הנשיא פרס קיבל את מדליית החירות הנשיאותית: "בשם העם בישראל"

בטקס בבית הלבן בנוכחות 140 אורחים, העניק ברק אובמה את העיטור המכובד לנשיא המדינה. "הסכנה כיום נמצאת באיראן. היא מנסה לבנות פצצה גרעינית", קבע פרס בנאומו. "החזון שלי הוא של ישראל שחיה בשלום כולל ואמתי כשירושלים היא בירת השלום", הוסיף

מצדיעים לשמעון פרס: בטקס שנערך הלילה (חמישי) בבית הלבן, קיבל נשיא המדינה, שמעון פרס, את מדליית החירות הנשיאותית. "את הכבוד בו אני זוכה היום אני מקבל בשם העם בישראל. הם הזוכים האמתיים בכבוד זה", אמר פרס לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, שהעניק לו את העיטור.

 

"הסכנה כיום נמצאת באיראן", קבע פרס בנאומו. "העם האיראני אינו אויבנו, אלא זוהי ההנהגה הנוכחית שהפכה לאיום. היא הפכה את איראן למקור סכנה עבור השלום העולמי. זוהי הנהגה השואפת לשלוט במזרח התיכון. הנהגה אשר מפיצה טרור ברחבי העולם כולו. היא מנסה לבנות פצצה גרעינית. הם מביאים חושך לעולם הכמה לאור".

 

"מוטלת עלינו אחריות כבידה כלפי עמינו, כלפי ידידנו ברחבי העולם, כלפי הדורות הבאים, הוסיף הנשיא. "יש לעצור את האיום האיראני. אי אפשר להתמהמה. אדוני הנשיא, שקדת רבות על בניית קואליציה עולמית שתתמודד עם איום מידי זה. התחלת, ובצדק, עם סנקציות כלכליות. הבהרת, שוב בצדק, שכל האופציות מונחות על השולחן. מובן שאנו תומכים בכך".

 

רמז לחזונו המדיני של פרס ניתן היה למצוא בקטע של נאומו שדיבר על המזרח התיכון העתידי. "החזון שלי הוא של ישראל שחיה בשלום כולל ואמתי, לו שותפים כל עמי המזרח התיכון, אויבים לשעבר וחברים חדשים יחדיו כשירושלים היא בירת השלום", התבטא הנשיא בן ה-89.

 

אובמה חלק שבחים רבים לפרס, אותו כינה "אחד האבות המייסדים" של מדינת ישראל. נשיא ארה"ב ציין כי למרות שפרס חווה הרבה מפלות פוליטיות בחייו, הוא תמיד ידע להתרומם ומסמל בכך את הרוח הישראלית. "איש הקאמבק האולטימטיבי", התלוצץ אובמה.

 

בטקס השתתפו כ-140 אורחי כבוד של הממשל האמריקני ומדינת ישראל, וכן בני משפחתו של הנשיא פרס. בין האורחים היו נשיאי ארצות הברית בעבר, מזכירי מדינה, ראשי ממשל ושרים, דיפלומטים בכירים ואישים בולטים מתחומי האמנות, התרבות והכלכלה בארה"ב. בתום הטקס, ערך הנשיא אובמה לאורחיו ארוחת ערב חגיגית וערב אמנותי בבית הלבן.

 

מדליית החירות הנשיאותית מוענקת כהוקרה והכרה ב"תרומה משובחת במיוחד לביטחון או לאינטרס הלאומי של ארצות הברית, שלום עולמי, לתרבות או יוזמות ציבוריות או פרטיות אחרות". עד היום זכה רק ישראלי אחד לכבוד, כאשר נשיא ארצות הברית הקודם, ג'ורג' וו. בוש, העניקה לנתן שרנסקי. לצד פרס, את המדלייה קיבלו מוקדם יותר השנה גם הזמר בוב דילן, שרת החוץ לשעבר, מדלן אולברייט, האסטרונאוט והסנאטור ג'ון גלן, והסופרת טוני מוריסון.

 

פולארד לא צפוי להשתחרר

לפני הטקס קיימו שני הנשיאים פגישת עבודה מדינית. במהלך המפגש הקצר, העלה פרס בפני אובמה פעם נוספת את בקשתו לשחרר את המרגל ג'ונתן פולארד. עוד טרם הפגישה נשמע פרס ספקני לגבי היכולת לקבל מאובמה תשובה בנושא. "אני לא מצפה שהנשיא יספר לי מה השיקולים שלו", אמר פרס בשיחה עם חדשות 10. "אלה שיקולים אישיים, מאוד עדינים ואני רק יכול להציג את זה באור שאני חושב שהוא הנכון ביותר וזה האור האנושי".

 

ואכן, דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, התייחס הערב לנושא ורמז שלפרס אין סיבה לצפות לחזור לישראל עם הסכמה אמריקנית לשחרורו של פולארד. "המדיניות שלנו לא השתנתה ולא תשתנה היום, ברצוני להזכיר שהפשעים בהם הואשם ג'ונתן פולארד הם מאוד חמורים", אמר קרני.