בדרך לסוריה: בריטניה עצרה ספינה רוסית שהובילה מסוקי קרב לאסד

הספינה "אדלייד" נעצרה מול חופי סקוטלנד, בחשד כי הפרה את האמברגו שהטיל האיחוד האירופי על סוריה. על סיפונה נמצאו מסוקים מסוג Mi25 וטילים, שנמכרו על ידי רוסיה לסוריה וככל הנראה היו בדרך לנמל טרטוס

בריטניה עצרה ספינת מטען רוסית בשם "אלייד", החשודה כי נשאה על סיפונה מסוקי קרב וטילים לסוריה. כך מדווח היום (שלישי) העיתון הבריטי טלגרף.

האירוע התרחש מול חופי סקוטלנד, לאחר שחברת הביטוח הבריטית Standart Club הסירה את הכיסוי שלה כל הספינות שבבעלות החברה הרוסית "פמקו". זאת לאחר שעלה החשד כי הספינה נושאת אמצעי לחימה לסוריה - בניגוד לסנקציות שהוטלו על משטרו אל אסד על ידי האיחוד האירופי.

 

"הובא לידיעתנו האשמות, לפיהן 'אלייד' נשאה תחמושת המיועדת לסוריה", נמסר בהודעה מטעם חברת הביטוח. "כבר הודענו לבעלי הספינה כי כיסוי הביטוח הופסק באופן אוטומטי בגלל אופי ההפלגה".

 

גורמי ביטחון בריטים אישרו כי הודיעו ל- Standart Clubשהם מספקים שירותי ביטוח לספינה שככל הנראה מפרה את הסנקציות של האיחוד האירופי. לדברי הגורמים, בריטניה עקבה אחרי הספינה, בעקבות הצהרתה של שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון, שהאשימה את רוסיה בהעברת מסוקי קרב למשטרו של אסד.

על פי הטלגרף, הספינה הרוסית העמיסה על סיפונה מסוקי קרב מסוג Mi25, המוכרים שם בשם "טנקים מעופפים, בנמל של קלינינגרד. משם הם הועברו לטיפול בחברה רוסית בבעלות ממשלתית, ואז נמכרו לסוריה.  ההערכה היא כי הספינה הייתה אמורה להגיע לים התיכון ולעגון בנמל טרטוס, שמשמש ספינות רוסיות באזור.

 

ברוסיה התייחסו בשבוע שעבר להאשמות לפיהן מוסקבה מחמשת את משטרו של אסד, והאשימו בתגובה את ארה"ב בחימוש המורדים. "ארה"ב מספקת נשק למורדים שמשמש בקרב נגד הממשלה הסורית", אמר שר החוץ של פוטין, סרגיי לברוב, בביקור בטהרן. "אנחנו לא מפירים שום חוק בין-לאומי ומספקים רק ציוד הגנה".