BETA

25.02.2012

21:58

עודכן:

מתח, נקמנות ומדים כחולים: המפכ"ל לשעבר, משה קראדי, סוגר חשבונות

בגיל 44 התיישב משה קראדי על כיסא מפכ"ל המשטרה. חמש שנים אחרי שאולץ להתפטר בעקבות מסקנות ועדת זיילר, הוא מוציא את כל הכביסה המלוכלכת החוצה - מהקצינים שמקדמים ענייניהם אצל פוליטקאים ועד הוועדה שהובילה להתפטרותו. "יש אנשים שבדי-אן-איי שלהם טבוע, בין היתר, מאבקי כוח, נקמנות, תקיעת סכינים בגב"

(12:20 דקות)

כבר חמש שנים שמשה קראדי לא לובש מדים. חמש שנים בהן שמר בבטן סיפורים שכנראה לא היו אמורים לצאת החוצה. השבוע, לפני שספרו החדש יוצא לאור, הוא החליט לחשוף חלק מהכביסה המלוכלכת של משטרת ישראל - מהקשרים בין קצינים לפוליטיקאים, דרך נקמנות של שוטרים ועד לוועדה שהביאה להתפטרותו לפני שסיים את כהונתו.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

הקריירה של קראדי במשטרה הייתה אמורה להסתיים שלושה חודשים לאחר שהחלה. הוא כבר היה בדרך החוצה, מתחרט על שעלה על מדי מג"ב. בתום שיחה עם מפקד מג"ב דאז, הוא משתכנע להישאר לתקופת ניסיון בת שלושה חודשים. לימים יהפכו החודשים ל-23 שנים במשטרה שהובילו אותו עד ללשכת המפכ"ל. בגיל 44 בלבד הוא כבר עמד בראש הפירדמידה, גובר על ניצבים ותיקים ומנוסים בדרך לתפקיד.

 

מהרגע הראשון, הוא מספר, איש במשטרה ואפילו לא השר הממונה עליו, לא דאגו להקל על חייו. גם האירועים שנקרו בדרכו לא סייעו בכך. בין היתר, בתקופת כהונתו נאלץ קראדי להתמודד עם רצח השופט עדי אזר, רצח הנערה תאיר ראדה בבית הספר בקצרין, ובהימלטותו של האנס הסדרתי בני סלע בעת שהובא לדיון בבית המשפט. את אחת המהלומות הגדולות, מעיד קראדי, הוא קיבל מהשר לביטחון הפנים דאז, אבי דיכטר. "השר, במענה לשאילתא בכנסת, אמר שהוא ידאג שלעם ישראל תהיה משטרה ושוטרים ראויים. ביקורת אפשר לתת אחרי שיוצאים ממשבר, דיכטר כנראה חשב אחרת", הוא אומר.

"המינוי שלי הצליח להרגיז כמה אנשים"

בספרו החדש חושף קראדי בפעם הראשונה איך עובד המנגנון הזה מבפנים: איך לוחצים ומלחיצים, איך קצינים מפעילים פוליטיקאים לקבל מינוי, איך זה להיות מפכ"ל שלא יכול לסובב את הגב לרגע אחד. "המינוי שלי הצליח להרגיז כמה אנשים, כנראה גם כאלה שלא קידמתי, כנראה גם כאלה שלא מצא חן בעיניהם שמוניתי לפכ"ל כי הם ראו את עצמם מועמדים", מספר קראדי.

 

אותו יצר נקמנות, הוא מאמין, הוא גם זה שהוביל אותו אל מחוץ לשורות המשטרה. דבר לא הכין אותו ליום שבו אחד מפקודיו, אפרים ארליך, המכונה "קרמשניט", ידליף לתקשורת מידע על חדירת עבריינים לתוך יחידה רגישה במחוז הדרומי. ועדת חקירה בראשות השופט בדימוס ורדי זיילר בדקה את הטענות לפיהן קראדי המליץ לקדם את יורם לוי למפקד ימ"ר דרום בעת שכיהן מפקד המחוז הדרומי. לוי, כך נטען, קיים קשרים הדוקים ופסולים עם עבריינים מהדרום, האחים פריניאן. הוועדה קבעה כי קראדי לא דיווח לספק המשטרה אודות בדיקת פוליגרף של יורם לוי. קראדי נאלץ להתפטר מתפקידו - חצי שנה לפני סוף הכהונה.

 

"אנשים שניצלו את עובדת היותם אנשי משטרה וניסו להוציא מעבריינים מידע, כביכול, ולהעניק בתמורה לעבריינים הטבות, אם הם ימסרו מידע נגדי בתפקידים שביצעתי בעבר, על מנת לפגוע בי באופן אישי", טוען קראדי. "פקודים שלך שמנצלים את המידע שיש להם, את הכלים שיש להם, את המדים שיש להם, את הסמכויות שלהם כדי לעשות את זה. בדי-אן-איי שלהם טבוע, בין היתר, מאבקי כוח, נקמנות, תקיעת סכינים בגב. מהיום שידעתי באיזה אות מתחיל שמו של השופט בראש הוועדה, ידעתי מה אני אקבל בסופה".

 

עד היום, טוענים אנשים מסוימים, הוא ממשיך ומשמש יועץ למפכ"לים. לדבריו, ההחלטה על ההתפטרות לא הייתה קלה, אך נבעה מתוך צורך להגן על תדמיתה של המשטרה ועל אמון הציבור בגופי אכיפת החוק. "מה שהפריע לי ביותר הייתה ההתנהלות של השופט לאחר פרסום דוח הוועדה", הוא אומר על השופט זיילר. "אותה מסיבת עיתונאים הזויה שבה הוא ניסה להשוות בין המשטרה לסציליה. אני ראיתי את עצמי כמי שאמון על כבודם של אלפי שוטרים לאורך הדורות. הציבור מצפה שלקולוסיאום, ששם נמצאים הגלדיאטורים, ישליכו את הבשר התורן כדי שינעצו בו את הכידונים והחרבות. מנגד, עומדים אלפי שוטרים ששולחים לך הודעות 'תתחזק, תשאר', ולהגיע למסקנה שאתה מוכן לשלם את המחיר האישי לטובתה של המשטרה - זו ההחלטה הכי קשה שקיבלתי".

תגובות

השר לשעבר, ח"כ אבי דיכטר מסר: "אני מעריך מאוד את קראדי האיש. יחד עם זאת, הייתי הראשון שקבע תוכנית חומש עם יעדים ברורים בין היתר גם למשטרה. וכשהסתבר לו שהמפכ"ל לא עובד לפי תוכנית החומש, הוא סיים את תפקידו. מביך לדעת שלשם יחסי ציבור בוחר קראדי לתעד חצאי אמיתות"

פרקליטו של סגן ניצב אפרים ארליך מסר כי הדברים מסולפים. השופס בדימוס ורדי זיילר סירב להגיב.