מבקר המדינה: לשרים ישי ושטייניץ אחריות מיוחדת לאסון בכרמל

בדוח חמור במיוחד, מטיל לינדנשטראוס אחריות על שרי הפנים והאוצר בגין המחדלים החמורים שהובילו להזנחת מערך הכבאות. "הכתובת הייתה על הקיר", מדגיש המבקר וכותב כי ישי דרש מאות מיליונים מבלי תכנית סדורה למערך, ואילו שטייניץ התנה את העברת הכסף ברפורמה. "אופן תפקודם - אזלת יד", מבהיר לינשנשטראוס, אך לא ממליץ להעבירם מתפקידיהם. על נתניהו והשר אהרונוביץ' הוטלה אחריות כוללת

שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ נושאים באחריות מיוחדת לאסון הכרמל, שבו נספו לפני שנה וחצי 44 בני אדם - כך קובע (היום) מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בדוח החמור שמתפרסם תחת הכותרת "השריפה בכרמל - מחדלים, כשלים ומסקנות". המבקר מציין כי ישי ושטייניץ אחראים ל"מחדלים החמורים שהביאו לרמת המוכנות וההיערכות הנמוכה במיוחד של שירותי הכבאות וההצלה ערב פרוץ השריפה, וכפי שבאה לידי ביטוי במהלכה".

 

המבקר על אסון האוטובוס: היה מידע, הניצב קורן התעלם »

לינדנשטראוס על מחדלי הכבאות: סכנה לחיי אדם »

אסון הכרמל: מהלהבות הראשונות ועד דוח המבקר »

בחזרה לאסון הכרמל: 10 תמונות שלא נשכח »

לינדנשטראוס מתאר בדוח את המאבק בין שרי הפנים והאוצר סביב תקצוב שירותי הכבאות, ומאשים את שניהם בנקיטת גישות קצה, שמנעו בסופו של דבר העברת הכספים. ישי הבין אמנם את המצוקה והסכנה ואף הגדיר אותה "קטסטרופה", אך דרש מהאוצר מאות מיליונים מבלי שתהיה לו תכנית סדורה. שטייניץ דבק בעמדה של "רפורמה תחילה" ולא היה מוכן להעביר כסף מתוך מחשבה כי מדובר יהיה בבזבוז כספי ציבור, מבלי שנתן את הדעת על כך שמדובר במצב מסכן חיים שהטיפול בו אינו סובל דיחוי.

 

למרות הביקורת הקשה, המבקר מבהיר: "אין אנו טוענים ששר האוצר או שר הפנים אשמים חלילה במותם של 44 קורבנות השריפה הנוראה בכרמל. טענה זו אסור באיסור חמור לטעון, כי אין בה כל ממש".

 

על ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ מטיל לינדנשטראוס אחריות כוללת. אהרונוביץ נושא באחריות לכשלים ומחדלים שנמצאו בתפקוד המשטרה ושירות בתי הסוהר הכפופים לו, ואילו על נתניהו נכתב כי נמנע מלהטיל את כובד משקלו ולהכריע את המחלוקת בין משרדי הפנים והאוצר.

 

אולם, מבקר המדינה נמנע מהסקת מסקנות אישיות נגד ראש הממשלה ושלושת השרים. "זו במהותה שאלה פוליטית מובהקת שיש להותירה בידי הכנסת והציבור. כידוע, משרד מבקר המדינה אינו עוסק בעניינים אלה", כותב לינדנשטראוס, אך מבהיר כי "הדוח עומד לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה שיבחן, ככל שימצא לנכון, את פרטיו וייתן את דעתו על ההיבטים האישיים-נורמטיביים כמו גם הפרסונליים העולים ממנו".

ישי דרש מאות מיליונים, שטייניץ דרש רפורמה

בפרק השישי והאחרון של הדוח, "אחריות הדרג הממשלתי", סוקר מבקר המדינה את החלטות הממשלה שהתקבלו בנוגע למערך הכבאות מאז 1986, ומדגיש כי רובן לא יושמו על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן, שערות למחדלים זה למעלה מ-25 שנה. המבקר מזכיר גם את שני הדוחות שפרסם בנושא שירותי הכבאות - הראשון בעקבות מלחמת לבנון השנייה, והשני דוח מעקב שפורסם מיד לאחר השריפה בכרמל וקבע כבר אז כי "כשל מתמשך זה מונח בראש ובראשונה לפתחו של משרד הפנים והשר העומד בראשו". באותו הדוח, כמו היום, נמתחה ביקורת קשה על משרדי הפנים והאוצר, כשהראשון לא גיבש תכנית תקציבית מסודרת, ואילו השני התנה את מתן התקציבים ברפורמה.

 

בדוח הנוכחי נכתב כי בשנת 2009 פנה ישי לראש הממשלה ולשרים השונים, בהם שטייניץ, ודרש לקיים דיון בקבינט המדיני-ביטחוני, בטענה כי לשירותי הכבאות יש מחסור של למעלה מ-400 מיליון שקל. "אני חרד מיום פקודה בו, חלילה, יוכחו טענותיי על כך שמערך הכבאות אינו מסוגל לספק הגנה מספקת", כתב ישי לנתניהו. אולם, המבקר מציין כי ישי התמקד רק בפתרון הכלכלי, ולא דרש מהכפופים לו לקיים עבודת מטה רצינית ומסודרת כדי לקיים רפורמה של ממש במערך הכבאות. כמו כן, מצוין כי ישי לא דאג לנושא הכיבוי האווירי, שאמור היה לשחק תפקיד משמעותי בכיבוי השריפה בכרמל. על פי לינדנשטראוס, ישי "לא ירד לעומק הנושא, לא התעניין ולא יזם דיונים".

 

בדיון הקבינט שכונס בנושא, ציין שטייניץ כי עשה "מעל ומעבר" כדי לשפר את מערך הכבאות הקיים, והבהיר כי יסייע רק במקרה של רפורמה. במאי 2010 הציג משרד הפנים לאוצר מסמך, בו נכתב כי למערך הכבאות דרושים 672 מיליון שקל, מתוכם 168 מיליון באופן מיידי, אך במסמך זה לא הוזכרו סדרי עדיפויות ופריסת התקציב הנדרשת. אולם, המבקר מציין כי בשלב זה חלה תפנית בעמדת האוצר לאחר ששטייניץ "התעשת".

 

בסופו של דבר, ב-4 ביולי 2010, חמישה חודשים בדיוק לפני השריפה הקטלנית, הטילה הממשלה על שר הפנים, בתיאום עם שרי המשפטים והאוצר, להשלים את תזכיר החוק על הקמת הרשות הארצית לכבאות, ולהורות להשלים את החוסרים המהותיים בציוד ובכוח אדם במערך הכבאות הקיים בסכום של 100 מיליון שקל. באוקטובר פנה ישי לנתניהו כדי לקבל סכום נוסף, שוב מבלי שהציע רפורמה, אך אז פרצה השריפה הקטלנית.

המבקר על ישי: "היה צריך להיות מעורב באופן אישי"

מבקר המדינה מציין כי שר הפנים ניסה אמנם להעלות את מצבו העגום של המערך על סדר היום של הממשלה ולהשיג עבורו תוספת תקציב, אך קובע כי לא די למקד את הבעיה בתקציבים בלבד. "כאשר נוכח שר, כי אינו מסוגל לממש את אחריותו על גוף מציל חיים הכפוף אליו, עליו להיות מעורב באופן ממשי בנעשה באותו מערך, לעמוד על מסוגלותו למלא את תפקידו בעת אירועי חירום ולעשות כל שלאיל ידו בכדי לתת מענה לבעיותיו", כותב לינדנשטראוס. "כשל מתמשך זה מונח, אפוא, בראש ובראשונה לפתחו של שר הפנים".

 

ישי טען בפני המבקר כי לא ידע את התמונה המלאה, אלא הכיר אותה רק "בגדול", מכיוון שנציב הכבאות ומנכ"ל משרדו אינם הכניסו אותו לפרטים המדויקים ולרזולוציות מקצועיות. לינדנשטראוס לא קיבל טענה זו, והבהיר: "דווקא משום שמדובר במערך מציל חיים, חיוני שהשר יתעניין ויתעמק בפעולות המערך. ניתן להניח שאילו הוא היה מתעניין בנושא, הוא היה נותן את הדעת על צורך בנקיטת אמצעים מתאימים לקידום פני הסכנה הצפויה".

 

לטענת שר הפנים כי נתקל בחסמים מצד משרדי הממשלה, בראשות משרד האוצר, השיב המבקר כי יש בהן "גלגול אחריות" לאחרים. "אלו טענות לא ראויות ויש בהן התנערות מאחריות", נכתס בדוח. "כשר הממונה, אחריותו כפולה ומכופלת בנוגע לתפקוד הנאות של המערך הכפוף לו. השר היה ער לחומרת המצב, שבגינה נשקף סיכון לחיי אדם ולרכוש. יש להצטער שאת התובנה בדבר הסכנה האמורה, שהיה ער לה, הוא לא הביא לידי ביטוי".

המבקר על שטייניץ: "לנוכח הסכנה המוחשית, היה מקום לעשות כל שניתן"

על שר האוצר שטייניץ כותב מבקר המדינה כי עד מאי 2010 התנה את העברת התקציבים למערך הכבאות ברפורמה כוללת, "שעה שברור לכל שביצועה הוא עניין מורכב ועשוי להימשך שנים ארוכות". כך, לדברי לינדנשטראוס, מנע למעשה שטייניץ ממערך הכבאות לעמוד ברף המינימום הנדרש לצורך מוכנות מבצעית ומקצועית כגוף חירום מציל חיים. על ההחלטה להעביר 100 מיליון שקל למערך הכבאות, אומר המבקר כי הייתה "מאוחר מדי ומעט מדי", ומזכיר כי לאחר השריפה הקטלנית נמצא פתרון מהיר לסוגייה, גם ללא רפורמה.

 

שטייניץ טען בפני המבקר כי תפקידו שונה מהותית מכל חבר אחר בממשלה, מכיוון שעליו לשמור על המסגרת התקציבית ולעמוד בפני דרישות ולחצים, ואף הוסיף כי דחף לרפורמה דווקא בשל ההבנה כי מערך הכבאות חיוני. לינדנשטראוס לא קיבל טענה זו. "אני בטוח כי שר האוצר, חבר בכיר בממשלה ובכלל זה בקבינט הביטחוני, ידע היטב כי מערך הכבאות וההצלה הוא אחד ממרכיבי החירום מצילי החיים המשמעותיים ביותר של המדינה. אין זה 'גורם נוסף', אלא גורם מרכזי וראשון במעלה להגנה על המדינה ואזרחיה. מחדלים בנושא זה מסכנים, ללא צל של ספק, את ביטחוננו והגנתנו", נכתב בדוח.

 

"אין חולק על כך ששמירה על מסגרת תקציב המדינה היא ערך חשוב, הנדרש לשמירת חוסנה הכלכלי ויכולתה לעמוד ביעדיה. אך לנוכח הסכנה המוחשית רבת השנים, הנשקפת לחיי אדם, לרכוש ולנכסי טבע בגין אירועי אסון המתחוללים בשגרה כמו גם בחירום ובהם שרפות ענק - היה מקום לעשות כל שניתן, על מנת למצוא דרך לגשר על המחלוקות שבין השרים ומשרדיהם".

"תיקון הליקויים - נחמה פורתא למשפחות השכולות"

לסיכום קובע מבקר המדינה כי נתניהו, ישי, שטייניץ ואהרונוביץ' "היו ערים למצבו החמור והעגום של מערך הכבאות וההצלה", ולפיכך הממשלה נושאת באחריות כוללת למחדלים ולכישלונות שהובילו לאסון. לינדנשטראוס מבהיר אמנם כי מדובר בכישלונן של ממשלות ישראל לדורותיהן, אך מדגיש: "האחריות רובצת לפתחם של חברי הממשלה הנוכחית, שכן אסון השריפה הנורא אירע בעת כהונתם של אלו, 'במשמרת' שלהם, בהיותם מכהנים בתפקידם תקופה משמעותית - כשנה ותשעה חודשים".

 

על ישי ושטייניץ נכתב כי "אופן תפקודם של שר הפנים ושר האוצר, היה בו משום אזלת יד נוכח מודעות לאפשרות שאירוע חירום עלול להתרחש בכל רגע, בין שמדובר בשריפה גדולה בהר הכרמל ובין באירוע גדול אחר שבו נדרשת מעורבות של כוחות הכבאות. לרוע המזל, אירוע כזה אכן התרחש קודם לתמיכה מספקת בכשירותו של מערך הכבאות".

 

המבקר מציין כי "הכתובת הייתה כל הקיר, כתובה באותיות של קידוש לבנה", לאור הדוחות הרבים שפורסמו בעניין. "מבחנה הגדול של המנהיגות הוא בראיית המציאות הניצבת מול עיניה וקביעת דרכי פעולה נכונות והולמות למציאות זו בזמן אמת. הערכה לא נכונה של המציאות מסיטה את המנהיגות מדרך המלך אל עבר דרכים צדדיות ובמורד הדרך. אסור להגיע למצב שקיומה וביצועה של הרפורמה יהיה בגדר תנאי בל יעבור לדרישות להצטיידות ולשדרוג שוטפים של שירותי הכבאות וההצלה", כותב לינדנשטראוס.

 

הוא מכנה את כישלונם של משרד הפנים והאוצר, אך גם של גופים נוספים כמו המשטרה ושירות בתי הסוהר "משמעותי, יסודי ורציני", וקורא להפיק לקחים כדי שאסון דומה לא יחזור שוב. "מי ייתן ומחיר אובדן החיים ששילמו 44 צעירות וצעירים, בראשית דרכם בחיים, יתרום למניעת אסונות דומים בעתיד. אסור שהכלל יהיה 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'. נוכח השריפה הנוראה בכרמל לא תוכל השיירה לעבור. העין הציבורית תהיה חייבת להישאר פקוחה ולגלות כי כל פסיפס ממצאי הביקורת בפרשה זו נמצא על שולחן הניתוחים, בכל עת, עד תיקון אחרון הליקויים. תהיה בכך אולי בבחינת נחמה פורתא למשפחות השכולות, העומדות מידי יום באומץ ובאצילות מול האובדן הנורא".