BETA

15.07.2012

23:55

עודכן:

מאות הפגינו ברחבי הארץ: "כולנו משה סילמן"

מחיפה ועד באר שבע מאות פעילים חברתיים יצאו לרחובות, יממה לאחר שמשה סילמן הצית את עצמו בהפגנה. בתל אביב צעדו המוחים אל בניין הביטוח הלאומי והשליכו לעברו ביצים, וחסמו כמה רחובות. בירושלים חסמו הפעילים את רחוב עזה ו-6 בני אדם נעצרו. ברמת גן הוצתה דלת של סניף הביטוח הלאומי

קרוב ליממה אחרי שמשה סילמן הצית עצמו בהפגנת המחאה החברתית בתל אביב, יצאו אמש (ראשון) מאות פעילים להפגנות מחאה ברחבי הארץ. מחיפה, עיר מגוריו של סילמן, ועד לבאר שבע, יצאו הפעילים בקריאת מחאה נגד הייאוש הכלכלי שהוביל את סילמן לנסות ולהתאבד. "כולנו משה סילמן", קראו המפגינים.

 

בתום ההפגנות אלמונים ניסו להצית הלילה את מבנה המוסד לביטוח לאומי שברחוב החשמונאים ברמת גן. נזק נגרם לדלת של המקום. כמו כן רוססו על הקיר כתובות גרפיטי הקושרות את המעשה לסילמן. המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

 

מצבו של סילמן עצמו עדיין מוגדר אנוש. הוא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים תל השומר במצב אנוש ונשקפת סכנה לחייו. סילמן סובל מיותר מ-90% כוויות בכל חלקי גופו.

 

כאלף בני אדם התכנסו בערב מול קריית הממשלה בתל אביב, לא רחוק מהמקום בו הצית סילמן את עצמו. "ביבי, גם אותי שרפת", נכתב על אחד השלטים. אחרים נשאו העתקים מוגדלים של המכתב שחילק אתמול סילמן לעוברים ולשבים לפני שהעלה את עצמו באש.

 

"משה סילמן זעק את זעקתם של אלפי אנשים בארץ", אמרו מארגני ההפגנה בתל אביב. מקריית הממשלה יצאו המפגינים בצעדה למשרדי הביטוח הלאומי. שם, חסמו הפעילים את רחוב יצחק שדה בשני הכיוונים. מספר פעילים זרקו ביצים לעבר המבנה ודפקו על דלתותיו. שוטרים הרחיקו אותם.

"אנחנו לא אנשים שמקדשים מוות, אנחנו לא נקדש מוות גם היום. אנחנו באנו להתחבר לכאב אנושי. למשה הייתה מצוקה אישית והיא משותפת למיליוני ישראלים היום", סיפר פעיל שהכיר את סילמן. "כל ישראלי צריך לשאול את עצמו במראה מה אני עושה כדי למנוע את המצוקה של האדם הבא ומה אני עושה כדי שתהיה פה מדינה שראוי לחיות בה".

 

משם המשיכו הפעילים וצעדו לכיוון צומת הרחובות יצחק שה ומנחם בגין. המפגינים התיישבו על הכביש ומשם עשו את דרכם בחזרה אל עבר רחוב קפלן, בו החלו בצעדת המחאה. שם, הפגינה קבוצה של מחוסרי דיור שנשאה שלט עליו נכתב: "דפני ליף בגדה בנו".

 

הפעילים לא הסתפקו בחסימת דרך מנחם בגין ואת רחובות המסגר ויצחק שדה ולא שסיימו את מסלולם, פנו וירדו לנתיבי איילון. כ-300 מפגינים ירדו לכביש וחסמו את נתיבי איילון לכיוון דרום, סמוך לתחנת רכבת השלום. משם המשיכו המפגינים וחסמו את דרך נמיר בקטע שבין ארלוזרוב ושאול המלך.

 

בירושלים הפגינו בשעות הערב המוקדמות כ-70 פעילים בכיכר פריז, הסמוכה לבית ראש הממשלה. "הייאוש הורס. מי הבא בתור?" נכתב על אחד השלטים שנשאו המפגינים שקראו קריאות נגד הבנקים ובעד הדיור הציבורי. לאחר זמן מה החלו המפגינים להתקדם לעבר רחוב עזה וניסו לחסום אותו. המשטרה פינתה את הפעילים ועצרה חמישה מהם.

 

"הוא הקריב את עצמנו למעננו. האמירה שלו הייתה גדולה", אמרה ויקי וענונו, שהייתה מהמארגנות של ההפגנה בירושלים, על סילמן. "הוא היה יכול להתאבד בבית בשקט. כל מי שפה צריך לקרוא לביבי נתניהו שיתפטר, אנחנו לא יכולים לסבול יותר".

 

בחיפה קיימו כמאה בני אדם משמרת מחאה בחיפה ברחבת האודיטוריום. המפגינים הניפו שלטים "זאת אינה טרגדיה אישית, אלא מדיניות מרושעת" ו"כל הארץ משה סילמן". בבאר שבע קיימו כמה עשרות מפגינים צעדת מחאה בשכונה ד' בבאר שבע לעבר גן הראשונים, שם הם מתכננים להקים מאהל מחאה חדש.