BETA

12.02.2012

11:05

הסתיימה השביתה במשק: "יום טוב למדינת ישראל"

בתום חמישה ימים של מו"מ אינטנסיבי בנוגע לשיפור תנאי העסקת עובדי הקבלן חתמו האוצר וההסתדרות על הסכם. בין ההסכמות: העלאה משמעותית בשכר עובדי השמירה והניקיון. עם זאת לא הושג הסכם על קליטת עובדים להעסקה ישירה. שטייניץ: "תיקון היסטורי". עיני: "שני הצדדים יכולים להיות מרוצים"

משרד האוצר והסתדרות חתמו הבוקר (ראשון) על הסכם שמסיים את השביתה. במסגרת ההסכם יש שיפור משמעותי התנאי ההעסקה של עובדי הקבלן אך רק מיעוט קטן מהם יקלט כעובדים שווי זכויות במשרדי הממשלה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

מבזקי חדשות בטלפון שלכם: סמסו "חדשות" ל-1397 »

 

על פי ההסכם, שנחתם בינתיים בראשי תיבות, שכרם של עובדי הקבלן יועלה ב-10% למינימום של 4,500 שקלים. הם יזכו לתנאים הסוציאליים הנהוגים בקרב עובדי מדינה וגם תוספות השכר שתשיג בעתיד ההסתדרות עבור עובדים במגזר הציבורי יוחלו גם עליהם.

 

מצד שני לא מצליחה ההסתדרות להגשים בשלב הזה את מלוא ההיקף של דרישתה המקורית להביא לקליטת אלפי עובדים כשכירים מהמניין. שר האוצר, יובל שטייניץ, התחייב לקליטת כמה מאות מהם בלבד ולכן הקים ועדה ליישוב מחלוקות עתידיות.

 

בתמורה התחייבה ההסתדרות שלא להשבית את המשק שלוש שנים על נושאים הקשורים לעובדי הקבלן ואילו משרד האוצר הבטיח להוסיף 120 פקחים לאכיפת החוקים החדשים.

 

השורה התחתונה היא שכל המשק חוזר הבוקר לעבודה: הרכבות, האוטובוסים, משרדי הממשלה, הבנקים וכל המשרדים שהושבתו בחמישה הימים האחרונים. יש לציין כי רוב עובדי הקבלן לא יעברו בשלב זה להעסקה ישירה על ידי מעסיקיהם. ההסתדרות לא מסתפקת בהישגיה אל מול המדינה, ושואפת להעברת העובדים להעסקה ישירה, אך במועד מאוחר יותר.

 

ההסכם שנחתם הבוקר אינו מחויב באישור בית המשפט והוא נכנס לתוקפו ברגע ששני הצדדים חתמו עליו. כל העובדים נקראו לחזור למקום עבודתם כבר בשעות הבוקר המוקדמות. כך בגני הילדים שטרם נפתחו וגם באוטובוסים שפתחו את היום בשביתה.

שטייניץ: "חזקנו את החלשים בלי לסכן את הכלכלה"

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר לאחר חתימת ההסכם כי  מדינת ישראל עשתה תיקון גדול בזכות העלאת נושא עובדי הקבלן. "אני רוצה לומר שמדובר בהסכם טוב מאד שיש בו שיפור משמעותי. לא רק בשכר אלא חשוב מכך בתנאים הסוציאליים: פנסיה ודמי הבראה מוגדלים, חיסכון לטווח ארוך, מתנות לחגים, ארוחות מסובסדות, הגברת האכיפה ועוד", הסביר שטייניץ.

 

"זהו תיקון היסטורי שמחזק את העובדים החלשים. זה טוב, נכון וצודק וזה עידוד לצאת לעבודה. מי שמתאמץ ועובד - מקבל", הוא הוסיף. לדבריו, הוא גאה בכך שמדינת ישראל היא המדינה היחידה במערב בשלוש השנים האחרונות שעושה תיקון מהסוג הזה.

 

"היום הוא יום טוב למדינת ישראל. אנחנו מחזקים את החלשים בלי לסכן את הכלכלה. כלכלה חזקה זה אזרחים חזקים", סיכם שר האוצר.

עיני: "שמח שהגענו להסכם בלי בית המשפט"

יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, אמר מצדו כי הוא שמח שהשביתה הסתיימה. "אני רוצה להודות לשר האוצר. זה היה אחד המאבקים הקשים ביותר. שר האוצר היה עיקש אבל לאורך כל המשא ומתן הוא גילה רגישות חברתית", ציין עיני.

 

"זהו הסכם פורץ דרך - טיפלנו באוכלוסייה החלשה ביותר. שיפרנו את תנאיהם, והדבר החשוב ביותר בפעם הראשונה עובדי השמירה והניקיון צמודים למגזר הציבורי. מהיום והלאה כל מאבק של העובדים האלה יוכל גם עליהם

 

יושב ראש ההסתדרות הביע שמחה על כך שהצדדים הגיעו להסכם לא באמצעות בית המשפט אלא ביניהם. "אני חושב ששני הצדדים יכולים להיות מרוצים. גם שר האוצר, למרות שהוא משלם, משלם לציבור החלש", הסביר עיני.