בינתיים קדימה לא פורשת, יעלון: "פלסנר רוצה מלחמה עם החרדים"

יו"ר קדימה אמר לחברי סיעתו כי ייפגש עם נתניהו וידרוש "החלטה היסטורית". "אנחנו נמצאים במשבר, אך גם בהזדמנות", אמר. בינתיים, יעלון תקף בשיחה עם נענע 10 את פלסנר. "מי שרוצה חרדים משרתים שילך בדרך שלנו, מי שרוצה חרדים בכלא שיילך בדרך שלו"

קדימה נשארת בקואליציה, בינתיים - כך הבהיר אחר הצהריים (רביעי) יושב ראש המפלגה, שאול מופז, לחברי סיעתו בישיבה שכינס בעקבות פיצוץ המגעים לגיבוש החלופה לחוק טל. במקביל, השר משה (בוגי) יעלון אמר בשיחה עם חדשות נענע 10 בעקבות הפיצוץ במגעים בינו לבין חבר הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה) לניסוח הצעת החוק, כי המגעים הגיעו למבוי סתום אחרי שבקדימה התעקשו על הכללתן של סנקציות אישיות על סרבני גיוס חרדים

בישיבת סיעת קדימה אמר מופז לחברי הכנסת של המפלגה כי לפי שעה קדימה לא פורשת מהממשלה, וכי הערב הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בניסיון להגיע לסיכומים בנושא החלופה לחוק טל. במקביל, פגישה תתקיים גם בין פלסנר ויעלון בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים.

 

"בלי הצעת מחליטים שתעשה היסטוריה לא נישאר בממשלה", הדגיש מופז בפני חברי סיעתו בכנסת. "אנחנו נמצאים במשבר, אך גם בהזדמנות, אבל יש לנו לוח זמנים מצומצם". מופז הוסיף כי בקדימה מעוניינים שהצעת המחליטים, הההצעה שאמורה להגיע לממשלה, תהיה זהה להצעת החוק שתוגש לכנסת. "לא נקבל הצעת חוק בכאילו בלי אמצעי אכיפה שמגובים על ידי הצעת מחליטים".

 

במהלך ישיבת הסיעה הוכנס אליה בועז נול, ממובילי המאבק לשוויון בנטל, שהטיח בחברי קדימה: "תתעוררו, ראש הממשלה עובד עליכם ועל כולנו. הטעות שלי הייתה שהאמנתי לראש הממשלה. אתם צריכים לפרוש ולאלתר".

 

יעלון: "אין סיבה להטיל סנקציות"

בתום ישיבת הסיעה ביקש מופז מחברי הסיעה להסמיך אותו להודיע על פרישה, אם המשא ומתן עם הליכוד ייקלע למבוי סתום, מבלי להביא זאת שוב לדיון בסיעה. בקשתו אושרה ברוב של 17 תומכים, לעומת שלושה מתנגדים. "על קדימה מוטלת אחריות גדולה. הישיבה הייתה חשובה מאוד. נמשיך לנהל משא ומתן ונקבל החלטה על הישארות או פרישה", אמר מופז בדרכו לפגישה עם נתניהו.

 

בינתיים השר יעלון תקף את פלסנר וטען כי הוא זה שפוצץ את המגעים. לדבריו, נקודת המחלוקת שנותרה בין הצדדים היא הטלת הסנקציות על חרדים שיסרבו להתגייס לצה"ל. "גיבשנו מתווה שבתוכו אין לנו ויכוח לא על הגילאים, לא על המספרים, ודאי שלא על הערבים", אמר יעלון. "הוויכוח המהותי הוא בזה שאנחנו צריכים להציב גיוס ביעדים הולכים וגדולים, ואם הם עומדים ביעדים, אין סיבה להטיל סנקציות. הוא רוצה להטיל מספר ב-2016 במכסות שיסתיימו בכניסה לכלא".

 

יעלון תקף את פלסנר וטען כי הוא "מחפש מלחמה בכל מקרה". "הוא רוצה להכריז מלחמה על החרדים. חובתנו למנוע קרע בעם", טען המשנה לראש הממשלה. "אני מסתכל על המספרים. יש עלייה של אלפי חרדים בחמש שנים. סיכמנו להגיע ב-2016 ל-6,000 מתגייסים חרדים. מי ציפה לזה בכלל? אבל למה סנקציות? למה להכניס לכלא? פה הפער העצום שבעטיו הם החליטו ללכת לפיצוץ. מי שרוצה חרדים משרתים שילך בדרך שלנו, מי שרוצה חרדים בכלא שיילך בדרך שלו".