בית המשפט פסק: הירשזון גנב מיליוני שקלים מההסתדרות

פרשת המעילה בכספי הסתדרות העובדים הלאומית הגיעה לשיאה • שר האוצר לשעבר, הורשע בגניבת מיליוני שקלים מקופת ההסתדרות • הירשזון הורשע גם בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים • בהכרעת הדין אמרה השופטת כי "גרסאות הירשזון צצו יש מאין. הכספים שהיו אמורים לשמש כפנסיה לעובדים, בוזבזו בבתי הימורים"

(2:31 דק')

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (שני) את שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, בגניבת מיליוני שקלים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית שבראשה עמד. הירשזון הורשע גם בסעיפים של קבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים. הירשון עצמו שמר על שתיקה בבית המשפט ולא שוחח עם העיתונאים הרבים שחיכו לו מחוץ לאולם הדיונים.

כתב האישום נגד אברהם הירשזון >>
עדות הירשזון: לא גנבתי את הכספים>>
השר לשעבר מתגונן: שופכים את דמי>>

בהכרעת הדין כתבה השופטת כי "להירשזון גירסאות שצצו יש מאין להסביר את העבירות בהן הוא מואשם". היא המשיכה ואמרה כי "הירשון בתור האחראי למה שהתנהל בהסתדרות היה אמור להיות אחראי למה שהתרחש במוסד. הוא אינו יכול להתכסות בטענות כי היו אנשים מתחתיו שביצעו את המעשים". השופטת אמרה עוד כי "בכספים שהיו אמורים לשמש לפנסיה של העובדים, הימרו בבתי הימורים".

השופטת כתבה עוד כי "כשלונו המרכזי של הירשזון בבניית הגנתו, נבע לפי העולה מהכרעת הדין, מאי הבאת הסבר אחד אלטרנטיבי, למעשיו, אשר אמור היה לשלול את ההיסק הלוגי שהתחייב ממיקבץ ראיותיה המפלילות של התביעה. רוצה לומר, עיקר בעייתו היה, ריבוי גירסאותיו והשינוים שחלו בהן, חדשות לבקרים".

"אותן שלוש גירסאות שהעמיד הנאשם בפני, במסגרת הגנתו, לא זו בלבד שהתישו האחת את רעותה, אלא שגם סתרו זו את זו, עד שלילת כל אפשרות לאמץ, ולו, אחת מהן", המשיכה השופטת.

הפרשן לענייני משפט של "חדשות 10", ברוך קרא, מציין כי לגבי גרסתו של הירשזון, במסגרתה טען כי קיבל את הכספים במסגרת הפנסיה המגיעה לו, או כ"מעין משכורת", "השופטת אמרה כי מדובר בגרסה כבושה, שהופיעה רק בשלבים המאוחרים של המשפט ולא בחקירתו".

כתב האישום נגד הירשזון ייחס לו עבירות שונות ובהן גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. הוא נותר המעורב היחיד בפרשה שעימו לא נחתם הסדר טיעון.

בעדותו בתחילת פברואר אמר השר לשעבר: "אני מתלבט ומתייסר עם עצמי בכל דקה, וחוזר ושואל למה קיבלתי את הכסף הזה במזומן". הוא הוסיף ואמר: "אנסה להסביר שכל אגורה מגיעה לי, אבל הדרך קלוקלת. אינני יכול להסביר. זה עיוורון וקהות חושים". לדברי הירשזון, הוא בוש ונכלם בדרך בה קיבל את הכסף ואינו יכול לסלוח לעצמו.

הירשזון: קיבלתי את הכספים כחוק

בהמשך עדותו חזר הירשזון על טענותיו כי לא גנב וכי כל הכסף שקיבל הגיע לו. השופטת ברכה אופיר-תום קטעה את הירשזון כמה פעמים במהלך עדותו ואמרה לו כי תשובותיו אינן הגיוניות ומעוררות שאלות קשות.

שלב העדויות במשפטו של הירשזון חודש באותה התקופה, לאחר שהאחרון אושפז בבית החולים ועבר צנתור בשל כאבים בחזה ולחץ דם גבוה.

כאשר התחדשה עדותו בבית המשפט אמר הירשזון כי "התקשורת שופכת את דמי ומנהלת נגדי מסע צלב". בתגובה אמרה לו השופטת כי הוא אינו מקרה מיוחד וכי לא מדובר בהתנהלות תקדימית של כלי התקשורת בישראל.