נתניהו: "במדינת היהודים לומדי התורה לא ייאסרו"

בשיחות סגורות לפני פגישתו עם יו"ר קדימה, הביע ראש הממשלה התנגדות לדרישות מרכזיות של שותפיו לקואליציה, כולל הדרישה למכסות גיוס של תלמידי ישיבות. בקדימה העניקו למופז מנדט להכריז על עזיבת הקואליציה

אחרי שנפגש עם חברי סיעתו, הגיע הערב (רביעי) יו"ר קדימה, שאול מופז, לפגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בניסיון לגשר על הפערים בנוגע לגיוס החרדים וגיבוש ההצעה החלופית לחוק טל. עם זאת, בסביבת נתניהו סיפרו כי ראש הממשלה השמיע בשיחות סגורות עמדות המדגישות את התנגדותו לדרישות מרכזיות של קדימה בנושא.

 

בקדימה דורשים מנתניהו להגיש לישיבת הממשלה הקרובה הצעת מחליטים לצד הצעת החוק החדשה ולאשר גם את החוק שנדרש על ידי בג"ץ וגם את הסנקציות נגד חרדים שיסרבו להתגייס. בקדימה דורשים בנוסף כי מספר תלמידי הישיבה הפטורים מגיוס יוגבל וכי חרדים שיסרבו לאורך שנים ארוכות להתגייס יסתכנו גם במאסר.

 

בשיחות סגורות שקיים הערב, הבהיר נתניהו את עמדתו: "במדינת היהודים לא יגבילו מכסה ללומדי תורה. במדינת היהודים לא ייכנס אדם לכלא בשל לימוד תורה".

 

במפלגה הגדולה ביותר בקואליציה עדיין מנסים להבין מה גרם לשינוי בעמדתו של ראש הממשלה. לדברי גורמים המעורים במשא ומתן בין הצדדים, עד אתול חלה התקדמות מתואמת בין הליכוד וקדימה ונותרו מעט מאוד מחלוקות. עם זאת, הם אומרים, אתמול בלילה "נתניהו עשה פרסה" והציע להעביר קודם את הצעת החוק ולהמתין עם הצעת המחליטים.

 

מופז מגיע לפגישתו עם נתניהו אחרי שקיבל מחברי סיעתו את הסמכות להודיע על פרישה, אם המשא ומתן עם הליכוד ייקלע למבוי סתום, מבלי להביא זאת שוב לדיון בסיעה. בקשתו אושרה ברוב של 17 תומכים, לעומת שלושה מתנגדים. "על קדימה מוטלת אחריות גדולה. הישיבה הייתה חשובה מאוד. נמשיך לנהל משא ומתן ונקבל החלטה על הישארות או פרישה", אמר מופז בדרכו לפגישה עם נתניהו.

 

במהלך ישיבת הסיעה אמר מופז לחברי הכנסת של קדימה: "בלי הצעת מחליטים שתעשה היסטוריה לא נישאר בממשלה. אנחנו נמצאים במשבר, אך גם בהזדמנות, אבל יש לנו לוח זמנים מצומצם". הוא הוסיף כי בקדימה מעוניינים שהצעת המחליטים, הההצעה שאמורה להגיע לממשלה, תהיה זהה להצעת החוק שתוגש לכנסת. "לא נקבל הצעת חוק בכאילו בלי אמצעי אכיפה שמגובים על ידי הצעת מחליטים".

 

בינתיים, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נשמע רגוע. "מי שרוצה ללמוד, אנחנו חייבים לתת לו אפשרות", הוא אמר אתמול בכנס של עיתון "המודיע "של אגודת ישראל. "לא עשינו שום עבירה ולא עשינו שום דבר שמגיע לנו סנקציות. לא יהיה כלום מזה ולא יעזור כי אנחנו נמשיך ללמוד".