BETA

07.02.2012

23:55

עודכן:

משא ומתן לילי בניסיון אחרון למנוע את השביתה במשק

יו"ר ההסתדרות וראש התאחדות התעשיינים גיבשו הסכם להשוואת תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן לשכירים. בשעה זו מתבצעים מאמצים לשכנע את שר התמ"ת לחתום על צו הרחבה שיוביל להחלת ההסכם גם על עובדים בחברות ממשלתיות וברשויות המקומיות. עם זאת, במידה והמגעים לא ייצלחו, תצט מחר לדרך השביתה הגדולה במשק

רגע לפני שהשביתה הגדולה במשק תצא לדרך, ינסו הלילה (רביעי) נציגי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ושר האוצר, יובל שטייניץלנסות למנוע את ההשבתה. בשעות הערב הושגה פריצת דרך שעשויה להוביל את ההסתדרות לבטל את השביתה, אחרי שהושגה הסכמה עם התאחדות התעשיינים על שיפור תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן והשוואתם לאלה של שאר השכירים במשק.

 

השביתה במשק - המדריך המלא »

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

מבזקי חדשות בטלפון שלכם: סמסו "חדשות" ל-1397 »

במעין "תרגיל עוקף אוצר", חתמו הערב עיני ויו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, בראשי תיבות על ההסכם שישפר את מעמדם של עובדי הקבלן במגזר הפרטי. כעת פועלים הצדדים על מנת ששר התעשייה, המסחר והתעסוקה, שלום שמחון,  יחתום על צו הרחבה בנושא. במידה ושמחון יחתום על הצו, יקבלו בהסתדרות את עיקר דרישותיהם ויודיעו על ביטולה של השביתה.

 

ההסתדרות דורשת קליטה מיידית לשירות המדינה של אלפי עובדי הקבלן שנותנים שירותים למשרדי הממשלה. לעומת המגעים עם האוצר, הודיעה ההסתדרות כי חלה התקדמות ניכרת במגעים עם המעסיקים והושגה טיוטת הבנות סביב העסקת עובדי קבלן בעסקים הפרטיים.

 

כל הסכם קיבוצי יכול לעמוד בפני עצמו או לחול על מפעל מסוים, אבל אם שר התמ"ת מוציא צו הרחבה, כמעט כל המעסיקים יהיו מחוייבים להסכם. כך, פרט לעובדי הקבלן במשרדי הממשלה עצמם, כל עובדי הקבלן יזכו לשיפור תנאי העסקתם - גם בחברות הממשלתיות וגם ברשויות המקומיות. אם ייחתם הצו, בהסתדרות צפויים לקפל את דגל השביתה.

 

בינתיים, במשרד האוצר מנסים גם כן להגיע לפתרון עם ההסתדרות. במשרד האוצר דיווחו כי שטייניץ הציע לעיני בפגישתם להקצות 200 מיליון שקלים כבר השנה לצורך העלאת שכרם של עובדי הקבלן המועסקים במשרדי הממשלה.

 

נתניהו: "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן"

כמה שעות לפני ההתחלה הצפויה של השביתה קרא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנוע את המהלך. "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן. ניתן לשפר את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן מבלי להשבית את המשק ולשבש את חיי האזרחים", אמר נתניהו.

 

נתניהו טען כי "אין פתרון קסם לבעיות העסקה שנוצרו כאן במשך עשרות שנים, ואפשר לפתור את הנושא בהידברות". הוא הזהיר כי המשק הישראלי נמצא במצב רגיש וזקרא לא לסכן את היציבות שהושגה מול קריסת כלכלות מובילות בעולם.

 

גם מנכ"ל משרד האוצר, דורון כהן, הבהיר בראיון לחדשות 10 כי השביתה מיותרת. "השביתה ותגרום נזק למשק בשעה כל כך גורלית ותגרום נזק לאזרחים". כהן ציין כי יש עובדי קבלן שיכולים להיקלט. "לגבי עובדי הניקיון, אין ספק שהשכר שלהם טעון שיפור. משרד האוצר הביע נכונות לעלות את שכרם של עובדי הניקיון ואנחנו חושבים שניתן לשפר את תנאי ההעסקה שלהם.

 

מי שובת: בכל משרדי הממשלה לא תהיה קבלת קהל

בשלטון המקומי תתקיים שביתה כללית שתכלול גם את הסייעות בגני הילדים. עם זאת, יינתנו שירותי הצלה וחירום ומערכות החינוך המיוחד יפעלו כסדרן, לרבות סייעות והסדרי ההסעה.

 

במסגרת השביתה בשלטון המקומי יושבתו גם איגוד ערים לביוב ואיכות הסביבה, הוועדות לתכנון ובנייה, המועצות הדתיות והמועצות האזוריות. איגוד ערים לכיבוי אש והצלה יפעל במתכונת חירום.

 

בכל משרדי הממשלה לא תהיה קבלת קהל וגם עובדי משכן הכנסת ישבתו. במשרד הפנים שירות הנפקת הדרכונים בקונסוליות יפעל כרגיל. מוסדות החינוך המיוחד של משרד הרווחה יפעלו במתכונת שבת, וכך גם ההוסטלים של הרשות לשיקום האסיר.

באוניברסיטאות תהיה שביתה של הסגל המנהלי בלבד

בתי החולים הממשלתיים והעירוניים, בית חולים שערי צדק, בית חולים הדסה עין כרם ובתי חולים של שירותי בריאות כללית יפעלו במתכונת שבת. לשכות בריאות ותחנות לבריאות המשפחה ומגן דוד אדום יפעלו במתכונת חירום. קופות החולים של שירותי בריאות כללית ישבתו, וכך גם האחיות בבתי הספר.

 

עובדי המועצה להשכלה גבוהה ישבתו, אולם באוניברסיטאות תהיה שביתה של הסגל המנהלי בלבד. שביתה תהיה גם בנעמת, ויצ"ו, ברשת אמונה, רשת אורט וברשת עמל.

 

חברת נמלי ישראל תשבות וגם בנמלי חיפה, אשדוד ואילת העובדים ישבתו. עם זאת, בנמל חיפה תשוחרר תוצרת מתכלה וכן תרופות וכל שירות הנוגע להצלת חיים.

 

במסגרת השביתה לא תפעל רכבת ישראל בכל הקווים. עם זאת, מערך האוטובוסים יפעל כרגיל. ברשות שדות התעופה החליטו על השבתה זמנית. במסגרת זו, בנמלי התעופה לא תהיה פעילות בין השעות 6:00 ל-12:00. חברת חשמל, בז"ן אשדוד, בז"ן חיפה וחברת מקורות יפעלו במהלך השביתה במתכונת שבת.

 

(פרסום ראשון: 07.02, 23:16)