שלושה חרדים חשודים בריסוס הכתובות ב"יד ושם"

שבועיים אחרי שהתגלו כתובות הנאצה ברחבת המוזיאון להנצחת השואה, עצרה המשטרה שלושה - תושבי בני ברק, אשדוד וירושלים - בחשד למעשה. בחקירתם הם הודו כי הם האחראים גם לכתובות שנמצאו בגבעת התחמושת ועל אנדרטאות בבקעת הירדן. בבתיהם נמצאו דגלי אש"ף ופשקווילים אנטי-ציוניים

שלושה חרדים נעצרו הלילה (שלישי) בחשד כי הם העומדים מאחורי הכתובות בגנות הציונות שרוססו ברחבת הכניסה למוזיאון "יד ושם" בירושלים. בחקירתם, קשרו עצמם השלושה - תושבי ירושלים, בני ברק ואשדוד - גם לכתובות הנאצה שרוססו לפני יום העצמאות על אנדרטאות בגבעת התחמושת ובבקעת הירדן. הם יובאו בצהריים להארכת מעצרם.

 

השלושה, בני 18, 26 ו-37, חשודים שריססו לפני כשבועיים "תודה היטלר על השואה הנהדרת שסידרת לנו רק בזכותך קיבלנו מדינה מהאו"ם!", ו"אם היטלר לא היה הציונים היו ממציאים אותו", בשגיאות כתיב. אנדרטה נוספת הושחתה בכיתוב "המנהיגות הציונית רצתה בשואה".

 

במהלך המעצרים בוצעו חיפושים בדירות החשודים ונתפס חומר רב בגנות הציונות ומדינת ישראל, פשקווילים עם אימרות אנטי ציוניות, וכן דגלי אש"ף, תרסיסי צבע ובמחשביהם נמצאו חומרים החשודים כדברי הסתה. גורם במחוז ש"י סיפר לחדשות נענע10 כי בין הממצאים בדירה נמצא גם הנוסח של הכתובות שרוססו ב"יד ושם" שתוכנן מראש.

 

השלושה נעצרו בעקבות חקירה של היחידה המרכזית במחוז ש"י, אחרי שמפקד המחוז, ניצב עמוס יעקב, הנחה את מפקד היחידה, סגן ניצב חיים ניסים, להגביר את המאמצים למציאת החשודים. במהלך הלילה בוצעה חקירה ראשונית גלויה והמעורבים בפרשה הודו בביצוע הגרפיטי באתר "יד ושם" ובאנדרטאות בבקעת הירדן וכן הודו בביצוע הגרפיטי בגבעת התחמושת בוקר יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. לאחר מעצרם, הם שחזרו את המעשה ב"יד ושם".

 

שבוע שלפני יום הזיכרון הושחתו שורה של אנדרטאות ואתרי זיכרון בבקעת הירדן. בין היתר רוססו על האתרים הכתובות: "די לכיבוש" ו"נהרגו בעוון מרידה באומות", משפט המזוהה עם החרדים הקיצוניים השוללים את קיומה של מדינה ישראל. שבוע לאחר מכן, בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, התגלו בגבעת התחמושת הכתובות "הציונות אם כל חטאת" ו"ציונים עלובים", ואף נעשה ניסיון לשרוף את דגל ישראל הענק המוצב במקום.

 

בעקבות ההודעה על מעצר החשודים במעשי ההשחתה, אמר יושב ראש "יד ושם", אבנר שלו: "אנו שמחים שהמשטרה עשתה עבודה מהירה ויעילה. אני סבור שחשוב שנדע מה זהותם של מרססי הכתובות".