביקשה ממני הממשלה דחייה בהצבעה, כדי לאפשר לה לקדם את העניין".

הורוביץ מוסיף כי בעקבות הצעתו הקים שר הפנים "ועדת מומחים", שפרסמה דו"ח ארוך אך לא הגיעה למסקנה ברורה. "לבסוף, הציג ישי תיקון לחוק הקובע כי שעון הקיץ יסתיים באופן קבוע בתחילת אוקטובר. זו הייתה עבודה בעיניים, בגלל הלחץ החרדי: לפי התיקון החדש יהיה שינוי של ימים בודדים באורכו של שעון הקיץ, בממוצע רב-שנתי, ויהיו גם שנים בהן לא יוארך כלל".

 

אולם גם התיקון הקטן הזה לא אושר בכנסת, והוא תקוע בוועדת הפנים. השעון מוסיף להיקבע על פי החוק הישן. "הגיע הזמן לשים קץ לאיוולת", קרא הורוביץ. "שעון קיץ ברוב ימות השנה ייטיב עם כלל הציבור - ילדים ומבוגרים, נהגים והולכי רגל, חילונים ודתיים. הממשלה צריכה לשמוע את קריאות הציבור, ולשים קץ לאיוולת הזו שעולה לנו עשרות מיליוני שקלים ופוגעת בהרגלי החיים של כולנו".