תרגיל חיל האוויר: הכוחות דימו מצב של מלחמה כוללת

טייסות חיל האוויר, שלקחו חלק בתרגיל הגדול של החיל שנערך בימים האחרונים, דימו מצב של מלחמה כוללת בכל הגזרות • בין היתר דימו מצב בו ישראל נתונה למתקפת טילים ורקטות מהצפון והדרום • שלשום, לאחר שקיבל סקירה על התקדמות התרגיל אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי "יש לנו חיל אוויר חזק וזה נוסך תחושת ביטחון"

(1:13 דקות)

חיל האוויר סיים אתמול (חמישי) את התרגיל הגדול שערך בארבעת הימים האחרונים. במהלך התרגיל, בו לקחו חלק כל טייסות החיל - מטוסי קרב, מטוסי תובלה, מקוסי קרב ותובלה ואפילו מערכות ההגנה מפני טילים של החיל, דימו הכוחות מלחמה בכל החזיתות.

התרגיל כלל דימוי מצב של מלחמה בדרום מול חמאס, בצפון מול חיזבאללה וסוריה. המצב הנתון שתרגלו הכוחות הוא - שישראל נתונה למתקפת טילים ורקטות. חיל האוויר, בניגוד לתרגיל הגדול הקודם שביצע, לא תרגל טיסה ארוכת טווח.

"בשבוע הבא", כך אומר הפרשן הצבאי של חדשות 10, אלון בן דוד, "יגיע תורו של העורף הישראלי. בתחילת יוני יחל תרגיל העורף הגדול, בו ייקח חלק גם הציבור הישראלי".

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס שלשום לתרגיל חיל האוויר ואמר כי הוא מתרשם לטובה, והוסיף: "יש לנו חיל אוויר חזק וזה נוסך תחושת ביטחון". ברק גם התייחס לשיגור הטיל באיראן ואמר כי מדובר ב"הוכחה נוספת לצורך לגבש דרכי התמודדות עם האתגר האיראני".

מוקדם יותר שלשום ביצעה איראן ניסוי מוצלח בשיגור טיל קרקע-קרקע בעל טווח של כ-2,000 קילומטרים. על פי הדיווח מאיראן, הטיל ששוגר הוא טיל ה-"סג'יל-2", שהורכב בטכנולוגיה מתקדמת מזו הקיימת בטילי השיאהב. נשיא איראן, שנכח באתר השיגור אמר כי הטיל ששוגר פגע במדוייק במטרה.

רמטכ"ל צבא איראן: לישראל אין את האומץ לתקוף אותנו

הנשיא האיראני, מחמוד אחמדינג'אד, נכח באתר השיגור ונשא נאום תקיף בו התייחס לדיווחים האחרונים לפיהם בכוונת ישראל לתקוף את מתקני הגרעין שבמדינתו, האיומים להחרפת הסנקציות וללחץ שמפעילה הקהילה הבינלאומית על הרפובליקה האיסלאמית. המסר המרכזי שבחר הנשיא האיראני להעביר בנאומו - "נעבור את כל המכשולים ונתגבר על כל הסנקציות".

בהמשך דבריו אמר אחמדינג'אד "העם האיראני יגדע את הידיים של הגורמים הרוצים לפגוע בו עוד בטרם ישימו את אותה היד על הדק הרובה. העם האיראני לא ירשה לאויב להגיע לגבולותיו ויכה את כל מרכזי האויב באשר הם". במהלך הנאום הריע לו הקהל וצעק קריאות בנוסח "התוכנית הגרעינית היא זכות הטבעית שלנו".

לפני כשבוע דיווח העיתון הסעודי "אלווטן" כי משמרות המהפכה של איראן פרסו סוללות ניידות של טילי קרקע אוויר וקרקע ים במיצרי הורמוז ובאיזורים אחרים במפרץ הפרסי.

מקור יודע דבר מסר לעיתון כי איראן עשתה זאת לאחר שהגיעו אליה דוחות סודיים, לפיהם ישראל וארצות הברית מעונינות לתקוף את מתקניה הגרעיניים. המקור ציין כי איראן יידעה מספר מדינות במפרץ לגבי הצעד הזה והבהירה כי אין בכוונתה לפגוע במדינות האיזור.

זמן קצר לאחר שפורסם הדיווח, אמר רמטכ"ל צבא איראן, עטאללה סאלחי, כי לצבאו ישנם יכולות המאפשרות לו "למחוק את ישראל תוך כמה ימים". עוד אמר סלאחי כי הוא אינו סבור שלישראל "יש את האומץ" לתקוף אותה. "אם נותקף על ידי ישראל,איני סבור שנזדקק ליותר מ-11 ימים כדי למחוק את ישראל מהמפה".