דיווח: שתי ספינות של חיל הים חצו את תעלת סואץ

מקור מצרי דיווח כי שתי ספינות של חיל הים, אח"י חנית ואח"י אילת חצו את תעלת סואץ בדרכן לים האדום • רק לפני כעשרה ימים דווח כי כלי שייט ישראלים עברו בפעם הראשונה בתעלת סואץ, בהם הצוללת "דולפין" • גורמים ביטחוניים טענו כי הצוללת חצתה את התעלה כחלק ממהלך שנועד להפגין את יכולותיה האסטרטגיות של ישראל בפני איראן

(1:13 דק')

מקורות מצרים מסרו כי שתי ספינות של חיל הים הישראלי, אח"י חנית ואח"י אילת, חצו היום (שלישי) את תעלת סואץ בדרכן מן הים התיכון לים האדום. על פי הפרסומים מדובר בהידוק שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מצרים.

בסוף השבוע הקודם דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" כי צוללת ישראלית מסוג דולפין עברה בתעלת סואץ בחודש שעבר אל הים האדום כחלק מתרגיל ימי. מדובר צה"ל נמסר אז כי הם אינם מגיבים לפרסומים זרים.

הגורמים הביטחוניים המצוטטים בידיעה אומרים כי "מהלך זה בוצע במסגרת הפגנת היכולת האסטרטגית של ישראל בפני האיום האיראני". על פי דיווחים זרים צוללות מסוג דולפין מסוגלות לשאת עליהן טילים בעלי ראשי נפץ גרעיניים.

הגורם ביטחוני אמר כי המהלך תוכנן מזה כמה חודשים ואינו קשור למצב שהתעורר באיראן לאחר הבחירות לנשיאות. עוד אמר הגורם כי חיל הים ערך תרגיל בים האדום, בו לקחה חלק צוללת דולפין.

"יש כאן בהחלט סטייה מהמדיניות הרגילה של ישראל", אמר גורם נוסף המצוטט בידיעה. על פי מידע שהגיע לרויטרס הצוללת עברה בתעלה, כשהיא מעל לקו המים. לא ידוע האם היא נבדקה על ידי כוחות הביטחון המצריים המאבטחים את התעלה. המצרים אמרו בתגובה כי הם אינם מאשרים או מכחישים את הדיווח על מעבר הצוללת בתעלת סואץ.