המגעים על חוק הגיוס התפוצצו: "סיבוב פרסה מההסכמות"

הסתיימה ללא תוצאות הפגישה בין פלסנר ליעלון, שהיו אמורים לגבש חוק לגיוס החרדים. מופז הודיע על כינוס סיעת קדימה. "הם הפכו את עורם ומתכחשים לכל ההבנות שהשגנו איתם", אמרו במפלגה. יעלון: "דווקא צומצמו הפערים"

שוב משבר על רקע החלופה לחוק טל: חבר הכנסת יוחנן פלסנר והמשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, שהיו אמורים להציג היום (רביעי) את הצעת החוק של הקואליציה, הגיעו למבוי סתום בשיחות ביניהם. בצהריים הסתיימה ללא תוצאות שיחתם של השניים. בקדימה זעמו על העמדה שהציג יעלון ויו"ר המפלגה, שאול מופז, הודיע על כינוס הסיעה לישיבה בשעה 17:15. במקביל, נועד יעלון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת לבדוק את מידת הגמישות שיוכל להפעיל במגעים מול פלסנר.

 

בסביבת פלסנר אמרו בצהריים לחדשות נענע 10 כי יעלון "נסוג אחורה בעשרות צעדים. הם הפכו את עורם ומתכחשים לכל ההבנות שהשגנו איתם". הנקודות שנמצאות במחלוקת בין הצדדים, כך לפי לשכת פלסנר, הם ענייני הליבה: הסנקציות אישיות, מכסות הגיוס וכן סוגיית גיל הגיוס.

 

בכירים בקדימה אמרו היום בצהריים: "יש כאן סיבוב פרסה מכל ההסכמות שהיו עד עכשיו. יש עצירה של כל הנושא של עבודה על הצעת המחליטים שאמורה להגיע יחד עם הצעת החוק לישיבת הממשלה. זה הבשר של הצעת החוק. יש חזרה

מההסכמה על גיל הגיוס ומכסת המתמידים".

 

"יש נסיגה מהסנקציות המוסדיות, הקהילתיות, חוסר הסכמה על אמצעי הפיקוח, וכפי שהדברים נראים כרגע פנינו למשבר הגדול ביותר מאז הוועדה סיימה את עבודה. לסגת ביום שבו צריך להגיש את הצעת החוק מראה איפה הדברים עומדים כרגע", המשיכו הבכירים מקדימה.

 

עם זאת, יעלון טען כי הוא מאמין שהפתרון למשבר דווקא קרוב. "בפגישה שהתקיימה הבוקר דווקא צומצמו הפערים", טען יעלון. "אני מאמין שניתן להגיע להסכמה באשר להצעת החוק, שתגדיל את השוויון בנטל ולא תביא לקרע בעם".

 

גורמים בליכוד תקפו את פלסנר וטענו כי הוא "מחפש כותרת ולא פיתרון". "התדרוכים שלו מנותקים מהמציאות, ובמקום להיות שותף למהלך היסטורי הוא מתעסק בפוליטיקה קטנה", אמר גורם המקורב למשא ומתן.

 

ביום ראשון אישרה סיעת הליכוד את עקרונות ועדת פלסנר, עם הסתייגות לגבי הסעיף העוסק בשירות ערבים, לגביו ביקשו בליכוד לגבש מתווה מפורט יותר. כעת יחלו בקואליציה בקידום הליכי חקיקה כדי להביא תחליף לחוק טל, שתוקפו יפוג בסוף החודש.

 

עוד הוחלט בישיבת הסיעה כי יעלון, ייפגש עם נציג אחד מכל הסיעות החברות בקואליציה על מנת לנסח את הצעת החוק, שתכלול כבר עכשיו הצעה לגיוס ערבים במסגרת החלופה לחוק טל, ולא בעוד מספר חודשים כפי שתוכנן בתחילה.