BETA

08.08.2012

14:20

עודכן:

אישום: סייעו לחיזבאללה להחדיר לישראל 20 ק"ג של חומרי נפץ לביצוע פיגועים

בית המשפט המחוזי בנצרת התיר לפרסום פרשה, במסגרתה 10 תושבים של הכפר רג'ר ונצרת, רובם סוחרי סמים, הואשמו כי סייעו לחיזבאללה לתכנן גל פיגועים בישראל. במסגרת הפרשה הוחדרו מלבנון לישראל 24 מטענים מחומר נפץ תקני, שהוחבאו בחצר ביתו של אחד הנאשמים. רוב המעורבים ככל הנראה לא ידעו שבתיק שהועבר מלבנון היו חומרי נפץ, וחשבו כי מדובר בסמים

שירות הביטחון הכללי והמשטרה סיכלו לאחרונה גל פיגועים גדול שתכנן לבצע בישראל ארגון חיזבאללה. כך הותר היום (רביעי) לפרסום עם הגשת כתבי אישום נגד עשרה ערבים ישראלים, שסייעו להחדיר מלבנון לישראל 24 מטעני חבלה רבי עוצמה.

 

במסגרת הפרשה נעצרו 12 חשודים, בהן קטין בן 17, ונגד העשרה מהם - תושבי הכפר רג'ר שבגבול לבנון ונצרת, רובם סוחרי סמים - הוגשו היום כתבי אישום לבית המשפט המחוזי בנצרת. על פי כתבי האישום, בחודשים האחרונים הצליח חיזבאללה, באמצעות הנאשמים, להחדיר לישראל כ-20 קילוגרמים של חומר נפץ תקני מסוג C4  ומנגנוני הפעלה חשמליים, שנועדו להפעלת המטענים. כמו כן, נתפסו אצל החשודים גם מא"ג רובה M16 שנגנבו מצה"ל, וכן אמצעי לחימה נוספים.

 

המטענים הוחדרו מלבנון לישראל בחודש יוני באמצעות רשתות של סוחרי סמים, שהופעלו על ידי חיזבאללה. סוחרי סמים לבנונים, שקיבלו את חומרי הנפץ מחיזבאללה, העבירו אותם לסוחרי סמים ישראלים באזור רג'ר, ומשם הם הועברו כעבור כמה ימים לידי עבד אל-באסט זועבי, תושב נצרת המוגדר ראש החולייה, והוא הסתיר אותם בחצר ביתו.

 

"מחקירת המעורבים בעניין עלה, כי סוחרי הסמים הלבנונים ששיגרו את המטענים לארץ, מוכרים כפועלים בשליחות חיזבאללה", הסבירו בשב"כ. "בהחדרת המטענים נעשה שימוש קפדני במאפייני פעילות חשאית, תוך מידור, שימוש בכינויים ותפעול טלפונים סלולאריים ייעודיים למבצע ההחדרה".

 

השב"כ החליט לבצע את המעצרים לפני שהמטענים הועברו למחבלים מתאבדים, שהיו אמורים לבצע את הפיגועים. תחילה, ב-7 ביולי, נעצרו הנאשמים שסייעו להחדיר את חומרי הנפץ לישראל, ושישה ימים לאחר מכן נעצרו אלה שהחזיקו במטענים בנצרת. בישראל לא יודעים את זהותם של המחבלים שהיו אמורים לבצע את הפיגועים ואת יעדי הפיגועים שתוכננו, והחקירה בנושא נמשכת.

 

"סוחרי סמים מהווים זרוע ביצועית של חיזבאללה"

בשב"כ מעריכים, כי חיזבאללה תכנן לבצע גל של פיגועים כדי לנקום בישראל על פעולות המיוחסות לה, בהן חיסולו של עימאד מורנייה. על פי השב"כ, הפרשה מעידה על הלחץ בו נמצא הארגון השיעי, שמוכן לקחת סיכון ולהשתמש בסוחרי סמים, למרות הידיעה כי ישראל עוקבת אחריהם באזור הכפר רג'ר, וכי מאז הנסיגה מלבנון בשנת 2000 מספר ישראלים נעצרו והורשעו לאחר שסחרו בסמים עם חיזבאללה ואף העבירו לארגון מידע ביטחוני.

 

"הפרשיה ממחישה פעם נוספת את הקשרים ההדוקים שמקיים חיזבאללה עם סוחרי סמים לבנונים, המהווים למעשה זרוע ביצועית שלו. כמו כן, היא מצביעה על כך שחיזבאללה פועל בשיטות של ארגון פשיעה, על מנת להשיג את מטרותיו", אמרו בשב"כ.

 

"מעורבותם של סוחרי סמים, תושבי הכפר רג'ר, אשר הוטעו ביחס לתוכנם של התיקים אותם הבריחו לישראל, מהווה תמרור אזהרה בנוגע לחיבור בין פעילות פלילית לביטחונית. יודגש, כי משטרת ישראל פועלת באופן שוטף וממוקד באזור זה - פעילות המאפשרת סיכול הברחות וטיפול בכלל המעורבים".

 

בשב"כ אמרו עוד, כי הפרשה שנחשפה היום מצטרפת לשורה של פיגועים וניסיונות פיגוע של חיזבאללה בתקופה האחרונה, במדינות שונות, שיצאו מאזור סיני ומרצועת עזה. בארגון מדגישים כי באמצעות כמות חומרי הנפץ שהוברחו, ניתן היה לבצע גל פיגועים עם תוצאות קשות יותר מהפיגוע בבורגס, שם נעשה שימוש ב-3 קילוגרמים של חומר נפץ, לעומת כ-20 שהוברחו לישראל.

 

גם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב רוני עטיה, התייחס לפרשה ואמר: "חשיפת החולייה סיכלה פיגועים קשים. לצד הלוחמה בפשיעה הקלאסית, פועלות יחידות המחוז הצפוני ומשטרת ישראל ללא לאות במטרה לשמור על ביטחונם של התושבים. ברצוני לשבח את שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית של מחוז צפון על ההצלחה בחשיפת החולייה, סיכול פיגועים והיכולת לתרגם מודיעין לעבודה מבצעית יעילה ואפקטיבית".